JACOVCE / RÍM. Vrcholné diela Andreja Sládkoviča sa dočkali netradičného vydania. Stalo sa tak pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia a v deň pripomenutia si rovnakého výročia Maríny Pišlovej (8. septembra). Ženy, ktorá Braxatorisa podnietila k napísaniu najdlhšej ľúbostnej básne na svete.
V digitálnom formáte
Pod to, že verše jedného z najvýznamnejších básnikov romantického obdobia v dejinách slovenskej literatúry znovu ožili, sa významnou mierou podpísala Marína Hostačná Grossi, ktorá veľkú časť svojho života prežila v Jacovciach. Vydala ich v slovenskom jazyku prostredníctvom rímskej MHG AGENCY.

„Inšpirované Sládkovičovým novátorstvom, vydavateľstvo prezentuje Marínu i Detvana vo forme bohato a netradične ilustrovaných elektronických kníh s cieľom priblížiť ich čo najviac mladej slovenskej generácii,“ opísala zámer najnovšej reedície editorka. Ako podotkla, na projektoch pracovali umelci z Talianska a Slovenska – Fabrizio Brugnoni, Tomáš Hulík a Ľubomír Korenko.
„Doslov k obom dielam napísala doktorka Irena Bilińska, ktorá sa zaoberá romantickou literatúrou 19. storočia a pripravila kritické vydanie poézie Andreja Sládkoviča,“ doplnila ešte výpočet mien Marína Hostačná Grossi.
Fotografie a ilustrácie
Diela v troch najbežnejších formátoch (pdf, epub a mobi) sú už pre verejnosť k dispozícii v najväčšom internetovom kníhkupectve na Slovensku.
V prípade Detvana sa čitateľom predstavuje bohato ilustrovaná elektronická kniha autora Ľubomíra Korenka. Marína je zas je popretkávaná tridsiatkou fotografií Fabrizia Brugnoni a Tomáša Hulíka. Príbeh nenaplnenej lásky je pritom formovaný v modernom štýle tak, aby sa čo najviac priblížil dnešnej slovenskej mládeži. „Hovorí o láske, ktorá sa zrodila a končí v Banskej Štiavnici, tá však naďalej pretrváva v srdci básnika v spojitosti s láskou k rodnej vlasti. A tým sa stáva silným posolstvom pre mladú generáciu,“ dodala vydavateľka k lyrickej básnickej skladbe, ktorá má spolu 291 strof a 2 900 veršov. Čo ju už viac než 170 rokov oprávňuje používať titul „Najdlhšia ľúbostná báseň na svete.“
