TRIBEČ, POVAŽSKÝ INOVEC. Na území Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie hniezdi tento rok pätnásť párov orlov kráľovských. Nie všetky ale na svet priviedli mláďatá. Ako uviedol zoológ Stanislav Harvančík, päť hniezdení bolo totiž neúspešných z nie celkom známych príčin.
„U dvoch sa predpokladá predácia malých mláďat výrom skalným alebo jastrabom veľkým, v ďalších prípadoch mohlo dôjsť k zachladnutiu znášok neúmyselným častým vyrušovaním ľudí – hubárov, poľovníkov, turistov či iných, ktorí nevedomky prejdú okolo hniezd,“ skúsil konkretizovať dôvody pracovník CHKO Ponitrie. Ten podotkol, že ich umiestnenie pred verejnosťou taja. A to kvôli tomu, aby tam nechodili zvedavci či amatérski fotografi a tým nevyrušovali samice.

Mimochodom, na dohľadaní a hniezd sa okrem pracovníkov správy podieľali aj aktivisti z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Pri krúžkovaní mláďat pomáhal licencovaný krúžkovateľ Ladislav Šnírer a jeho pomocník Milan Mitaš. „Jeden z nich sa vyškriabe do hniezda, spustí nám dolu mláďa, my ho okrúžkujeme a on ho potom vytiahne späť,“ opísal postup Harvančík. Týmto spôsobom, ako poznamenal, označili celkom 19 mláďat, pričom v deviatich prípadoch išlo o „dvojičky“. „Niekedy sme v hniezdach mali aj tri mláďatá, viackrát nebolo žiadne alebo len jedno. Bol to teda celkom dobrý rok,“ dodal známy ornitológ, podľa slov ktorého šlo, z pohľadu celkového počtu mláďat, zas o “lepší priemer“.

Orol kráľovský patrí medzi najvýznamnejšie druhy vtákov hniezdiacich v územnej pôsobnosti správy. Práve pre tento druh bolo vyhlásené Chránené vtáčie územie Tribeč, kde je hlavným kritériovým druhom, popri ďalších jedenástich druhoch vtákov. Okrem tohto územia však hniezdi aj vo viacerých oblastiach v pôsobnosti CHKO Ponitrie. Jeho spoločenská hodnota dosahuje 5990 eur.