PARTIZÁNSKE. Ako totiž uviedla Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie , vplyv potravnej ponuky na hniezdenie vtákov zvlášť výrazne vplýva na hniezdenie sov. Keď je potravy v teréne dostatok, mávajú v znáškach vyšší počet vajíčok, prípadne zahniezdia i dvakrát. Pokiaľ je jej veľký nedostatok, nemusia zahniezdiť vôbec.
„Kontrola búdky inštalovanej v objekte poľnohospodárskeho družstva neďaleko Partizánskeho nám prezradila, že v tomto roku nie je hraboš poľný premnožený tak, ako vlani. V hniezde bolo totiž len šesť vajíčok, z ktorých sa práve liahli tri mláďatá,“ opísal stav koncom apríla zoológ Stanislav Harvančík. Ako pokračoval, pri kontrole o tri týždne neskôr v ňom našli a okrúžkovali iba jedno mláďa.

„Ostatné vzhľadom na nedostatok potravy neprežili a rodičia ich skŕmili,“ vysvetlil dôvod pracovník Správy CHKO Ponitrie. Na porovnanie, v minulom roku plamienky hniezdili v búdke dvakrát a v druhej znáške mali až 12 vajíčok.
Plamienka driemavá sa považuje za jednu z najvzácnejšie hniezdiacich sov na území Slovenska. Živí sa prevažne malými stavovcami, najmä hlodavcami a rôznymi druhmi myší, loví však aj vtáky a plazy, občas i hmyz. Prieskumy dokázali, že hniezdiaci pár a ich mláďatá môžu skonzumovať viac ako 1000 hlodavcov za jediný rok.

Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!