TOPOĽČANY. Voda pokrýva skoro tri štvrtiny zemského povrchu. Nachádza sa v podzemí aj v ovzduší a je v neustálom kolobehu. V prírode je pre všetky organizmy nesmierne dôležitá, bez vody by život na Zemi neexistoval.
Dôležitosť mokradí
Prvá tohtoročná výstava, ktorú môžete navštíviť v priestoroch Tribečského múzea v Topoľčanoch pod názvom Voda – nenahraditeľný priestor pre život, predstavuje sladkovodné biotopy ako miesta so širokou škálou rozličných druhov rastlín a živočíchov, ktoré oživujú a spestrujú horské, podhorské i nížinné oblasti.

Prezentuje spoločenstvá vodných organizmov typické pre rozličné biotopy stojatých i tečúcich vôd, v ktorom má každý jedinec svoje miesto a funkciu.
Okrem iného poukazuje aj na dôležitosť ochrany vodných ekosystémov, patriacich k najohrozenejším. Ich poškodenie je často nenávratné alebo ich prinavrátenie do pôvodného stavu býva veľmi nákladné.
Dôležitosť mokradí zdôrazňuje Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva. Slovenská republika má v Zozname medzinárodne významných mokradí zapísaných celkom 14 mokradí.
K videniu aj obyvatelia prehistorckých morí
Bohatý textový a fotografický materiál prináša informácie nielen o kolobehu živín a potravných reťazcoch, ale najmä o významných zástupcov flóry a fauny týchto biotopov. Výstava približuje vodu ako nenahraditeľnú zložku životného prostredia, poukazuje na jej silu pri vytváraní jaskynných priestorov a krasových javov, a tiež pri modelovaní reliéfu. Obyvateľov dávnych morí a oceánov predstavujú fosílne zvyšky bezstavovcov zastúpených trilobitmi, amonitmi, belemnitmi, lastúrnikmi a koralmi, ale aj stavovcov, ako sú napr. drsnokožce.
Dermaplatické preparáty
Obraz o živote v súčasných stojatých i tečúcich vodách a v ich brehových porastoch vytvárajú nielen postery, ale predovšetkým zoologické preparáty doplnené voľne sušenými rastlinami.