OPONICE. Stovky rokov staré a vzácne diela Hippokrata z Kósu, Clahdia Galena, či Andreasa Vesalia môžu vidieť od 1. do 17. marca návštevníci Apponyiovskej knižnice v Oponiciach na piatom ročníku podujatia Gutenbergova knižnica, ktoré sa tento rok zameriava na medicínu.
V dedinke mali vlastnú nemocnicu
Podujatím prevedie návštevníkov Vševlad Jozef Gajdoš, mních, ktorý v polovici 20. storočia spracoval najvzácnejšie knižné zbierky Aponiovs-kej a Zaiovskej knižnice. Práve Gajdoš objavil v knižnici františkánov zo Skalice vzácnu inkunábulu, Herbár z roku 1485. Obsahuje ručne kolorované drevorezy rastlín a popisy, ako sa tieto rastliny a výťažky z nich používali pri liečbe chorôb a neduhov a je asi najvzácnejšou knihou výstavy.
„Tento rok sme si chceli spomenúť na nemocnicu v Oponiciach, keďže málo kto vie, že v 19. storočí fungovala v Oponiciach nemocnica, ktorú podporovali a založili členovia Apponyiovskej rodiny. Spojili sme tento fakt s tým, že najviac lekárskej literatúry pochádza z františkánskych knižníc a Jozef Gajdoš bol františkán,“ prezradila nám Jana Cabadajová zo Slovenskej národnej knižnice.Nebyť františkána Vševlada Jozefa Gajdoša, oponická knižnica by dnes už možno neexistovala. Na sklonku roka 1947 bol zatknutý a odsúdený na deväť rokov ťažkého väzenia. Leopoldov, Ilava, Mladá Boleslav, Valdice ho zmenili na ľudskú trosku. Gajdoš v roku 1956 prišiel do knižnice plnej hlodavcov, aby ju dal do poriadku. Za dva roky skatalogizoval všetky knihy a rozdelil ich do 17 vedných odborov.