TOPOĽČANY, PARTIZÁNSKE. Topoľčianska i partizánska nemocnica hlásia návrat do pôvodného režimu, samozrejme, za zvýšených hygienických štandardov. Pacientov pritom vyzývajú, aby už neodkladali návštevu lekára, plánovanú operáciu či preventívnu prehliadku.
„Epidemiologická situácia na Slovensku je dnes veľmi dobrá a v našich zariadeniach sa preto postupne vraciame k plánovaným operáciám či preventívnym prehliadkam,“ povedal začiatkom uplynulého týždňa generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.
Niektorí majú obavy
Ako dodal na vysvetlenie medicínsky riaditeľ siete Róbert Hill, postupne sa rozbiehajú plánované operácie vo všetkých odboroch. K tomu významne prispelo zrušenie 14-dňovej karantény pred operáciou.
„Pacientov objednávame postupne podľa poradovníkov, ktoré boli pred vyhlásením núdzového stavu. Zo strany niektorých pacientov ale stále pretrváva istá obava, čo má na rozbeh operatívy tiež vplyv. Návrat k plnej prevádzke preto očakávame až v mesiaci jún,“ naznačil Hill, ktorý odhaduje, že pri niektorých typoch výkonov sa čakacie doby môžu navýšiť o dva až tri mesiace. „Budeme sa však snažiť vyjsť v ústrety každému pacientovi,“ dodal.
Najvyšší záujem v gynekológii

Čo sa topoľčianskej nemocnice týka, záujem pacientov o plánované operácie je. V rámci gynekológie vyšší, pri úrazovej chirurgii po zrušení štrnásťdňovej karantény rovnaký ako pred koronakrízou, v ortopédii v skupine plánovaných pracujúcich pacientov zatiaľ o niečo nižší. Uviedla to komunikačná špecialistka siete Svet zdravia Jana Fedáková.
Ako na margo toho poznamenala, celkový počet naplánovaných operácií v týchto troch špecializáciách aktuálne dosahuje asi stovku. „Gynekologické pacientky obvolávame, ale už sa chodia aj osobne hlásiť cez našu ambulanciu po odporúčaniach obvodných gynekológov. Naplánovaných tam máme dnes približne 25 až 30 zákrokov. V úrazovej chirurgii je to zhruba dvadsať naplánovaných zákrokov, v ortopédii, kde denne odoperujeme päť pacientov, až päťdesiat zákrokov na najbližšie dva týždne,“ konkretizovala v piatok počty Fedáková.
Ako poznamenala, aj partizánska nemocnica už vykonáva všetky typy operácií, ktoré realizovala pred epidémiou. Čakacie doby sú pritom zväčša kratšie než dva mesiace.
Každý hospitalizovaný dostane rúško
Hoci nemocnice Svet zdravia a polikliniky ProCare dosahovali podľa slov generálneho riaditeľa vyšší hygienický štandard už aj pred koronakrízou, rozhodli sa ho, z dôvodu, aby sa pacienti, ktorí k nim prídu na plánovaný zákrok, cítili

maximálne v bezpečí, ešte posilniť. Nazvali ho Hygiena+ a jeho súčasťou je napríklad poskytnutie ochranného chirurgického rúška každému hospitalizovanému pacientovi.
„Vždy, keď to bude potrebné, mu ho vymeníme. Napríklad, ak mu v dôsledku častého kašľania a kýchania zvlhne a prestane plniť svoju funkciu. Pacient by mal mať rúško, keď vyjde zo svojej izby na chodbu, kde môže stretnúť iných pacientov alebo zdravotnícky personál. Samozrejme, nebudú ho nosiť tí, ktorí majú problémy s dýchaním,“ uviedla hlavná epidemiologička siete ProCare a Svet zdravia Jana Skalová.
Ako zároveň dodala, na každej izbe bude pre pacientov k dispozícii dezinfekcia na ruky. Môže si ich tak umyť nielen mydlom a vodou, ale aj špeciálnym roztokom, ktorý efektívnejšie ničí mikróby. Častá a dôkladná hygiena rúk je totiž jeden z najdôležitejších nástrojov prevencie pred všetkými typmi infekcií.
Všetko dezinfikujú trikrát denne
Podľa platnej legislatívy na Slovensku sa ambulancie musia dezinfikovať jedenkrát, lôžkové oddelenia dvakrát a intenzivistické pracoviská trikrát denne. Počas pandémie však v sieti Svet zdravia nabehli na režim, akoby celé bola jedno intenzivistické pracovisko. To znamená, že všetky priestory bez rozdielu sa dezinfikujú tri razy za deň.
„Zabezpečujeme zároveň aj mikrobiologický monitoring prostredia. Pravidelne odoberáme stery z povrchu zdravotníckych zariadení a zisťujeme, či sa v prostredí

nenachádzajú patogénne a podmienene patogénne mikroorganizmy, ktoré by mohli pacienta počas pobytu v nemocnici ohroziť,“ podotkla epidemiologička, podľa ktorej sa však v prostredí koronavírus takto zistiť nedá. Pokiaľ by ale v stere z neho našli napríklad mikrób nachádzajúci sa bežne na sliznici nosa a úst, je možné s vysokou mierou pravdepodobnosti predpokladať, že ak by sa v tomto prostredí nachádzal človek s ochorením COVID-19, bude sa tam vyskytovať aj koronavírus.
Nízka koncentrácia pacientov v poliklinikách
Rovnako zvýšená dezinfekcia priestorov, teda trikrát denne, platí v poliklinikách ProCare. Tie postupne zároveň prechádzajú na systém tzv. self triáže, teda svojpomocného smerovania pacienta procesom triáže pomocou inštruktážnych bannerov a navigačných pásov. Zvýšené boli počty dávkovačov dezinfekčných roztokov v priestoroch polikliník a pacientom tiež poskytujú rúška, ak ich nemajú.
Nízku koncentráciu ľudí v čakárňach zabezpečujú cez telefonickú rezerváciu termínov a zabraňujú tak tomu, aby sa pacienti stretávali na malom priestore vo väčších počtoch.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!