TOPOĽČANY. Pomáhať ľuďom získať prácu (alebo lepšiu prácu), začleňovať znevýhodnených ľudí do spoločnosti a zabezpečovať spravodlivejšie životné príležitosti pre všetkých – to všetko sú hlavné ciele Európskeho sociálneho fondu. Ten každoročne pomôže 10 miliónom ľudí, pár z nich sa pritom dá nájsť i v Topoľčanoch.
Terénna sociálna práca patrí už viac ako dekádu medzi základné nástroje sociálnej politiky štátu v oblasti inklúzie marginalizovaných a vylúčených skupín obyvateľstva. V meste na severe Nitrianskeho kraja prebieha od roku 2014. Vlastne odvtedy, kedy sa tam začal dopytovo orientovaný projekt Podpora terénnej sociálnej práce v meste Topoľčany.
„Prostredníctvom neho sa podarilo vytvoriť jednu pracovnú pozíciu terénneho sociálneho pracovníka. Po skončení projektu sa mesto zapojilo do Národného projektu terénna sociálna práca v obciach I. v roku 2016. V rámci neho boli vytvorené už dve pracovné pozície – a to terénny sociálny pracovník a terénny pracovník,“ zhrnula základné fakty Katarína Polonská z projektového referátu mesta.
Systém sociálneho bývania s prvkami prestupného bývania
- Prvý a druhý stupeň: 36 bytov na adrese Pod Kalváriou 5054 a 295
- Tretí stupeň: osem bytových jednotiek v dvoch bytových domoch na adrese Valentína Beniaka 1463 a 1472
Realizácia „jednotky“, ako dodala, trvala tri roky (do 31. augusta 2019) a za toto obdobie poskytli pracovníci svoje služby cyklicky 139 klientom. Ak sa k tomu pripočítajú deti a mladiství, teda skupiny, ktoré neboli predmetom evidencie, tak až 400. „Intervencie sa týkali najmä problematiky sociálneho zabezpečenia, školstva, bývania, financií a hospodárenia, zdravia a podobne,“ konkretizovala zásahy projektová manažérka.
Zamerané na Rómov aj bezdomovcov
Pre spresnenie, cieľovou skupinou projektu sú najmä príslušníci marginalizovaných rómskych komunít i ľudia bez domova, predstavujúci obyvateľov, ktorí sa ocitli v nepriaznivej sociálnej situácii a nie sú schopní sami ani s pomocou rodiny a blízkych osôb nájsť primerané riešenie svojho sociálneho problému.
„Za účelom eliminovania týchto problémov sa terénna sociálna práca javí, z dlhodobého hľadiska, ako účinný nástroj vedúci k zlepšeniu životnej situácie týchto občanov,“ myslí si Polonská. Dôvodom podľa nej je, že „osoby vykonávajúce terénnu sociálnu prácu podporujú prevenciu sociálneho vylúčenia, integráciu a prekonanie krízových sociálnych a bytových situácií dotknutých obyvateľov mesta“.
Mimochodom, hoci projekt prednedávnom skončil, nemal by byť tou definitívnou bodkou. Ako totiž naznačili z radnice, aj v tomto roku podala samospráva žiadosť o zapojenie sa do národného projektu Podpora a zvyšovanie kvality TSP, čím by bola zabezpečená plynulosť a koordinovanosť terénnej sociálnej činnosti tiež v nasledujúcom období.
Lepšie podmienky na bývanie
Samozrejme, peniaze z Európskeho sociálneho fondu poháňajú mnohé ďalšie projekty samosprávy. A niektoré na finančnú injekciu ešte len čakajú.
Jedným z nich je i ten s názvom Rekonštrukcia bytových domov pre potreby prestupného bývania v meste Topoľčany.
Pred pár mesiacmi (13. júla 2019) bolo totiž vyhlásené 3. kolo výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok zameranej na zlepšené formy bývania pre obce s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít s prvkami prestupného bývania.
Hlavným cieľom projektu, ako uviedla primátorka Topoľčian Alexandra Gieciová, je zvýšenie počtu rómskych domácností s prístupom k lepším podmienkam bývania v meste. A to prostredníctvom zavedenia systému sociálneho bývania s prvkami prestupného bývania.
„Prioritou bude rekonštrukcia bytového domu Pod Kalváriou, kde bude 36 bytových jednotiek. Ďalších osem sme vybrali v dvoch bytových domoch Valentína Beniaka 1463,“ uviedla a dodala, že pridanou hodnotou projektu bude zabezpečenie sprievodnej sociálnej služby pomocou troch asistentov bývania.
„Tí budú pracovať na plný úväzok a budú sprevádzať účastníkov systému na jeho jednotlivých stupňoch s cieľom „naučiť“ ich samostatne bývať,“ dodala Gieciová.
Pevne stanovené pravidlá
Pre úplnosť, pokiaľ by mesto bolo úspešné, najskôr by upravilo 44 bytov na tri stupne sociálneho bývania s prvkami prestupného.
Systém prestupného bývania bude pritom presne určovať podmienky a spôsob možnosti získania sociálnych bytov.
„Pevne stanovené pravidlá budú postavené na princípe zásluhovosti zohľadňujúcom príležitosti, ale i snahu žiadateľov adaptovať sa v sociálne primeranom prostredí, uplatniť sa v pracovnom procese, schopnosť pravidelne uhrádzať výšku nájomného v závislosti od stupňa bývania a podobne,“ vysvetlila primátorka.
Uskutočnením projektu podľa nej zapoja do systému kontrolovaného bývania priamo 156 príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít.
Po poskytnutí dotácie bude projekt stavebne hotový v priebehu šiestich mesiacov a celkovo za 56 mesiacov (12/2023). Spolufinancovanie zo strany žiadateľa predstavuje minimálne 5 percent celkových oprávnených výdavkov. Celková požadovaná výška nenávratného finančného prostriedku je 1 540 395,99 eur s DPH.
