NITRIANSKA BLATNICA. Tradícia svätojurajských púti k Rotunde sv. Juraja začala pravdepodobne niekedy po jej oprave v 16. storočí. Koná sa, ak to kalendárovo vyjde, v nedeľu vo sviatok sv. Juraja 24. apríla, alebo v prvú nasledujúcu nedeľu po dni tohto sviatku. Pri rotunde sa slúži fundačná omša za početnej účasti veriacich pútnikov z celého Slovenska. Takmer 500 ročná tradícia radí Rotundu sv. Juraja v Nitrianskej Blatnici k najstarším pútnickým miestam na Slovensku a už dávnejšie sa začala spájať aj s pripomínaním cyrilo-metodskej misie.
Tohtoročná fundačná sv. omša sa bude konať v nedeľu 28. apríla o 10,00 hodine pri Rotunde sv. Juraja a bude ju opäť celebrovať nitriansky biskup Viliam Judák.
Jej priebeh sa bude vysielať v priamom prenose RTVS na Dvojke.
Po skončení sv. omše púť bude pokračovať hodovým koncertom priamo v areáli rotundy. V kultúrnom programe sa predstaví víťaz druhého ročníka česko-slovenskej SuperStar Lukáš Adamec, heligonkárky sestry Bacmaňákové z Oščadnice a krojovaný mužský spevácky zbor Mužáci Moravia.
Na lúke Púšť pod rotundou bude od skorého rána prebiehať tradičný púťový jarmok so sprievodnými akciami. Nebude chýbať ani lesná pedagogika, Sokoliari Aquila z Bojníc s ukážkami dobového sokoliarstva, kolotoče a ďalšie hodové atrakcie.
Rotunda sv. Juraja patrí do extravilánu obce Nitrianska Blatnica a je od nej vzdialená približne 5 km. Osamotená stojí na skalnatom výbežku pod úpätím vrchu Marhát, obkolesená lesmi Považského Inovca. Je jediným zachovaným stojacim svedkom dávneho zaniknutého osídlenia. Výsledky z datovania určili jej vznik približne do roku 830.
Objekt rotundy bol postavený ako súčasť približne päť storočí trvajúceho neznámeho osídlenia, ktoré vzniklo začiatkom 9. storočia. Z najstaršieho osídlenia z 9. stor. boli objavené dva palisádami opevnené veľmožské dvorce. Neskôr, koncom 10. stor., došlo k zmene osídlenia vo forme rozptýlenej osady.
Približne po 3 storočiach od zániku osídlenia, v rokoch 1530-40 zubom času poškodené murivo rotundy opravili a objekt zastrešili. Tvorí ho kruhová loď a svätyňa – apsida v tvare podkovy. Pôvodné múry rotundy sa v lodi zachovali do výšky približne 6,5 m, v apside do 4,5 m.
Nepoznáme dôvod a pohnútky ktoré viedli k oprave ťažko poškodenej stavby stratenej v horách a k znovu oživeniu potreby kultovej funkcie rotundy v prvej polovici 16. storočia.
(BN)