PARTIZÁNSKE. Verejnosť mala v utorok v Partizánskom posledný raz možnosť vyjadriť sa k Akčnému plánu transformácie regiónu horná Nitra. Toto verejné prerokovanie strategického dokumentu, ktorý má pomôcť hornej Nitre po útlme ťažby uhlia, bolo posledným po mestách v regióne. Akčným plánom sa má zaoberať ešte zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) na rokovaní v Bojniciach.

"Tým, že sme sa rozhodli ísť neľahkou cestou verejných vypočutí, sme poskytli službu občanom a snažili sme sa im v regióne dať dostatočné množstvo informácií, o čom transformácia regiónu vrátane prípravy akčného plánu je," skonštatoval Ladislav Šimko z Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) SR.
Už pri príprave mal podľa neho úrad vedomosť, že je v regióne veľa kontroverzných názorov, rôznorodých postojov a že tam boli dlho zavádzujúce informácie až fámy. "Občan má tak zvýšenú mieru nedôvery, či je to mienené reálne, vážne, či tie sľuby budú naplnené," podotkol.

Akčný plán rieši i úpravu legislatívy. "Legislatívne opatrenia sa budú týkať sociálnych dopadov, postaranie sa o tých, ktorí budú nerekvalifikovateľní, budú sa riešiť i dopady v prípade uhlia, ktoré tu je. My sme prezentovali názor, že ho dáme do nebilančného stavu, aby sa nemuselo vyťažiť. Budú veci, ktoré budú súvisieť s územným plánovaním, trochu dlhšia analýza sa bude týkať opatrenia na riešenie sanácie environmentálnych záťaží," priblížil.
Otvorenou zatiaľ zostáva otázka, ktorá sa týka otvárania 12. ťažobného poľa Dobývacieho priestoru Nováky. "Ja som presvedčený, že je to mŕtvy projekt, lebo ani ekonomicky nevyjde. My chceme aj v akčnom pláne naznačiť, že to aj bude mŕtvy projekt," ozrejmil Šimko.
"Všetky skutočnosti, týkajúce sa budúcnosti ťažby a životnosti jednotlivých ťažobných polí, vrátane prípravy 12. poľa Nováky, dnes analyzujeme. Výstupy tejto analýzy budeme zapracovávať do podnikateľských zámerov spoločnosti na nastávajúce obdobie," reagovala pre TASR tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.

"Celý akčný plán je len určitým začiatkom prác, ktoré sa majú uskutočniť. V prvom rade sa treba postarať o baníkov, ktorí prídu o zamestnanie. Na tom teraz pracuje ministerstvo práce. Potom sa treba postarať aj o baníkov, ktorí sa chcú ešte uplatniť na trhu práce. Veľmi dôležité pre región je, aby sa dobudovala dopravná infraštruktúra," spomenul predseda TSK Jaroslav Baška. TSK tiež podľa neho okrem iného navrhuje zriadenie takzvaného regionálneho fondu, z ktorého by mohli malé firmy čerpať.
Spracovatelia relevantné pripomienky členov pracovnej skupiny na úrovni ÚPVII a verejnosti zapracujú do strategického dokumentu, a až v tejto forme bude dokument predložený na medzirezortné pripomienkové konanie. Napokon má byť akčný plán schválený ako vládna stratégia. Na rokovanie vlády by ho mali predložiť na záver júna.
Podpora výroby elektriny z domáceho uhlia v zmysle všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) platí po novom do roku 2023. Vlani v decembri to schválila vláda SR. Odberatelia elektriny v súčasnosti prispievajú v rámci VHZ viac ako 100 miliónmi eur ročne. Najväčší zamestnávateľ na hornej Nitre v uplynulom období začal s procesom racionalizácie stavu svojich zamestnancov, pričom to odôvodnil skrátením VHZ.