TOPOĽČANY. Zbierkový fond Tribečského múzea v súčasnosti obsahuje 89 645 originálnych predmetov, ktoré pred zaradením do múzejného fondu tvorili

autentickú zložku prírodných a spoločenských reálií. Množstvo zbierkových predmetov už bolo verejnosti prezentované formou expozícií alebo tematických výstav. Mnohé exponáty, medzi nimi i najnovšie prírastky zbierkových predmetov, sú verejne vystavené prvýkrát na výstave Klenoty z múzejného depozitára.
„V historickej časti výstavy upútajú lampy z uhrovskej sklárne, ktorú v roku 1874 vybudoval viedenský podnikateľ Jozef Schreiber. V prevádzke bola do roku 1914, kedy uplynula 40-ročná nájomná zmluva, a keďže mal majiteľ problémy s jej obnovou, tak musel prosperujúcu uhrovskú skláreň presťahovať aj so sklárs-kym kolektívom do Lednických Rovní,“ informoval múzejný pedagóg Ľubomír Opáth.
Ďalším zaujímavým predmetom je armáles, pôvodne udelený cisárom rímskym a kráľom nemeckým Matejom II. Leonovi, grófovi z Ulffeldu, neskôr vyhotovený a vylepšený cisárom rímskym Karolom VI. Popisuje zásluhy, za ktoré bol Leon povýšený medzi veľmožov krajiny. Vyhotovený je na pergamene, vo väzbe z červeného zamatu, opatrený privesenou pečaťou Karola VI. Za zmienku určite stoja aj exponáty z numizmatickej zbierky. Vystavené sú rôzne československé bankovky od roku 1919, ale aj archeológmi objavené mince. Medzi nimi vyniká dobre zachovalý zlatý dukát Žigmunda Luxemburského, uhorského kráľa v rokoch 1387 – 1437.
Zbrane so zbierkového fondu múzea sú zastúpené palnými (pušky, pištole) a chladnými zbraňami (šable, tesáky, meče, kordy). Medzi najzaujímavejšie patria Albertova terčovnica, puška Mauser model 1898 a lovecký tesák. Albertova terčovnica, vyrobená okolo roku 1850 je veľmi kvalitne spracovaná. Výrobcom bol puškársky majster A. Albert, sídliaci v meste Gainfahrn. Ide o zbraň pravdepodobne vyrobenú na konkrétnu objednávku pre lepšie situovaného zákazníka.
Pušky Mauser boli štandardnou zbraňou nemeckej pechoty v 1. svetovej vojne. Tento kus je výnimočný tým, že bol určený pre vojakov slúžiacich v nemeckých kolóniách. Lovecký tesák z 19. storočia pochádza z dielne Josefa Zimblera z Viedne. Patril medzi výrobcov, ktorý dodávali svoje výrobky nielen šľachte a vyššie postavenej klientele ale aj priamo členom cisárskej rodiny.
Za posledné polstoročie sa na rôznych lokalitách stredného Ponitria realizovali archeologické výskumy, ktoré uskutočnili interní aj externí pracovníci múzea. Časť výsledkov tohto bádania v konkrétnych časových obdobiach je prezentovaná aj na tejto výstave. „Sú to cenné a rôznorodé artefakty ako napr. stredoveké zbrane, pracovné náradie, nádoby alebo urny, ktoré návštevníkom priblížia materiálnu a duchovnú kultúru dávnych obyvateľov nášho regiónu,“ dodal Opáth.
Fond etnológie je zastúpený maketami vodných mlynov a hospodárskeho dvora. Ukážky mlynov predstavujú dva typovo odlišné mlyny, charakteristické pre náš región v určitom časovom období . Zhotovil ich obyvateľ z Veľkých Ripnian, ktorý sa aktívne venoval mlynárskemu remeslu. Vývojovo starší typ vodného mlyna reprezentuje mlyn so žarnovom. Ďalšia vystavená maketa približuje technicky dokonalejší vodný mlyn, ktorý sa objavuje začiatkom 20. storočia.