Slováci sú, zdá sa, nepoučiteľní. Na sociálnych sieťach sa správajú ľahkovážne a potom vyplakávajú, že prišli o peniaze. Ako totiž uviedli krajskí policajti, tisíce z nich zdieľajú očividný podvod, hoci ich na to, ako i ďalšie pochybné portály, upozornili.
„Naozaj pravidelne hovoríme o stránkach, ktoré sú na prvý pohľad podozrivé – nemajú takmer žiadnu fotografiu, či už „profilovku“ alebo titulnú fotku, chýbajú v nej akékoľvek informácie, kontakty. Dokonca tam nie sú žiadne statusy z minulosti. Teda až na jeden, „aktuálny“, v ktorom sľubujú veľké výhry,“ uviedli nitrianski policajti na margo aktuálnej kauzy s Fronto Nábytkom.
Dve rady

Technicky zdatní „surferi“ pritom dokážu spozorovať rozdiel medzi slušnou a podvodnou súťažou asi bez problémov. Tí menej by si mali, podľa nich, zapamätať tieto dve veci:
Nikdy neposielať údaje, ktoré majú na svojej kreditnej karte. A nikdy ich nikomu nedávať. Ak tieto údaje majú niekomu poskytnúť, tak ide o napríklad rezerváciu ubytovania na Booking.com, kde sa vpisujú do formuláru.
„Nikdy si tiež nenechajte poslať na svoj mobilný telefón SMS kód, ktorý máte následne preposlať organizátorovi súťaže. Prídete o peniaze,“ pridala druhú radu polícia.
Nezmyselná súťaž
Mimochodom, tak ako vlani v prípade Nábytku Emba, aj u Fronto Nábytku ide o nezmyselnú súťaž protizákonnú svojou koncepciou. Nemá totiž žiadne skutočné pravidlá, nutný štatút, sponzor, zmysel súťaže, kontakt, logika, organizátor, nič.

Pri vyhodnotení sú oslovení viacerí výhercovia, nie jeden. „Podvodník prichádza s tvrdením overenia čísla pre kuriéra či inou primitívnou nereálnou výhovorkou, ktorou vyláka potvrdzovací kód prijatý na váš mobil. Reálne tak dôjde k potvrdeniu spoplatnenia SMS a prevedenia určitej podoby kreditu k podvodníkovi. Prípadne využíva trik s bankovým prevodom a zaplatením dane,“ opísal postup podvodníkov portál hoax.sk, ktorý okrem poplašných správ či spamov / scamov upozorňuje aj na internetové podvody.
V každom prípade, ak ste sa už nechali nachytať a prišli o peniaze, kontaktujte políciu.