TOPOĽČANY. Predposledný deň mesiaca január sa na radnici v zasadačke mestského zastupiteľstva konala konferencia Erasmus+, ktorú organizovala Obchodná akadémia (OA) v spolupráci s mestom Topoľčany. Konferencia bola určená žiakom a učiteľom základných a stredných škôl, ktorí majú záujem dozvedieť sa o možnostiach realizácie a participácie na mobilných projektoch v rámci programu Erasmus+. „Prezentácia je určená aj pre učiteľov, aby vedeli ako projekt napísať a rovnako pre žiakov, aby videli, ako prebieha realizácia samotného projektu,“ povedala jedna z hlavných organizátorov Júlia Hubová Gálová.
Prišli všetci
Na konferencii vystúpili profesori Obchodnej akadémie a taktiež aj žiaci, ktorý mali s týmto programom skúsenosti. Prezentácia bola rozdelená do dvoch blokov.
Prvý blok sa začal o 8.30 h a veľké zastúpenie na účasti mali hlavne stredné odborné školy v Topoľčanoch. No prišli aj zástupcovia rôznych iných škôl, ako stredných, tak aj základných. Druhý blok trval od 10.45 h do 12.45 h a prišli sa pozrieť hlavne zástupcovia a žiaci z gymnázia a aj učitelia a žiaci základnej školy Hollého v Topoľčanoch.
Ako projekt napísať?

V prvej časti prezentácie bolo učiteľom priblížené, ako podať prihlášku a ako taký projekt napísať. „V prihláške si musíte vybrať, či pošlete na vzdelávanie zamestnancov alebo žiakov,“ podotkla Hubová Gálová. Ďalej vystúpil Martin Huba, ktorý popísal históriu mobilitných projektov na OA. Táto škola uskutočňuje nielen odbornú prax v zahraničí pre žiakov, ale aj školské partnerstvá. Sú to partnerstvá medzi školami v rôznych krajinách európskej únie, pričom si vytvoria spoločný projekt, na ktorom pracujú. „Najdôležitejšie je stanoviť si cieľ, ktorý sa týmto projektom snažíte naplniť,“ zhodnotila profesorka z OA Terézia Škorcová.
Mladí ľudia v zahraničí
V ďalšej časti konferencie sa mohli odprezentovať samotní žiaci ktorý boli súčasťou projektu Erasmus+ na ich škole. V roku 2019 sa podarilo študentom vycestovať do zahraničia na vzdelávaciu odbornú prax, konkrétne do Londýna a do Barcelony. Do hlavného mesta Veľkej Británie vycestovalo 24 študentov po dobu jedného mesiaca. „Je to vlastne najväčšia skupina, ktorú naši učitelia naraz poslali von,“ prehovoril jeden z prezentujúcich študentov.
Do Barcelony odišlo 10 žiakov, rovnako na jeden mesiac. „Vďaka projektu Erasmus Pro bola uskutočnená aj dlhodobá prax, kde vycestovali štyria čerství absolventi na 4 mesiace do Barcelony,“ prezradil. Študenti pracovali na rôznych pracoviskách, ako napríklad realitné kancelárie či jazykové školy, pričom mali možnosť zlepšiť si angličtinu a tiež prácu v administratívnej oblasti.
Šancu majú aj zdravotne znevýhodnení

Deti boli ubytované v hosťovských rodinách, kde mali zabezpečené každý deň raňajky a večere. Práca a rodina im bola pridelená spoločnosťou ADC College, s ktorou Obchodná akadémia dlhoročne spolupracuje. Každý účastník tejto mobility mal taktiež zabezpečený preukaz na mestskú hromadnú dopravu, teda na všetko od autobusov, cez nadzemky a električky, až po metro. Erasmus+ myslí aj na zdravotne znevýhodnených. „Z toho titulu, že Európska únia sa snaží začleňovať aj ľudí, ktorí sú zdravotne ťažko znevýhodnení, tak ja som mala k dispozícií aj grant na taxíky aby som sa mohla dopravovať aj nimi,“ uviedla jedna z účastníčok projektu.
Okrem práce mali študenti aj veľa času na zábavu. Pravidelne navštevovali rôzne pamiatky a atrakcie, ktoré im ponúkalo mesto, v ktorom mesiac žili.
Čo je Erasmus+?
Erasmus+ je program Európskej únie, ktorý podporuje aktivity v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy mládeže. Poskytuje rôzne granty pre široké spektrum aktivít.
Program dáva príležitosť študentom, žiakom odbornej prípravy, pedagogickým zamestnancom, pracovníkom s mládežou a dobrovoľníkom stráviť obdobie v zahraničí a zlepšiť tak svoje poznatky, zručnosti a tiež aj jazykové schopnosti.
Program podporuje organizácie, ktoré sa môžu zapájať do projektovej spolupráce a v rámci partnerstiev zdieľať inovácie vo vzdelávaní a odbornej príprave mládeže.
Cieľom Erasmus+ je pomôcť zvýšiť kvalitu výučby a učenia od predškolského po sekundárne vzdelávanie v školách v celej Európe.
Autor: Eliška Hulová