PARTIZÁNSKE. Školáci z Partizánskeho budú môcť rozhodnúť o projekte pre svoju školu, ktorý samospráva podporí financiami z rozpočtu mesta. Radnica zároveň tento školský rok pokračuje so zážitkovým vzdelávaním v podobe exkurzií do múzeí na Slovensku i v zahraničí.

Novinkou v tomto školskom roku je Participatívna škola. "Každá škola dostane od mesta 500 eur, pričom žiaci budú rozhodovať hlasovaním o projekte, ktorý sa v rámci ich školy bude realizovať. Týchto 500 eur dostáva každá jedna základná a stredná škola, ktorá síce nie je v pôsobnosti mesta, ale leží na jeho území," načrtol primátor Jozef Božik.
Aj v novom školskom roku podľa neho pokračuje samospráva s výberom najlepších študentov, ktorí sa venujú prírodným vedám, či už chémii, fyzike alebo informatike v rámci druhého ročníka spolupráce mesta s AMAVETOM. "Počas prázdnin víťazi z každej školy a jeden z osemročného gymnázia išli do Chorvátska na tábor mladých vedcov, ktorý hradilo mesto," priblížil s tým, že Partizánske je prvým mestom v rámci Slovenska, ktoré má túto spoluprácu.

"Nový školský rok začíname aj s novou edíciou formátu fondu podpory zážitkového alebo tematického vzdelávania, kde budeme podporovať tematické exkurzie venované histórii Slovenského národného povstania, či už ide o múzeum v Banskej Bystrici alebo holokaustu v Seredi," ozrejmil Božik.
Ide podľa neho aj o cesty do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau či Zlína, keďže Partizánske je inšpirované budovaním Zlína a mesta Otrokovice. "Zároveň podporujeme cestovanie do Uhrovca, aby deti viac vedeli o Ľudovítovi Štúrovi a Alexandrovi Dubčekovi. V neposlednom rade podporujeme cesty na Košariská, Bradlo a zároveň aktivity v prírodovedných parkoch v Košiciach, Ostrave, Martine, Bratislave, ale cestuje sa aj do CERN-u (Európskej organizácie pre jadrový výskum, pozn. TASR) vo Švajčiarsku," dodal.