BOJNÁ. Obec Bojná sa už roky snaží využiť svoj nesmierny turistický potenciál založený na vzácnych archeologických nálezoch.
Práce sa začali už pred desiatimi rokmi vytvorením muzeálnej expozície, ktorá je v súčasnosti v priestoroch obecného úradu, už šiesty rok pribúda k múzeu expozícia v prírode priamo na hradisku, kde sa tento rok sprístupnila verejnosti monumentálna rekonštrukcia slovanskej brány.
Zavŕšením všetkých snáh má byť archeoskanzen, ktorý bude prezentovať najslávnejšiu a najdávnejšiu históriu obce a aj počiatky kresťanstva na našom území. Bojná je totižto známa tým, že sa v jej okolí našli najstaršie kresťanské nálezy na území Slovenska.

O projekte sa šušká už niekoľko rokov, no podrobnosti doteraz verejnosť nevidela.
Starosta obce Jozef Stankovský tvrdí, že ide to projekt ktorý má národný význam a bude zameraný na prezentáciu hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva z obdobia Veľkej Moravy. Prvé prípravné práce na realizáciu projektu už začali, veľa však bude závisieť od toho, koľko financií sa podarí obci získať.
Odkedy sa na projekte pracuje?
– Na príprave projektu intenzívne pracujeme už štyri roky. Na začiatku sme museli najprv vytipovať vhodnú lokalitu, ktorá by mala dostupné vhodné inžinierske siete, mala by vybudovanú infraštruktúru tak, aby bola ľahko dostupná a aby sme dokázali zabezpečiť všetky hygienické a bezpečnostné požiadavky, ktoré sú dnes nevyhnutnosťou pre usporiadanie rôznych podujatí.
Po nájdení lokality sme začali riešiť, ako by mal tento areál vlastne vyzerať.
Vizualizácie sme spracovávali takmer tri roky, konzultovali ich s našou partnerskou obcou Modrá, ktorá nám v tomto smere dáva kompletné know how, čo si veľmi vážime.
Sú nám veľmi nápomocní, čo si veľmi vážim, keďže oni za posledných desať rokov vychytali vo svojom archeoskanzene všetky nedostatky...
Taktiež sme úzko spolupracovali aj s akademickou obcou, či už so Slovenskou akadémiou vied, či s Ľudkom Galuškom, ktorý je takým donátorom projektu v Modrej.
Snažili sme sa čo najviac odraziť od nálezov, ktoré sa našli u nás. Areál by mal prezentovať typy stavieb z 8. a 9. storočia, v rámci ktorých budeme prezentovať rôzne spracovanie materiálov, výrobkov... Jednoducho by sme chceli našim projektom čo najvernejšie priblížiť život na Veľkej Morave a obzvlášť v Bojnej, ktorá bola jedným z najvýznamnejších politických a vojenských centier Veľkej Moravy.
V akom štádiu príprav sa projekt nachádza?
– Momentálne okrem pripraveného projektu vysporadúvame pozemky a začali vytvárať skládku zeminy, ktorú budeme potrebovať na terénne úpravy, keďže na úpravu terénu budeme potrebovať 8-9 tisíc metrov kubických zeminy.
Projekt sa snažíme dimenzovať tak, aby obec dokázala získavať prostredníctvom rozvoja cestovného ruchu prostriedky aj do obecného rozpočtu, čo je veľmi dôležité, pretože počítame s tým, že areál bude musieť vykrývať náklady spojené s prevádzkou, mzdami a obnovou areálu.