Topoľčianska plaváreň bola otvorená non-stop od nedele 4. novembra (19.00 hod.) až do utorka 6. novembra (19.00 hod.). Podujatie pripravila Pirana Sport Club Topoľčany pod záštitou mesta Topoľčany a v spolupráci s Olympijským klubom Tríbeč na čele s predsedom Mariánom Kapustom. O samotný dvojdňový pretek sa organizačne postaral hlavne Jozef Kakula a podľa slov komisárov zo Slovenských rekordov to boli jedinečné 48-hodinové preteky nielen na Slovensku, ale i v celej Európe.
Prvý do bazéna skočil prezident Pirana Sport Club Topoľčany Pavol Mišenka, posledným plavcom bol Henrich Nemec z Ludaníc. V dráhe číslo šesť sa plávalo 48 hodín v kuse, 115 plavcov za dva dni zaplávali 152 kilometrov a 450 metrov. Práve počet plavcov (115) bol symbolický, pretože Základná škola na Hollého ulici v Topoľčanoch v tomto roku oslavuje 115. výročie založenia školy a výraznou mierou sa práve táto topoľčianska škola pričiňuje o vychovaní mladých plavcov a pólistov v meste Topoľčany.
Zo všetkých plavcov zapojených do rekordu bola najmladšia osemročná Klára Brňová a deväťročný Marko Slávič. Najstarším účastníkom bol Jozef Nemec z Ludaníc, ktorý vo veku 76 rokov plával ako predposledný plavec utorok podvečer.
Ďalšie štyri rekordy
Počas prvého dňa sa o Slovenský rekord postaral diaľkový plavec Róbert Šupa z Topoľčian, ktorý preplával vzdialenosť kanálu La Manche. Trať dlhú 35 km zaplával v 25 metrovom bazéne za 14 hodín, 33 minút a 39 sekúnd. Na druhý deň ho nasledovala i Ingrida Nechalová z Topoľčian, ktorá rovnakú trať zvládla za 11 hodín, 24 minút a 55 sekúnd. Zaujímavosťou je, že Ingrida počas prekonávania rekordu musela urobiť až 31-tisíc záberov.

Ďalšie dva rekordy pridala Tatiana Chudá z Partizánskeho, ktorá za 5 hodín, 35 minút a 44 sekúnd zaplávala vzdialenosť 17 kilometrov a 150 metrov. Erika Kosorínová z Chynorian zvládla desaťkilometrovú trať za 4 hodiny, 38 minút a 44 sekúnd.

Po sčítaní všetkých piatich rekordov je celková naplávaná vzdialenosť 249,60 km.
Nielen slovenský, ale i európsky rekord
Obrovskú radosť po skončení 48-hodinového maratónu neskrýval hlavný organizátor pretekov Jozef Kakula. „Podujatie môžem hodnotiť veľmi pozitívne. Čo sme chceli, to sme aj splnili. Plávalo sa 48-hodín v kuse. Takéto podujatie sa ešte nekonalo nielen na Slovensku, ale v celej Európe. My sme v podstate týmto výkonom vytvorili nielen slovenský, ale aj európsky rekord,“ dodal vysmiaty Jozef Kakula a zároveň začal vyratúvať aj ďalšie rekordy. „Dvakrát sa na tomto podujatí prekonal kanál La Manche, ďalšie dve plavkyne si zaplávali osobné rekordy.“

Čerešničkou na torte bola pondelková autogramiáda slovenských športovcov. Podujatie ešte v nedeľu večer otvorila legenda Slovenského hokeja Miroslav Šatan, v pondelok prišli športovcov povzbudiť i ďalšie slovenské legendy ako napríklad Jozef Stümpel, Ivan Galád, Jozef Golonka, a ďalší. „Ešte stále sa v Bratislave o nás rozpráva, ako sme sem dokázali dotiahnuť toľko športovcov. Latku sme nasadili veľmi vysoko a to nás teší.“
Zaplávať si na podujatí mohla aj široká verejnosť. „Sme radi, že počas oboch dní prišlo na plaváreň množstvo ďalších plavcov. Paradoxne, najväčší záujem bol o plávanie v nočných hodinách. Záujem bol obrovský, každý si mohol z chuti zaplávať toľko, koľko vládal.“
V dráhe číslo šesť sa plával pokus o vytvorenie štafetového rekordu, 115 plavcov si muselo dohodnúť termíny už týždeň pred podujatím. „Určite to nebolo bez problémov, dokonca nám vypadlo až šesť, či osem plavcov, no v zálohe sme mali vždy náhradníkov na telefónoch, aby sme vedeli rýchlo zareagovať. Bolo veľmi náročne na organizáciu, teraz sme však veľmi šťastní, že sa nám to podarilo pripraviť do najmenšieho detailu,“ pridal hlavný organizátor Jozef Kakula.
Prilákali športovcov, bola i beseda
Aktívne sa do 48-hodinovky zapojil aj novovzniknutý Olympijský klub Tríbeč na čele s predsedom Mariánom Kapustom. Tento klub patrí pod hlavičku Slovenského olympijského výboru a na podujatie dokonca zavítal i bývalý predseda SOV František Chmelár. „Celá akcia bola perfektná a vynikajúco zorganizovaná. Svedčí o tom aj množstvo športovcov, ktorí prišli podporiť v pondelok dopoludnia túto akciu. Musím spomenúť Jožka Golonku, či olympijského víťaza v boxe z roku 1952 Janka Zacharu, z Nitry prišiel Jozef Stümpel i Ivan Galád, či gymnasta Samo Piasecky a ďalší. Najmä tí bratislavskí športovci mi po stretnutí povedali, že takúto akciu si v Bratislave nevedia ani predstaviť. To je len výsledok toho, že naozaj sa v Topoľčanoch zorganizovala fantastická akcia,“ povedal Marián Kapusta.
Významní športovci navyše absolvovali aj besedu v kinosále v Topoľčanoch, kde boli vybraní žiaci zo ZŠ Hollého. „Športovcov privítala plná sala a mňa teší aj záujem detí, že im niektorými otázkami aj dali poriadne zabrať,“ dodal M. Kapusta a zároveň poznamenal: „Náš Olympijský klub Tríbeč vznikol iba v septembri a zatiaľ sa iba rozširujeme, no napriek tomu sme sa rozhodli toto podujatie podporiť. Aj do budúcna je našou úlohou zastrešovať podobne podujatia a pomáhať aj pri organizácii rôznych športových podujatí na úrovní základných či stredných škôl.“
Marián Kapusta má rád šport, nechýbal ani v topoľčianskom bazéne. „Ja som si zaplával iba rekreačne, lebo mi bolo naznačené, že mojim štýlom plávania by som ten rekord možno trošku ohrozil,“ dodal s obrovským úsmevom na perách M. Kapusta. „Mne stačilo zaplávať si mimo štafetu, a vytvorenie rekordu som nechal na iných športovcov. Tešíme sa však, že okrem plavcov a pólistov prišli plávať i topoľčianski hokejisti s hádzanármi.“

Absolvovaná 48-hodinovka sa vydarila. Na záver hlavný organizátor Jozef Kakula skončil v bazéne. „Som nesmierne rád, že sa nám táto akcia vydarila. A čo bude o rok? Už mám niečo v hlave, nechajte sa prekvapiť,“ dodal premočený Jozef Kakula na záver.
Všetkých patrí poďakovanie
„V prvom rade sa chcem v mene klubu poďakovať všetkým účastníkom a fanúšikom 48 hodinového plávania. Sme veľmi radi, že sa podarilo ustanoviť všetky rekordy, ktoré sme naplánovali. Jednak kolektívny štafetový rekord a jednak individuálne rekordy diaľkových plavcov, ktoré si predsavzali. Myslíme si, že táto akcia zjednocuje komunitu okolo plaveckých športov a celú športovú verejnosť okolo bazéna v Topoľčanoch,“ povedal na úvod manažér Pirana Sport Clubu Marek Gális a zároveň pokračoval: „Počas dvoch dní panovala veľmi dobrá nálada a dalo by sa povedať, že sme na krytej plavárni mali dva dni otvorených dverí. Sprievodnou akciou bola aj beseda zo športovými osobnosťami spojená s autogramiádou v topoľčianskom kine. Besedy sa zúčastnili veľké mená slovenského športu. Pevne verím, že túto výbornú akciu zachováme a vytvoríme z nej tradíciu. V neposlednom rade sa chceme poďakovať „hlave“ tejto akcie Jozefovi Kakulovi, ktorý ako riaditeľ podujatia spolu s organizačným tímom všetko pripravili“.