Hokejový a hokejbalový rozhodca Roman Čačko z Topoľčian od roku 2015 šéfuje všetkým hokejbalovým rozhodcom sveta vo federácii WBHF. Spoločne s Marekom Žákom z Jacoviec sa stali od uplynulého mesiaca aj rozhodcami Kanadskej hokejbalovej federácie – ANAHB (Association Nord-Américaine des arbitres de hockey balle).
Päťdesiatjedenročný Roman Čačko do roku 1991 hrával hokej, potom sa z neho stal hokejbalový brankár. Ako sa dostal k rozhodovaniu?
Na jeden zápas neprišiel rozhodca, a tak ma zavolali, či by som to neskúsil. Vtedy ma videli rozhodovať a povedali mi, aby som sa stal jedným z nich. A hneď na druhý rok som bol vyhlásený za najlepšieho hokejbalového rozhodcu na Slovensku.
Hneď na to prišli aj prvé majstrovstvá Európy, kde som dokonca rozhodoval aj zápas o konečné tretie miesto. A od toho momentu až doteraz som nechýbal na žiadnych majstrovstvách sveta či Európy. Prvá cesta do Ameriky prišla v roku 2013, kedy sa v Toronte konali majstrovstvá sveta. Na podujatí rozhodovalo osem rozhodcov, sedem bolo Kanaďanov a ja som bol jediný cudzinec – Slovák.
Zážitky z Karibiku
Roman Čačko sa zúčastnil napríklad majstrovstiev aj v exotickom Karibiku. „Na ostrove Turks&Caicos postavili úplne novú hokejbalovú halu. Dokonca tam pôsobí družstvo žien i mužov. Vonku bolo 45 stupňov Celzia a v hale iba dvadsať. Majstrovstvá boli perfektné, ale na ostrove nič viac nebolo. Taxikár nás previezol za pätnásť minút okolo ostrova a v postate sme tam nič iné nevideli,“ zaspomínal si s úsmevom Čačko.
Vo svete ale fungujú dve hokejbalové federácie, ako je to s vami?

Najskôr som pôsobil v tej pôvodnej, ale potom vznikla druhá celosvetová federácia (WHBF), ktorá má zlanárila a prešiel som ku ním. Všade vo svete fungujú dve federácie a spolu aj všetci dobre vychádzame, výnimkou je len Slovensko a Česko, kde nám robia napriek. My im problémy nerobíme žiadne, skôr oni nám. Ale už veľa ďalších krajín zisťuje, že naša federácia WBHF robí viac pre hokejbalistov, a tak aj oni postupne prechádzajú pod hlavičku WBHF. Dokopy je v tejto federácii už cez vyše 34 krajín (Kanada, USA, Španielsko, Nepál, Pakistan, Veľká Británia atď.) a najnovšie sa pridali aj Fínsko, Bielorusko, Estónsko či Poľsko. Federácia WHBF dá zároveň všetkým členom urobiť dresy, súpravy a členské sa v podstate ani neplatí. Každý jeden hráč si len kúpi na päť rokov platnú registračku a to je v podstate akoby členské. Federácia v podstate žije zo sponzorských príspevkov.
Vaše výkony si všimli aj funkcionári federácie, ktorí vás v roku 2015 zvolili za šéfa všetkých rozhodcov...
Áno, a túto prácu vykonávam až do dnešného dňa. Zastrešujem všetkých rozhodcov z federácie a vždy pred majstrovstvami sveta či Európy robím nominácie. Na nominačnej listine máme okolo dvadsať rozhodcov – najviac je Kanaďanov, potom máme jedného Američana, štyria Slováci, šiesti Česi, jeden Rakúšan, jeden Nemec, dvaja Rusi a najnovšie pribudli aj dvaja Fíni.