PARTIZÁNSKE. Samospráva Partizánskeho pokračuje s aktivitami v podobe zisťovaní nebezpečných látok v rieke Nitra. Rovnako ako predvlani, aj tento týždeň odobral odborník z toku rieky vzorky, ktoré následne vyhodnotí akreditované laboratórium.

"V minulom volebnom období začalo mesto Partizánske spolupracovať s organizáciou Greenpeace s cieľom pravidelne monitorovať stav vody v rieke Nitra, informovať verejnosť ako laickú, tak aj odbornú a apelovať na štát, na Ministerstvo životného prostredia SR a Inšpekciu životného prostredia SR, aby začali riešiť závažný stav, ktorý sa tu na toku odohráva," pripomenul primátor Jozef Božik.
Aktivity mesta podľa neho súvisia s kontamináciou vody, rybami, ktoré vo vode plávajú a ich mäso je značne kontaminované a nedá sa použiť na konzumáciu. "Cieľom mesta je, aby sme aj týmito aktivitami prispeli k zápasu za čistý vzduch a čistú rieku Nitra," podotkol.

"Vzorky sa budú analyzovať na pobočke v Bratislave a časť vzoriek bude zaslaná do laboratórií v Prahe. Bude to trvať minimálne dva týždne. Odobrali sme štyri litre z vodného toku z hĺbky približne 30 centimetrov," konkretizoval Martin Chalupka zo spoločnosti ALS Slovensko. Každá vzorkovnica sa bude podľa neho analyzovať zvlášť, pričom sú tam konzervanty a stabilizátory, ktoré zabezpečia, aby sa voda nekontaminovala po ceste, prípadne, aby sa vzorky neskreslili.
Božik avizoval, že aj keď samospráva momentálne zabezpečuje len analýzu vody, do budúcna pripravuje aj analýzu sedimentu. "Práve preto, že si uvedomujeme, že sediment postupne uvoľňuje látky do vody. To znamená, že koncentrácia škodlivín bude v sedimente s najväčšou pravdepodobnosťou ďaleko vyššia ako v samotnej vode. Do budúcna sa tak musí štát zaoberať aj tým, akým spôsobom prehĺbiť alebo vyčistiť koryto rieky Nitra tak, aby v horizonte desaťročí bola skutočne čistou riekou," dodal.
Vzorky vôd z rieky Nitra odoberali zamestnanci organizácie Greenpeace počas troch dní ešte na prelome novembra a decembra 2017. Začiatkom minulého roka mali analýzy opätovne potvrdiť nadlimitnú koncentráciu viacerých nebezpečných látok v toku, medzi inými išlo o ortuť a nebezpečné prchavé organické látky. Podľa tvrdenia organizácie môžu za znečistenie rieky okrem prevádzok na vodnom toku aj aktivity z minulých desaťročí.