Ako 346. novorodenec sa pred pár dňami v pôrodnici v Partizánskom narodil malý Janko. Jeho otec Ján pochádza z Bánoviec nad Bebravou, jeho mama Jhay Anne je Filipínčanka. V krátkom rozhovore nám obaja prezradili svoje dojmy z nemocnice aj aké rozdiely vnímajú medzi slovenským a filipínskym pôrodníctvom.
Prečo ste sa rozhodli rodiť práve v partizánskej pôrodnici?

Ján Chlpek (otecko): Časť roka žijeme na Filipínach, časť roka na Slovensku a tak nám to vyšlo, že v čase, keď má manželka stanovený termín pôrodu, budeme tu. Začali sme preto zisťovať informácie o možnostiach a prístupe jednotlivých nemocníc a pýtali sa kamarátov, ktorí majú deti.
Keď sme dostali dobré referencie na partizánsku pôrodnicu, rozhodli sme sa ju ísť navštíviť. Prezreli sme si priestory gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, rozprávali sa s personálom a boli maximálne spokojní. Zisťovali sme si informácie aj o iných okolitých nemocniciach, ale po návšteve tej v Partizánskom sme sa definitívne rozhodli.
Boli ste v partizánskej pôrodnici spokojní so starostlivosťou a prístupom personálu?
Ján Chlpek (otecko): Boli sme veľmi spokojní. Personál je príjemný, komunikatívny, často bol niekto zo zdravotníckeho tímu manželku kontrolovať a zisťovať, či je všetko v poriadku alebo či niečo nepotrebuje. A veľmi sa nám tiež páčili priestory, sú pekné moderné.
Aké sú Vaše dojmy z pôrodu?
Jhay Anne Chlpek (mamička): Na Filipínach odchádza mamička s dieťaťom domov z nemocnice hneď na druhý deň po pôrode. Lekári nerobia žiadne testy ani žiadne vyšetrenia, nezaujímajú sa o prípadné ďalšie potreby, napríklad či má mamička mlieko.

Ak pôrod prebehne v poriadku a mamička a dieťa nie sú ohrození na živote či zdraví, prepúšťajú ich domov. Jednoducho aj keď sa zaplatí veľa, lebo na Filipínach si zdravotnú starostlivosť hradíme, nie je v porovnaní so Slovenskom na takej úrovni.
V partizánskej nemocnici som bola veľmi prekvapená, ako sa o mňa personál staral. Každú chvíľku sa prišiel niekto opýtať, či sme v poriadku, každý deň kontrolovali mňa aj bábätko. Poskytli mi rôzne užitočné informácie, ktoré som potrebovala na prvé dni po pôrode. Bola som ale veľmi prekvapená, že na Slovensku sú gynekológovia muži, z toho jediného som mala troška zvláštny pocit. Na Filipínach sú gynekologičkami väčšinou ženy, len veľmi zriedka narazíte na muža.