TOPOĽČANY Policajný zbor upozorňuje občanov, že neustále zaznamenávajú podvody a krádeže páchané na starších občanoch. Medzi využívané praktiky patrí i telefonovanie na pevné linky a vydávanie sa za rodinu, či známych. Tí chcú súrne požičať peniaze na rôzne účely.
Často volajú v neskorších nočných hodinách alebo skorých ranných hodinách, pričom úmyselne volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť u svojich príbuzných uvádzané skutočnosti.
Polícia má zviazané ruky
Skúsenosti s podvodníkmi má i stará mama Dáši Miartušovej z Bojnej: „Mojej starej mame sa to stalo hneď dvakrát. V jednom prípade mala viac šťastia, v druhom už viac rozumu.“

V prvom prípade jej zavolal na pevnú linku muž s tým, že je jej vnuk, nachádza sa v zahraničí, kde sa mu stala nehoda a potrebuje pomoc. Tú mali predstavovať peniaze, pre ktoré by poslal kamaráta, ktorý mu ich údajne prinesie. „V tomto prípade mala stará mama šťastie, lebo za prvé – nemôžeme ju volať babka, na to si naozaj potrpí a muž v telefóne ju tak oslovil. Za druhé vnuk síce pracuje v zahraničí, ale akurát bol na dovolenke doma a deň predtým bol u nej na návšteve. Takže si to bola schopná spojiť dokopy a zložila telefón,“ hovorí Miartušová. Prípad nahlásili na polícii, tí im ale oznámili, že by mohli niečo robiť len v prípade, keby prišli podvodníci pýtať peniaze osobne.
Neuhádol meno
Dôchodkyňu kontaktoval muž po nejakom čase cez pevnú linku aj po druhýkrát. Tentokrát s príbehom, že jej syn leží v nemocnici a potrebuje peniaze.
„Stará mama, keďže už bola poučená, sa spýtala ako sa syn volá. Povedal jej, že ju dobre nepočuje, má zlý signál a musí ísť do druhej miestnosti. Tipol si meno, ale netrafil. Stará mama povedala, že ona syna s takým menom nemá a zložila telefón,“ opisuje druhý prípad vnučka. Skutočnosti po predchádzajúcich skúsenostiach oznámili na obecnom úrade.
Telefonáty, kedy sa páchatelia vydávajú za lekárov alebo zdravotné sestry tiež nie sú ojedinelé.
Často má ísť o dopravnú nehodu, kedy príbuzný nemôže komunikovať a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii.
Polícia v týchto súvislostiach upozorňuje seniorov, aby si vždy overili totožnosť volajúceho a neverili neznámym osobám, ktoré ich telefonicky alebo osobne kontaktujú a žiadajú si z rôznych príčin peniaze.
Páchatelia svoje praktiky neustále inovujú, aby znemožnili svoju vystopovateľnosť. V niektorých prípadoch žiadajú seniorov, aby zaslali peniaze na konkrétne účty v bankách alebo ich posielali cez finančnú službu Western Union.