Brali kovy v zahraničí

Na úspechy Karate klubu Topoľčany na Slovensku nadviazali karatisti aj na súťažiach v Poľsku a Česku. Topoľčancom sa na medzinárodných podujatiach darilo.

Topoľčianski karatisti z Čechách.Topoľčianski karatisti z Čechách. (Zdroj: Archív klubu)

V poľskom meste Bielsko-Biala sa konal XIII. ročník prestížnej medzinárodnej súťaže International Karate Grand Prix Polish Open za účasti 1755 pretekárov (s 2371 štartmi) z 32 krajín Európy, Afriky, Ázie a Ameriky. Za Karate klub Topoľčany nastúpili Dominik Benedikovič, Miriam Wenderlová a Ingrid Marková.

Prečítajte si tiež Pripomenuli si výročie nežnej revolúcie Čítajte

Prvý nastúpil na tatami Dominik Benedikovič v kategórii KATA 5-7 ročných chlapcov.

Hoci má iba šesť rokov, na medzinárodných súťažiach už má čo-to odsúťažené a bolo to vidieť aj na jeho výkone. Dominik sa hladko prebojoval až do finále, kde sa stretol so súperom z Malty. Obaja chlapci podali vynikajúci výkon, zápas bol vyrovnaný, veď napokon skončil 3:2. Len škoda, že Dominikovi jedna vlajka chýbala. Ale získať striebro na takomto turnaji sa cení.

Potom na tatami nastúpili dievčatá. Tam už boli kategórie viac nabité, aj do počtu, aj kvality. Miriam nastúpila v kategórii KATA dievčat 9 ročných, kde sa prebojovala do súboja o tretie miesto, ale nestačila na súperku a zostala tesne za stupňami pre víťazov. Nastúpila ešte aj do kategórie KATA 10 ročných dievčat spolu s Ingrid, kde obe dievčatá obsadili zhodne siedme miesto v konkurencii 23 pretekárok. Ingrid tiež nastúpila aj medzi staršie dievčatá. Ani tu sa nestratila, veď spomedzi 33 pretekárok obsadila siedme miesto. Hoci dievčatá to na medaily nedotiahli, avšak v takejto konkurencii sú aj ich nemedailové umiestnenia úspechom.

Prečítajte si tiež Privítame futbalových nadšencov Čítajte

Do českého mesta Havířov už cestovali viacerí pretekári z Karate klubu Topoľčany –Matej Beňuška, Dominik Benedikovič, Leo Cápay, Miriam Wenderlová, Ingrid Marková, Milan Minarovič, rozhodca Daniel Schlosser a tréneri Ingrid Marková a Michal Rusnák.

V Havířove sa konal už tradičný turnaj pre mládež International Budo Cup a topoľčianski pretekári na ňom pobrali medailí, koľko sa len dalo. V kategórii KATA chlapcov 6-8 ročných začiatočníkov mal Karate klub hneď trojnásobné zastúpenie – Matej, Dominik a Leo. Rozhodcov presvedčil svojimi výkonmi Dominik, ktorý jednoznačne vyhral kategóriu. Leo hneď v prvom kole podcenil súpera a musel bojovať o tretie miesto, ktoré s prehľadom aj vybojoval. Najmladší Matejko zostal tesne za medailami, keď obsadil 5. miesto.

Aj dievčatá Miriam a Ingrid nastúpili v jednej kategórii – KATA dievčatá 9-11 rokov. Obe sa hladko prebojovali až do finále a hale predviedli topoľčianske finále, z ktorého víťazne vyšla Ingrid a získala zlato. Miriam obsadila druhé miesto. V KATA sa predstavil aj dorastenec Milan Minarovič, ktorý obsadil tretie miesto.

Aj v KUMITE bol topoľčiansky Karate klub úspešní. Zlato vybojoval Leo Cápay, striebro Matej Beňuška a Ingrid Marková a o dva bronzy sa postaral Milan Minarovič.

Karate klub Topoľčany tak ziskom troch zlatých, dvoch strieborných a piatich bronzových medailí patril k úspešným klubom súťaže.