Všetky texty o novom koronavíruse budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
TOPOĽČANY, PARTIZÁNSKE. Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare sa pripravuje na masívnejší nárast pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. Od piatku trinásteho tak zastavila plánované operácie z dôvodu pripravenosti priestorov a kapacít ľudí.
Prísne opatrenia, ktoré na zamedzenie šírenia koronavírusu prijalo uplynulý týždeň Slovensko, sa pritom podpísali aj na pôrodoch. Tie síce prebiehajú v nezmenenom režime, avšak na základe rozhodnutia hlavného hygienika SR, z dôvodu zákazu návštev, pri nich nemôžu byť sprevádzajúce osoby.

Ako upozornila komunikačná špecialistka sietí Svet zdravia a ProCare, polikliniky tiež od minulého piatku obmedzili výkon preventívnych prehliadok.
„Všetky nemocnice Svet zdravia, vrátane topoľčianskej i partizánskej, momentálne zriaďujú samostatné priestory s cieľom oddeliť pacientov s podozrením a bez podozrenia na koronavírus. Tieto vyhradené priestory by mali mať samostatnú prístupovú cestu a nebudú súčasťou urgentných príjmov alebo ambulancií pohotovostnej služby,“ uviedla k pripravovaným zmenám Jana Fedáková.
Novozriadené pracoviská budú pritom, podľa nej, výrazne vizuálne odlíšené a pacientov na ich umiestnenie upozornia pri hlavnom vchode. „Tých, ktorí vykazujú symptómy koronavírusu preto žiadame, aby rešpektovali navigáciu a pohybovali sa výlučne v týchto priestoroch nemocnice či polikliniky,“ vyzvala k dodržiavaniu pokynov komunikačná špecialistka Svet Zdravia.
Vyšetrili ženu, koronavírus to nebol

S postupom, ktorý treba zvoliť i opatreniami, ktoré je nutné dodržať pri príjme takéhoto pacienta, je tiež oboznámený personál nemocníc. V tej topoľčianskej si to už viackrát vyskúšali aj v praxi. Ako totiž uviedla Fedáková, uplynulý týždeň tam napríklad museli riešiť prípad, keď do nej vošla žena sťažujúc sa na zvýšenú teplotu a slabosť. „Pacientku okamžite izolovali a poskytli jej tvárovú masku. Následne ju vyšetril lekár, ktorý tiež využil ochranné pracovné pomôcky,“ dodala komunikačná špecialistka, podľa ktorej potom o ďalšom postupe rozhoduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ten v tomto prípade nariadil domácu karanténu, pokiaľ má pacient pozitívnu cestovateľskú anamnézu, alebo ak sa dostal do styku s nakazenou osobou, môže rozhodnúť aj o transporte do najbližšej nemocnice s infektologickým pracoviskom.
Na nonstop linku volá viac než 150 ľudí denne
Mimochodom, vzhľadom na riziko šírenia koronovírusu platí v oboch zdravotníckych zariadeniach dodržiavanie prísneho hygienicko-epidemiologického režimu, na lôžkových oddeleniach prísny zákaz návštev a ich pracoviská sú priebežne zásobované ochrannými pracovnými prostriedkami tak, aby mali vytvorené dostatočné zásoby.

„Pre verejnosť sme tiež zriadili nonstop infolinku ku koronavírusu. Na telefónnom čísle 02/32323838 pacientom z celého Slovenska 24 hodín denne poradia vyškolení pracovníci, ako ďalej postupovať, ak majú príznaky respiračného ochorenia,“ uviedla ešte Fedáková, podľa ktorej linka za týždeň fungovania prijala vyše 1000 hovorov.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu