S legendou pri pohári vody

Bývalý hádzanársky brankár Erich Jedlička si s Walterom Rendekom zaspomínal na začiatky hádzanej v Topoľčanoch.

Na návšteve u Ericha. Čo fotografia, to spomienka.Na návšteve u Ericha. Čo fotografia, to spomienka. (Zdroj: Archív Walter Rendek)

Počas uplynulých štyroch rokov som sa viac venoval histórii vzniku organizovanej mužskej hádzanej v našom meste ako som zvykol. Pri spomienkach mi prebehli mysľou mnohé zážitky a príbehy, ako i mená spoluhráčov, ktoré determinujú začiatky tohoto športu v Topoľčanoch.

Organizovaná mužská hádzaná začala písať svoju oficiálnu históriu v polovici šesťdesiatich rokov minulého storočia. Konkrétne v roku 1956, kedy skupina nadšencov pod vedením Tomáša Zuzanka založila hádzanársky oddiel Lokomotíva Topoľčany. Do tohoto mužstva som ako začínajúci študent tunajšieho Gymnázia vstúpil v roku jeho založenia aj ja. Priznám sa ale, že neoficiálne, priekopnícke začiatky mužskej hádzanej, spred roku 1956, mi s ohľadom na môj vtedajší vek neboli až tak známe. Spoznať túto rannú kapitolu dejín začiatkov neorganizovanej mužskej hádzanej v Topoľčanoch znamenalo pre mňa vrátiť sa do rokov mladosti a zaspomínať na tieto roky s niekým, s kým som pred viac ako 60-timi rokmi. t. j. pri vzniku organizovanej mužskej hádzanej trávil svoj voľný čas na dvore Sokolovne, na brigádach, tréningoch a v zápasoch aj ja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priekopník topoľčianskej hádzanej

Zavolal som a slovo dalo slovo. Covid-19 to „dovolil“, a tak som šiel navštíviť legendu, priekopníka topoľčianskej hádzanej, niekdajšieho spoluhráča, historicky absolútne prvého hádzanárskeho brankára v Topoľčanoch – Ericha Jedličku. Nevidel som ho dlhšiu dobu. Preto som bol sám v očakávaní stretnutia s ním. Erich ma privítal svojím charakteristickým úsmevom: „Vitaj! Mohol si prísť aj skôr a kedykoľvek. Hádzaná je stále mojou životnou láskou. A vie o nej aj moja manželka Silvia,“ a dodal: „Aj ona na tie časy tiež rada spomína.”

Prečítajte si tiež Topoľčanci triedia odpad len minimálne Čítajte 

Nohy Ericha už akosi neposlúchajú. Prečo? O tom vedia svoje hádzanárski brankári. Na prechádzky z bytu už takmer nevychádza. Absolútne sviežou mysľou mi pripomenul roky našich prvých spoločných tréningov na dvore Sokolovne. Neistými krokmi podišiel k stolíku, na ktorom mal prichystanú svoju spomienkovú zbierku fotografii a ocenení.

SkryťVypnúť reklamu

„Sadni si,“ riekol a ponúkol mi kávičku. Kávu nepijem, poďakoval som. Keď ale nastojčil, tak som si želal pohár obyčajnej vody. „A prečo nepiješ kávu?,” vyzvedal. „Preto, lebo chcem zomrieť zdravý,“ prezradil som vlastný recept bezproblémovej zdravej dlhovekosti.

Vzácne fotografie

So smiechom, držiac v ruke obálku s nápisom „HÁDZANÁRI“, na ktorú sa viditeľne zažlklou farbou podpísal čas, si Erich komótne sadal k stolíku. „A koho ešte zo starej partie stretávaš?,“ spýtal sa hneď na úvod. „Občas Eda Krajčíka. S Vladom Hlavinom si zavoláme. A okrem nás štyroch už nás viac nie je,” dokončil som prezentáciu.

Stretávam sem-tam ešte bývalých dorastencov: Mariana Látku, Doda Halaja, Jožka Szabu, ale iba celkom náhodne. Vtedy spolu prehodíme pár spomienkových viet.

SkryťVypnúť reklamu

Erich začal z obálky vyberať fotografie, medzi ktorými bol aj jeden, tiež zažlknutý novinový výstrižok. Ten ma zaujal ako prvý. Bol z neidentifikovateľných novín z časti Spravodajstvo z našich krajov. Zrejme to boli noviny s celoslovenskou pôsobnosťou. Na výstrižku bola fotografia Lokomotívy Topoľčany s textom: Hádzanárske družstvo mužov Lokomotívy Topoľčany, ktoré obsadilo prvé miesto v majstrovstve Nitrianskeho kraja. Foto: Alojz Dvorský.

„To je z roku 1957, kedy sme získali titul Majstra kraja,“ bez zaváhania konkretizoval Erich. Ako prvé prišli na rad fotografie z čias neorganizovanej hádzanej. „V tých rokoch žiadna organizácia nemala záujem o hádzanú, a tak sme sa ako samozvaní Spartakovci „pretĺkali” sami. Trénovali sme na ihrisku hokejistov Tatrana, kde trénovali aj ženy. V tých rokoch boli futbalisti Spartaka Topoľčany veľmi populárni, preto sme si tento pre nás neoficiálny názov „Spartak” dali aj my“, spomínal Erich.

Krásne spomienky

Čo fotografia, to spomienka. Erich spomínal na roky neoficiálnych priateľských zápasov „ich Spartaka” s mužstvom Trnavy, Považskej Bystrice, ktoré sa hrali v Topoľčanoch. Aj zo zápasu hraného v Nových Zámkov.

Bola medzi nimi aj fotografia z roku 1957 zo sústredenia najlepších hádzanárov Nitrianskeho kraja v Trenčíne, na ktorom reprezentovali topoľčiansku Lokomotívu Erich Jedlička a Jozef Šellei. Celkom mi dal Erich k dispozícii 24 fotografii aj z rokov už po oficiálnom založení mužstva Lokomotíva Topoľčany. K tomu aj spomínaný novinový výstrižok. Pre dobro veci mi dal v tube zrolované jeho dve osobné ocenenia. Jedno mu udelil Československý zväz hádzanej Praha v roku 1976 za dlhoročnú a obetavú prácu pre rozvoj hádzanej a druhé Okresný výbor ČSTV Topoľčany v roku 1977 pri príležitosti 20. výročia organizovanej hádzanej v Topoľčanoch. Spomenul aj, že v rokoch 1953 až 1955 striedavo trénoval s Milanom Blažkom mužstvo žien.

Bránku si musel vyrobiť

Prečítajte si tiež V Topoľčanoch zarábal toľko, čo mu núkali v Extralige. Prečo Peter Hurtaj nechce trénovať mládež? Čítajte 

S úsmevom však hovoril Erich o výrobe hádzanárskych bránok, ktoré si v roku 1952 vyrobili sami. „Museli byť hotové z večera do rána. A keď som sa na druhý deň postavil v zápase do brány, tak farba ešte nebola suchá a mal som ruky zafarbené od náteru,” zaspomínal. Že sa skutočne jednalo o amatérsku výrobu bránok, možno vidieť aj z fotografie s Erichom v asymetrickej bránke.

Pri spomienke na kvalifikačný zápas o postup do II. ligy, ktorý sa hral v Považskej Bystrici však Erich zvážnel. „Do rozhodujúceho zápasu s Michalovcami som vtedy šiel do bránky so zlomenou pravou rukou. A súper sa to pred zápasom dozvedel. Všetky strely súpera tak smerovali na moju pravú stranu. A prehrali sme,“ kládol aj po rokoch akoby sebe za vinu Erich.

„Na tento zápas sa pamätám aj ja. Bol som s mužstvom v Považskej Bystrici. Tiež si pamätám, že na tento zápas určil Jožko Šellei taktiku AB,“ odvetil som mu. Čo to bolo za taktiku, to vedia iba vtedajší hráči Lokomotívy Topoľčany. Napokon šťastie sa na Lokomotívu predsa usmialo. Postúpili sme do druhej ligy, dokonca bez hry, pretože sa zo súťaže odhlásilo mužstvo Dukly Martin.

Prvý ligový zápas

Tak na jeseň v ročníku 1958/59 sa hral v Topoľčanoch prvý ligový zápas (17. 8. 1958), v ktorom sa stretli dve Lokomotívy, Lokomotíva Topoľčany s Lokomotívou Nové Zámky. V spomienkach sme sa postupne vrátili cez brigády pri úprave dvora Sokolovne na hádzanárske ihrisko do obdobia začiatkov mužstva Lokomotívy, do roku 1956. „Aj po zániku mužstva Lokomotívy (rok 1963), v rokoch 1964 až 1972, keď sa hrala nepravideľne hádzaná pod značkou TS Topoľčany, sme robili všetko pre zachovanie hádzanej v Topoľčanoch. Napríklad za TS hrával ešte aj Janko Gergel spolu s bývalými dorastencami Lokomotívy ” zaspomínal Erich.

„To máš pravdu” a doplnil som. „Ja som prišiel z vojenčiny na jeseň roku 1963. Zamestnal som sa v Tatra nábytku Pravenec. Zimnú prípravu som absolvoval v Prievidzi s mužstvom Sokol Bojnice. Na jar v roku 1964 som prišiel pracovať do Mieru Topoľčany a hral som v Sokolovni pod vedením Doda Halaja už pod hlavičkou TS,” konkretizoval som.

„Aj po založení oddielu TJ Agrostav v roku 1972 sme pomáhali hádzanej ďalej”, pokračoval Erich.

„Jožko Šellei trénoval, Leo Halama a ja sme boli vo funkcii vedúcich mužstva a Milan Kotrba bol masérom. A začiatky Agrostavu? To bolo mužstvo v podstatnej miere z bývalých dorastencov Lokomotívy.

Lokomotíva dala Agrostavu okrem hráčov aj hotové ihrisko v Sokolovni a tiež aj fanúšikov. Napokon dlhoročný tajomník oddielu TJ Agrostav Edo Godál bol tiež odchovanec Lokomotívy. Treba uznať, že Agrostav urobil od jeho vzniku v roku 1972 veľa záslužnej práce pre ďalší rozvoj hádzanej v Topoľčanoch,“ ukončil spomínanie Erich.

Aby som ale nezabudol na Erichovú maželku – Silviu. Na zápasy Lokomotívy, ktoré sa hrávali v nedeľu dopoludnia o 10.30 hodine, chodilo do Sokolovne veľa fanúšikov. V tých rokoch sa každá verejná spoločenská akcia v meste zabezpečovala dobrovoľnou zdravotníckou službou. Vzťahovalo sa to aj na zápasy v hádzanej. Boli to hliadky dvoch zdravotnícky kvalifikovaných žien s lekárničkou v rovnošate Červeného kríža. Jednou z nich bola Erichová manželka Silvia. Jej miesto bolo hlavne medzi fanúšikmi.

Walter Rendek

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 233
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 487
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 010
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 648
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 508
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 025
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 320
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 844
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 480
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 381
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 199
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 075
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Operačné strediska mestskej polície sa po novom nachádza pri matrike.

Zamerané budú najmä na stojiská smetných nádob.


Miesto tragickej nehody.

Najmenej práce mali policajti v okrese Partizánske.


SITA
Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Ilustračné foto.

Hrozí mu až osem rokov väzenia.


TASR a 1 ďalší
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 844
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 480
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 381
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 199
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 075
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu