PARTIZÁNSKE. Podoba časti Námestia SNP v Partizánskom po zbúraní výškovej budovy v jeho strede, by mala vyjsť z architektonickej súťaže. Ide o jedno z odporúčaní architekta Kornela Kobáka, ktorý vypracoval architektonickú perspektívu centrálnej mestskej zóny Partizánskeho. Tú na svojom rokovaní v utorok vzali na vedomie tamojší mestskí poslanci.
"Na Partizánskom je jedinečným jeho výnimočný urbanistický koncept, ktorý
Búrať sa bude na jeseň
PARTIZÁNSKE. Búranie výškovej budovy v Partizánskom je naplánované na tohtoročnú jeseň a samosprávu bude stáť okolo 500-tisíc eur.Radnica totižto nechce občanom žijúcim v centre a návštevníkom mesta znepríjemniť leto.
Podľa doterajších odhadov by sa demolácia mala začať koncom októbra a dokončená by mala byť ešte tento rok. Pri dostatku financií by mala nasledovať rekonštrukcia ciest a chodníkov ku kostolu a od kostola.Výšková budova na námestí SNP v Partizánskom bola dokončená v roku 1963 a slúžila ako slobodáreň pre zamestnankyne obuvníckej fabriky. Jej umiestnenie bolo pravdepodobne vybrané tak, aby zatienila kostol. V Baťovských archívoch sa zistilo, že podľa územného plánu z roku 1938 mohla na jej mieste stáť tiež stavba, no údaje o jej rozmeroch sa nezachovali.Po roku 1990, keď skrachoval obuvnícky koncern ZDA, začala budova chátrať a slúžila ako sociálna ubytovňa.
V roku 2003 ju mesto odkúpilo za 133 tisíc eur aj s nájomníkmi, ktorí v nej bývali za katastrofálnych podmienok. Na čiastočné odstránenie nedostatkov mesto preinvestovalo 450 tisíc eur, avšak nepodarilo sa dosiahnuť štandardné podmienky bývania.Počas predošlých rokov prestala radnica uvoľnené byty obsadzovať a problémovým nájomníkom nepredlžovala zmluvy. V roku 2017 sa jej priestory definitívne uzavreli.
(OŠ)
vznikol koncom 30. rokov 20. storočia, koncept ideálneho priemyselného mesta, ktorý presadzovali architekti pracujúci v tom čase pre Baťove závody. Neskôr na túto tradíciu naviazal v Partizánskom architekt Fackenberg, ktorý až do 60. rokov 20. storočia veľmi usilovne držal koncept, a to sa hlavne prejavilo v Partizánskom, že sa stabilne stavalo podľa regulačného plánu z roku 1938," načrtol pre TASR Kobák.
Partizánske podľa neho nadväzuje na urbanizmus z 30. rokov minulého storočia viacerými aktivitami. "Trend je nastavený veľmi dobre, projektov a procesov, ktoré sú rozbehnuté, je naozaj dosť. Treba to dostať do širšej verejnosti, urobiť z toho vizitku Partizánskeho. A akým spôsobom sa vie potenciál ešte využiť, to je vecou praxe. Či to bude zvýšenie turizmu, alebo zvýšenie kultúrno-spoločenských hodnôt, ktoré sa prejavia podujatiami. Je to veľmi ťažké predpovedať, ale atraktivita kultúrneho hmotného historického dedičstva, ktoré je zakonzervované v meste, je výnimočná," skonštatoval.
Člen Slovenskej komory architektov naznačil, že najústrednejším motívom je krásne centrálne námestie, ktoré si pýta premyslenie jeho ďalšieho využitia. "V tejto súvislosti si pýta aj premyslenie toho, ako naložiť s výškou budovy, ktorá tu je od prvej polovice 60. rokov 20. storočia. A to je jedno s druhým. S tým potenciálnym odstránením budovy vzniká otázka, čo tam má byť ďalšie. Treba nad tým nechať rozmýšľať odborníkov. Ideálne by bolo vypísať čím skôr architektonickú súťaž, ktorá by problém tohto rozmeru riešila na odbornej úrovni," dodal.
Mesto už skôr avizovalo, že po zbúraní výškovej budovy chce na pozemok pod ňou vysadiť zeleň. "Ambíciou mesta Partizánske je skutočne tento unikátny verejný priestor určiť predovšetkým na relax, oddych pre všetky vekové kategórie. Ambíciou je, aby Park Jana Antonína Baťu skutočne slúžil ako park so zeleňou, voľnočasovými aktivitami. Nie je ambíciou mesta, aby sa tam organizovali podujatia pre tisícky ľudí," reagoval primátor Jozef Božik.
Ten zároveň podľa svojich slov nevylúčil, že tam v budúcnosti môže byť nejaké detské ihrisko, prípadne nejaká malá vodná plocha. "V tejto chvíli by som to uzatvoril tým, že veľkým pokrokom pre mesto bude to, keď vyriešime túto verejnú plochu tak, aby sme mali kamennú časť námestia v kombinácii so zelenou, pričom tá zelená ako na kamennej časti, tak zároveň je predovšetkým v Parku Jana Antonína Baťu," dodal.