Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Tribečská knižnica oslávila 100 rokov od svojho založenia

Do knižnice chcú pritiahnuť najmä mladých ľudí, ale nielen ich.

TOPOĽČANY. Tribečská knižnica v Topoľčanoch oslávila 29.marca významné jubileum. Od čias, kedy v nej boli výpožičné hodiny raz do týždňa, za každú vypožičanú knihu sa platil poplatok (0,2 Kčs) a celý knižničný fond tvorilo 783 zväzkov, totiž prešlo rovných 100 rokov. Nielen o minulosti sa však budeme rozprávať s jej riaditeľkou Oľgou Bujnovou.

Svoje narodeniny má knižnica za sebou. Torta so sto sviečkami však asi, v tejto situácii, nebola. Ako ste ich teda oslávili?
Je mi ľúto, no kvôli momentálnej situácii a opatreniam to nepripadá do úvahy. Mali sme pripravené veľkolepé podujatia, množstvo propagačných materiálov... O oslavy však knižnica nepríde. Ešte pred vypuknutím pandémie sme ich rozplánovali na celý rok. Na podujatiach sa tak stretneme nielen s čitateľmi, ale i s našimi dlhoročnými pracovníkmi.

Uvidíme, čo donesie budúcnosť. Teraz sa vráťme o pár desaťročí späť. Ako vtedy vyzeralo požičiavanie kníh?
Pamätám si, že sa všetko robilo ručne. Aby sa kniha mohla dostať k čitateľom, museli sme zapísať jej prírastkové číslo do čitateľského preukazu a číslo preukazu do knižného lístka. Prechod na elektronický výpožičný systém tento mechanizmus výrazne zrýchlil.

Doba internetová zjednodušila aj možnosť rezervácie či predĺženia výpožičnej lehoty. Na strane druhej však so sebou priniesla fakt, že ľudia prestávajú čítať a čitateľov v knižniciach ubúda. Aká je situácia u vás?
Najskôr musím povedať, že úbytok čitateľov nie je len problém Slovenska, ale celého sveta. Spolupracujeme so všetkými školami a škôlkami z mesta i blízkeho okolia a Zariadeniami sociálnej starostlivosti pre seniorov. Ubúda záujem stredoškolskej mládeže a tiež vysokoškolákov.

Keď sme už pri čitateľoch, koľko ich momentálne máte?
4 345 z toho 1 522 do 15 rokov.

A ak sa opýtam, čo najradšej čítajú?
Tak odpoviem, že historické romány, kriminálky a dobrodružné príbehy,... ale najviac idú stále ženské romány.

Majú z čoho vyberať?
Majú. Knižný fond totiž tvorí 102 585 zväzkov, 2953 špeciálnych a 60 elektronických dokumentov.

Súčasťou čitateľskej rodiny sú aj slabozrakí, zrakovo postihnutí občania a držitelia preukazov ZŤP. Máte aj pre nich niečo?
Samozrejme, zo Slovenskej knižnice pre slabozrakých a nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči dostávame každé tri mesiace tzv. putovný súbor, kde sú zvukové knihy rôznych žánrov – súčasné, historické a ľúbostné romány slovenských či zahraničných autorov a detektívky. Ich vypožičanie je pritom zdarma, členstvo v knižnici je bezplatné pre uvedených čitateľov.

V tejto súvislosti mi teraz napadli elektronické knihy. Na trhu stále prebieha ich súboj s klasickými, pričom knihovníci sa, na pár výnimiek, prikláňajú k tým papierovým. Prečo napríklad vyhrávajú u vás?
U mňa prevláda hmatateľný pocit. Môžem v nich listovať, prevracať strany... a tiež kvôli nezameniteľnej vôni. Zároveň, keď mám v ruke e-book, nečítam súvisle, ale knihu čítam slovo za slovom, riadok za riadkom, stranu za stranou... a to vtiahnutie do deja je iné, ako keď vám text svieti na obrazovke.

Vo funkcii riaditeľky ste od 1. marca 2020. Načo by ste sa chceli zamerať v najbližšom období?
Knižnice už dávno nie sú len na vypožičiavanie kníh. Preto mojim zámerom je poskytnúť priestor zaujímavým komunitným aktivitám, ktorými chceme pritiahnuť do knižnice najmä mladých ľudí, ale nielen ich. Aby do knižnice radi chodili ľudia len tak, posedieť si, prečítať noviny a dať si pritom kávu. Možno im postačí, že sa tu s niekým stretnú, porozprávajú. Jednoducho, aby knižnica bola otvorená pre všetkých.

Také inštitúcie ako knižnice, myslím, na Slovensku ani neexistujú. Okrem požičiavania kníh poskytujú tiež celoživotné vzdelávanie, môžu byť miestom stretávania sa...
Áno. Snažíme sa, aby knižnica nebola len skladisko kníh a tmavé uličky medzi regálmi, ale priestorom pre ľudí. Organizujeme zaujímavé podujatia. Napríklad úsek literatúry pre deti a mládež robí každoročne recitačnú súťaž predškolákov z celého okresu – Mám básničku na jazýčku. Tento rok mal byť už jej 24. ročník. Zapájame sa aj do celoslovenského projektu Čítame s Osmijankom, čitateľského maratónu Čítajme si, či celoslovenskej kampane Les ukrytý v knihe. A tiež podujatia Predstavitelia verejného života čítajú deťom. Vysoko hodnotené sú dramatizácie rozprávok pre materské školy a prvý stupeň základných škôl.
A samozrejme, organizujeme rôzne prednášky, besedy so spisovateľmi a iné tematické podujatia.

V kreslách pre hostí sa pritom, predpokladám, vystriedalo množstvo osobností.
To áno. Napríklad Rudolf Schuster ako úradujúci prezident, Ján Chryzostom Korec, kňaz Marián Červený, dekan Štefan Kováč Adamov. Z umelcov tu bola Marcela Laiferová, zo spisovateľov Jozef Banáš, Ľuboš Jurík, ďalej režisér Peter Bebjak, meteorologička Miriam Jarošová, diplomatka Emir Khidayer, archeológ Karol Pieta či, ešte ako cestovateľ, Henrich Krejča, manželia Feldekovci... Študenti mali možnosť besedovať aj s nitrianskym županom Milanom Belicom.

Bez peňazí dnes nefunguje asi nič. Ako ste financovaní vy?
Keďže sme rozpočtovou organizáciou Nitrianskeho samosprávneho kraja, náš rozpočet je napojený na ich rozpočet. Na nákup kníh sa každoročne uchádzame o poskytnutie finančných prostriedkov z Fondu na podporu umenia. Do knižného fondu nám vlani pribudlo 1 823 knižných jednotiek v hodnote 18 882 Eur, sú v tom však zahrnuté periodiká i knihy získané darom. Chceme sa uchádzať o finančnú podporu od mesta Topoľčany.

Od polovice marca ste síce, kvôli pandémii, pre verejnosť zatvorení, fungujete ale ďalej. Oslovujete i čitateľov?
– Áno, prostredníctvom internetu. Na našej facebookovej stránke nájdu čítané rozprávky pre deti, dramatizáciu rozprávky Bez práce nie sú koláče, pripravujeme tiež prezentáciu putovnej výstavy Osmijankova letná záhrada. Toto všetko je určené pre tie mladšie deti. Pre veľkáčov máme pripravený elektronický kvíz s názvom Získaj Šalamúnov poklad.

40 rokov v knižnici

SkryťVypnúť reklamu

Mária Kráľová pôsobila v knižnici okrúhlych 40 rokov, z toho 25 rokov vo funkcii riaditeľky. Vďaka skúsenostiam nadobudnutým počas riadenia vybudovala z knižnice modernú a úspešnú organizáciu.
S výnimkou krátkeho obdobia jej pôsobnosti v Študijnom a informačnom stredisku Pedagogickéj fakulty v Nitre je jej profesný život spätý s mestom Topoľčany, kde od roku 1979 pôsobila vo funkcii metodičky okresnej knižnice a od roku 1995 až do roku 2019 zastávala funkciu riaditeľky. Zaslúžila sa o zviditeľnenie inštitúcie nielen v rámci regiónu, ale celého Slovenska. Jej prvým krokom vo funkcii riaditeľky bola internetizácia a elektronizácia knižnice. Presadila zavedenie knižnično-informačného systému, zaslúžila sa o vytvorenie webovej stránky, iniciovala vznik nového projektu informačnej prípravy žiakov základných a stredných škôl. Zlepšenie pracovného prostredia a estetického vzhľadu interiéru riešila rekonštrukciou budovy, plynofikáciou kotolne, zariadením čitárne a študovne, vytvorením viacúčelovej spoločenskej miestnosti a letnej čitárne, estetizáciou celkového vzhľadu jednotlivých oddelení knižnično-informačných služieb.


Zo 483 kníh na vyše 100 tisíc
Tribečská knižnica v Topoľčanoch má za sebou už sto rokov svojej existencie. Za ten čas zažila tri sťahovania a štyri zmeny názvu.

SkryťVypnúť reklamu

22. júla 1919 bol uznesením Národného zhromaždenia prijatý zákon o verejných knižniciach obecných, ktorý zohral kľúčovú úlohu v rozvoji nielen československého knihovníctva. Bol totiž prelomovým zákonom v celosvetovom meradle, pretože ako prvý zaviedol zákonnú povinnosť zriadiť knižnicu v každej obci na území celého štátu.

A výnimkou neboli ani Topoľčany. Návrh na jej založenie podali obecnej rade poprední členovia miestneho odboru Matice slovenskej: Pavol Jantausch (vtedajší rímskokatolícky kňaz z Ludaníc), Július Brežný (topoľčiansky advokát), Ján Boček (učiteľ), Ján Vozáry (obchodník), František Vajko (remeselník), Jozef Paulovič (školský inšpektor).

Deň D prišiel 29. marca 1920, keď obecná rada zriadila v priestoroch obecného úradu (dnešná radnica) Obecnú knižnicu. Tá mala vo fonde 483 kníh. O 15 rokov neskôr, keď mali Topoľčany 7 555 obyvateľov, ho už tvorilo 2 340 zväzkov. Knižnica mala 35 čitateľov, ktorí uskutočnili 340 výpožičiek. Na činnosť knižnice vtedy obecná rada vyčlenila 4 500 Kčs. Odmena pre knihovníka bola 500 Kčs.
V roku 1952 začala Mestská verejná knižnica pôsobiť ako Okresná ľudová knižnica s pôsobnosťou na celý región. A to sa odrazilo aj na počte čitateľov (912). Tí mali k dispozícii 8 685 zväzkov, pričom uskutočnili 13 936 výpožičiek. V knižnici vtedy pracovali dve pracovníčky. Prvou riaditeľkou sa stala Anna Cabanová. O šesť rokov čakalo knižnicu prvé veľké sťahovanie – strechu nad hlavou našla v budove bývalého obchodníka so železom – Brauna. V roku 1978 sa presťahovala do zrekonštruovaných priestorov na ul. Čsl. Armády a mala 4 pobočky – v Jacovciach, Krušovciach, Kuzmiciach a Práznovciach. Terajšiu podobu dostala pred 35 rokmi, keď sa zrealizovala prístavba k tzv. Botteho vile.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 2. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 3. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 4. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 8. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 304
 2. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 128
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 350
 4. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 735
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 398
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 2 855
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 595
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 2 483

Blogy SME

 1. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 2. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 3. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 4. Anna Miľanová: Nie je myš ako myš...
 5. Jozef Javurek: Kurátor
 6. Štefan Vidlár: O Zhulíčkovi pacholíčkovi
 7. Ľuboš Vodička: České a moravské veterné mlyny: Třebíč
 8. Jan Pražák: Nesahejte mi na prsa, člověče!
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 099
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 009
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 511
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 804
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 592
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 492
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 364
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 202
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Michal Béger v nedeľu zapísal svoj gól číslo dvesto, odkedy existuje Futbalnet.

Kedysi od obrancov odletoval, teraz je to naopak.


Peter Popelka 23. sep

Osobná doprava dnes patrí k bežnému štandardu, vozíme sa do práce, na nákupy, dovolenky, za koníčkami.


(PR) 26. sep

Topoľčany nakorčuľujú do nového ročníka bez dlhoročného trénera, bez domáceho ľadu a aj bez výhry v prípravnom období.


24. sep
Topoľčianska nemocnica má za sebou ďalšiu rekonštrukciu. tentoraz sa týkala pôrodnice.

Rekonštruujú nemocničné oddelenia, ktoré majú aj polstoročie.


23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na diaľnicu muža vraj poslala navigácia.


TASR 28. sep

Dostavba bude trvať dlhšie a štát zaplatí viac.


28. sep

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Trenčianska železničná polícia obvinila 34-ročného muža z okresu Nové Mesto nad Váhom z prečinu výtržníctva.


SITA 22 h

Blogy SME

 1. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 2. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 3. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 4. Anna Miľanová: Nie je myš ako myš...
 5. Jozef Javurek: Kurátor
 6. Štefan Vidlár: O Zhulíčkovi pacholíčkovi
 7. Ľuboš Vodička: České a moravské veterné mlyny: Třebíč
 8. Jan Pražák: Nesahejte mi na prsa, člověče!
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 099
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 009
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 511
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 804
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 592
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 492
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 364
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 202
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu