PARTIZÁNSKE. Uzavretý dezinfekčný tunel poskytujúci takmer stopercentnú dezinfekciu proti šíreniu baktérií a vírusov, predstavilo v uplynulý piatok mesto Partizánske. Stalo sa tak jedným z prvých na Slovensku, ktoré spustilo jeho prevádzku.
Približne dva metre dlhý tunel je umiestnený pred Domovom, n. o., a Zariadením opatrovateľskej služby, kde platí mimoriadny epidemiologický režim. Podľa slov Petry Zubatej sa v nich v maximálnej možnej miere snažia o zvýšenú dezinfekciu a hygienu. „Dezinfekčný tunel je v podstate bonus navyše, filter pre našich 65 zamestnancov pri prvom kontakte. Potom odchádzajú do šatní, tam sa prezlečú do pracovných odevov a idú na konkrétne pracovisko. Takže nám bude veľmi nápomocný v boji proti ochoreniu COVID-19,“ uviedla riaditeľka zariadenia so stovkou klientov.
Z peňazí primátora

O zakúpenie tunela sa pritom postaral primátor mesta z prostriedkov ušetrených na svojej mzde. Ako poznamenal, je rád, že mladí ľudia z okresu prišli s nápadom využiť skúsenosti zo zahraničia a premietnuť ich do domácich podmienok. „Dezinfekčný tunel je lepší než brána, pretože je prekrytý, a tak dezinfekčná hmla nie je rozfúkavaná okolitým vetrom alebo padajúcim dažďom. Človek ním prejde a na povrchu jeho oblečenia, tváre, vlasov a rúk nezostane ani jedna baktéria či vírus,“ povedal Božik, ktorý verí, že príklad z Partizánskeho bude inšpiráciou pre celé Slovensko. „Takéto zariadenie totiž pokojne môže byť v budúcnosti pred každým domovom sociálnych služieb.“
Zabije 99,9 percent
Hlavný rozdiel medzi bránami a tunelom je v tom, že tunel má opláštenie a neovplyvňujú ho poveternostné podmienky. „Po vstupe doň vznikne dezinfekčná hmlovina, ktorú vyrába šesť trysiek. A keď zdvihnete ruky, zasiahne vás to celého a na 99,9 percenta vydezinfikuje,“ vysvetlil Peter Dobiaš, riaditeľ firmy Bequem. Ako dodal, keďže pracuje na 12 voltov, dá sa napojiť na autobatériu a preniesť kdekoľvek. „Môže byť použitý aj ako humanitárna pomoc. Je rozkladateľný a skladateľný, vieme ho zabaliť a poslať balíkom napríklad do Afriky,“ doplnil šéf spoločnosti, ktorá pre súčasnú situáciu zmenila zameranie výroby. Zatiaľ produkuje jeden tunel denne, no všetko bude, podľa neho, závisieť od objednávok a záujmu.
