Ebajky ponúkajú ľuďom úplne inú dimenziu bicyklovania

Rozhovor s Júliusom Kováčom z Ebikecenter Topoľčany.

Ebikecentrum na Ul. S. Chalupku, kde nájdete široký výber elektrobicyklov overených značiek.Ebikecentrum na Ul. S. Chalupku, kde nájdete široký výber elektrobicyklov overených značiek. (Zdroj: Mário Veverka)

TOPOĽČANY. Hoci je Slovensko, čo sa cyklistického povedomia týka, ďaleko z Nemeckom, Dánskom či Holandskom, elektrobicykle začínajú naberať na popularite aj tu. O tom ako fungujú, pre koho sú určené či na čo všetko sa hodia, už hovorí Július Kováč, spoluzakladateľ ebike centra v Topoľčanoch.

Najskôr si poďme povedať, čo to vlastne ebajk je. Mnoho ľudí si totiž myslím, že ide o stroj, na ktorom si, obrazne, vyložia nohy na riadidlá a idú. Pravda je však kdesi inde.

Presne tak. E-bike nie je motorka, na ktorú sadnem a pridávam plyn. V skutočnosti ide o bicykel, ktorý nám dokáže pomôcť, keď ideme do kopca, fúka protivietor apod. Jeho batéria poháňa prídavný motor, ktorý sa zapne len vtedy, keď točíte pedálmi.

Takže treba šliapať...
Áno. Pomoc elektromotora – od 0 do 300 percent, závisí aj od toho, aký mód si prepnete. Niektoré modely dokážu dokonca sami rozpoznať, akou silou tlačíte na pedále a podľa toho pomáhajú. Čiže pokiaľ idem po rovinke a kochám sa výhľadom, pomoc je 10 percent. Keď však odbočím na lesný chodník a začnem stúpať do kopca, automaticky zvýšia výkon až na 300 percent mojej vynakladanej sily bez toho, aby som čokoľvek prepínal.

Nedá mi, zlé jazyky vraj tvrdia, že tieto bicykle sú určené hlavne pre seniorov...

Ďalší mýtus. To, že ich si kupujú tí, čo nevládzu, môžu povedať iba ľudia, ktorí ich v živote nevyskúšali. Myslím si, že do kopca sa na ňom človek namaká viac než na cestnom bicykli v balíku. Jednoducho, sú pre všetkých, ktorí si chcú cyklistiku vychutnať a mať z nej radosť.

A keď poslednú vetu rozmeníme, takpovediac, na drobné?
Tak je napríklad pre tých, ktorí nikdy nebicyklovali a chcú sa hýbať, no nedovolí im to ich kondícia. Taktiež pre ľudí, ktorí majú zdravotný hendikep a už nemôžu príliš zaťažovať srdce, alebo majú problémy s kĺbmi či kolenami. Ebajk je ideálny v tomto prípade hlavne po operáciách kolien, čo môžem potvrdiť aj z osobnej skúsenosti. Tri dni po nej som už takto bicykloval, s čím súhlasil i lekár. Samostatnou kategóriou sú manželky bajkerov, ktoré za nimi nestíhali. Prípadne ľudia v obciach s veľkým výškovým rozdielom – napríklad Podhradie, ktorí chcú na ebajku chodiť iba nakupovať. Ďalšou sú ľudia, ktorí používajú bicykel na denné presuny do práce, po meste a nechcú tráviť čas v zápchach a parkovaním. V tomto prípade je používanie ebajku jednak ekonomické, jednak zdravé – dodá im kondíciu a elán, no a po tretie – šetria životné prostredie. Poslednou kategóriou sú potom ľudia ako ja – adrenalínoví blázni. Tí síce bicyklujú po horách takmer celý život, ale chcú jazdiť rýchlejšie, ďalej, s radosťou a spoznávať krásy prírody počas celého roku.

Vodičák, dúfam, na ebajky netreba.
Nie. Podľa zákona sú definované ako bicykle s elektropohonom, ktorý sa pri rýchlosti 25 m/h vypne. Samozrejme, môžete ísť aj rýchlejšie, ale len na vlastný pohon.

Dobre, dajme tomu, že ste ma prehovorili. Na čo by som sa mal pri výbere najskôr zamerať?
Na účel. V prvom rade by si mal totiž každý ujasniť, na čo bude ebajk používať. Či chce jazdiť iba po asfaltových cestách alebo tiež po poľných alebo horských cestičkách, prípadne si chce užiť aj jazdu dolu kopcom po lese. A podľa toho si vybrať buď trekingový, krosový, hardtail, celoodpružený či najnovšie fatbike so širokými kolesami vhodnými hlavne do snehu.

A keď má túto základnú otázku zodpovedanú?
Potom si musí ujasniť, či chce len nejaký lacný, s ktorým môže mať viac starostí, alebo radšej investovať do stroja overenej značky, na ktorom prežije emócie a radosť. Významnú rolu hrá tiež značka motora, ďalšou dôležitou otázkou je kapacita batérie. Novinkou je tzv. e-connect, kde je v e-biku nainštalovaný čip s GPS, G senzorom a kartou, ktorý dokáže rozpoznať, či je naše zastavenie normálne, alebo sme spadli. V prípade že sa nám niečo stalo a my zostaneme nehybne ležať, vyšle na 3 čísla, ktoré si navolíme, správu, že sa niečo stalo, aj s presnými súradnicami. Tým nám môže zachrániť život. Alebo ak by nám e-bike niekto ukradol, dokážeme si jeho polohu ihneď vyhľadať a prípadne informovať políciu.

Poďme k cenám. Tie závisia od...
... výkonu a značky motora, kapacity batérie a pochopiteľne, výbavy. Výrobcovia ponúkajú ebajky vo viacerých úrovniach komfortu – tie prvé sú vybavené lacnými brzdami, prehadzovačkami, kolesami..., u top modelov nájdete všetko špičkové. Čo sa týka cien, v našej predajni začínajú na úrovni 900 eur a končia u 9000 eur. Je to teda drahší špás, ale kvalitné neelektrické stroje stoja, kvôli snahe o čo najnižšiu váhu, častokrát viac. U ebajkov však tento problém netreba riešiť.

Pokiaľ by sa niekto spýtal mňa, prečo si ho zaobstarať, odpovedal by som, že sa na ňom dá dostať do miest, ktoré by som z cyklistického sedla nikdy nevidel. Ako je to u vás?
Pre mňa je hlavná tá, že mám konečne z bicyklovania neskutočnú radosť. Som skôr adrenalínový typ a nikdy som nemal rád kopce. A čím som si viac chcel užiť tú jazdu dolu kopcom, tým viac som sa musel trápiť hore. A dokonca dosť často aj tlačiť. E-bike ale urobí z kopca rovinu a z veľkého kopca trošku menší, na ktorí sa dá vyjsť i bez zosadnutia. Veľká výhoda tiež je, že vás v lete neotravujú muchy, lebo nestíhajú (úsmev), ďalšia, že som zjazdil trasy, na ktoré by som si s normálnym bicyklom nikdy netrúfol. A v zime som objavil krásu zasneženej prírody.

A nevýhody?
Okrem váhy – pri dvíhaní a nakladaní, a toho, že ho treba dobíjať, asi nič.

Trochu premostím: Ebike center na Ulici Sama Chalupku je už v Topoľčanoch pomerne známy. Málokto však vie, ako ste sa vlastne k predaju ebajkov dostali.
Tak, že zohnať ich tu nebolo jednoduché. Nikto sa im špeciálne nevenoval, preto sme traja kamaráti kúpili stroje v Banskej Bystrici. Vtedy som sa viac-menej zo srandy spýtal predajcu, či nechce otvoriť predajňu i v Topoľčanoch a ja tam budem predávať. No keď sa ma začali kamaráti vypytovať na ebajky – aký by som im poradil, kde sa to dá kúpiť..., napadlo ma zriadiť vlastnú predajňu. Keď sa teda naskytli voľné priestory, šli sme s bratom do toho.
Rozhodli sme sa pre nemeckú značku Haibike, ktorá sa elektrobicyklom začala venovať ako jedna z prvých a jej inovácie doteraz všetci kopírujú. Potom sme vsadili na rakúske KTM, ktoré má veľké skúsenosti z motoriek a prenáša ich aj do týchto bicyklov. Okrem toho predávame značku Corratec a keďže sme tiež mali požiadavky na bicykle, ktoré nestoja až tak veľa, rozšírili sme predaj o Apache. Ide o českého výrobcu zameriavacieho sa skôr na mestské bicykle s lacnejšou výbavou. Sú preto za veľmi prijateľné ceny (od 900 eur). Ale aj lacnejší celoodpružený bicykel sa dá zohnať už za 2500 eur.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C72TD na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 603
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 183
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 764
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 924
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 966
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 848
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 514
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 404
  1. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  5. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  7. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  8. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 280
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 901
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 619
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 365
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 685
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 218
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 900
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 160
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  5. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  7. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  8. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 280
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 901
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 619
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 365
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 685
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 218
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 900
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 160
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu