Aká bola základná myšlienka, či koncepcia pri výstavbe sídliska Juh?

V prvom rade sme riešili výškové zónovanie a hustotu na pozemkoch, ktoré sme mali k dispozícii. Pred samotnou výstavbou sme však museli vybudovať technickú infraštruktúru – kanále, vodu, plyn a potom sme stavali jednotlivé bytovky.
Robila vám pri výstavbe problémy spodná voda?
Samozrejme. Pri rieke je zvýšená hladina depresnej krivky a po skúsenostiach s „Benátkami“, sme museli do lokality navoziť veľa zeminy a zvýšiť tým nivelitu, čo dodnes vidno pri niektorých činžiakoch. Zemina pochádzala zo zemníka za riekou Nitrou, kde sa zemina ťažila.
Aké boli vtedy požiadavky na občiansku vybavenosť?

Vtedy to boli technicko-hospodárske ukazovatele, teda na určitý počet bytov sme mali stanovené, koľko treba miest v materských školách, jaslách a školách. Dodnes sa nachádza na sídlisku škola, ktorá neskôr prešla do rúk cirkvi, i materská škola... Urobiť sa musela aj budova občianskeho vybavenia – dnešný OC Juh, kde museli byť základné potraviny, drogéria, vedľa ambulancie.
Keď sa pozriete spätne na výstavbu, ktorú sa podarilo zrealizovať, čo hovoríte na svoju prácu?
Nepredpokladali sme, že nám bude tak na Slovensku pribúdať áut.
Vtedy sme počítali jedno auto na dva byty. Teraz sa musí počítať na byt aj s tromi autami. Dimenzovanie statickej dopravy bolo teda slabé.
No vtedy sme dávali väčší rozptyl medzi budovami, kvôli tomu, aby bolo viac zelene, no voľný priestor sa postupne zahusťuje. Spomeniem napríklad Colorhouse, či ďalšie garáže.
Čo vám teda najviac chýba na topoľčianskych sídliskách?

Určite viacej zelene a chcelo by to zhumanizovať šedú architektúru, ktorú sme mali vtedy predpísanú.
Inak povedané paneláky by mali byť pestrejšie, no nemyslím iba zmenu farby, ale aj nový tvar fasády. Alebo napríklad dať činžiaku strechu.
Napríklad ja som bol za to, aby sa na činžiakoch stavali aj podkrovné byty, no vtedy sme mali všetko predpísané.
To že je po zateplení každý činžiak inej farby by si zasa mal ustrážiť stavebný úrad, keďže niektoré činžiaky kričia.
Pozitívom však je, že sa niekde upravujú vchody, aj balkóny.