Všetky texty o novom koronavíruse budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
VEĽKÉ UHERCE. „Začalo to tým, že bola veľmi unavená. To ale bývam po práci stále. Potom som mala zhruba hodinovú zimnicu, keď som si však dala prášok proti nachladnutiu, za 15 minút to prešlo,“ opísala počiatočné symptómy, ktoré pociťovala ešte v Taliansku, Ivana. Ako pokračovala, ďalej prišla jemná bolesť v hrdle a neskôr kašeľ. Najskôr slabší, neskôr každým dnom agresívnejší. A to až tak, že ju začali bolieť i pľúca. „Pri obyčajnej chrípke som ale mala štyrikrát väčšie bolesti,“ naznačila záludnosť koronavírusu mladá žena, ktorá v Dolomitoch pracuje na vysokohorskej chate. Kde i sama žije.
Dať sa otestovať sa rozhodla sama
Ivana sa do Veľkých Uheriec vrátila v utorok. Napriek tomu, že nemala žiadne prejavy choroby, zostala doma a dokonca neprijala ani rodinu. Na ďalší deň ráno potom zavolala sanitku.

„Otestovať som sa rozhodla dať preto, že som mala podozrenie. Kolega bol v blízkom kontakte s infikovaným človekom, ochorel, liečil sa na izbe približne tri dni a zase prišiel do prace. Navyše, kamarátka mi každý deň posielala články a povedala, že aj keď nebudem mat príznaky, nech sa, keď prídem domov, dám radšej vyšetriť,“ vysvetlila mladá žena, ktorá, vďaka svojej zodpovednosti, nevystavila nikoho na Slovensku riziku.
Hnevá ju nezodpovednosť
A ako prijala správu, že stery z hrdla a nosa u nej potvrdili koronavírus? Chvíľkovým šokom. V ťažkých nasledujúcich minútach jej však pomohli priatelia a tiež ľudia, ktorých osobne ani nepozná. „Stále mi od nich chodili povzbudzujúce správy, až mi z toho telefón skoro vybuchol,“ podotkla s úsmevom Ivana, ktorá si veľmi váži pozitívnu reakciu od všetkých, čo majú porozumenie a srdce. Ako totiž dodala, „boli a sú môj Lexaurin.“

Pobyt vo Fakultnej nemocnice v Trenčíne zvláda Veľkouherčanka dobre. Dni jej ubiehajú pomerne rýchlo. Okrem televízie a četovania s priateľmi sleduje aj pomaly zhoršujúcu sa situáciu na Slovensku. Ako preto priznala, hnevajú ju tí, ktorí napriek pobytu v rizikových oblastiach nedodržujú karanténu a chodia medzi ľudí bez ochranných prostriedkov. „Odkazujem im, že je to veľmi nezodpovedné a sebecké. Neuvedomujú si, čo môžu spôsobiť nevinným ľuďom a ich rodinám. Choroba sa šíri veľmi ľahko i rýchlo a pokiaľ sa budú správať ľahkovážne, tak o chvíľku na tom budeme ako Taliansko. A potom bude neskoro plakať nad tým, že sme mohli spraviť lepšie opatrenia,“ vyznala sa Ivana, ktorá ale verí, že sa Slovákom podarí nad vírusom zvíťaziť. „Len treba bojovať a nie fňukať do vankúša,“ dodala ešte žena, ktorej osobný boj s vírusom pomohli zvládnuť ľudia, čo ju podporovali. „Aj preto by som sa im chcela poďakovať . Veľmi si to vážim.“

Číslo dva: Partizánske
K mladej Veľkouherčanke, ktorú regionálna hygienička v Trenčíne nazvala „pacientkou nula“ (teda takou, ktorá na Slovensku nenakazila žiadnu osobu), pribudol v nedeľu muž z Partizánskeho. „Našťastie išlo opäť o uvedomelého občana, ktorý dodržal karanténny postup,“ napísal na sociálnu sieť primátor Partizánskeho Jozef Božik, ktorý vo štvrtok potvrdil aj prípad číslo tri.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu