
Obyvatelia z Behyniec a Radošiny sa zomkli a pomohli dobrej veci. Svojpomocne a vo voľnom čase, sa rozhodli dať nový šat kaplnke, ktorá sa nachádza v poli na pomedzí Behyniec a Radošiny. Táto sakrálna stavba je datovaná do prvej polovice 19. storočia.
Následne ju na sviatok Sedembolestnej Panny Márie (15. 9.) dekan Milan Kupčík zasvätil práve oslave tohto sviatku. Do kaplnky bola umiestnená i socha Panny Márie.
O oprave kaplnky sme sa porozprávali s iniciátorom projektu Miroslavom Lesayom.
Aký dôvod vás podnietil k oprave tejto kaplnky?

Tých dôvodov bolo viac. Po určitých rokoch už bolo treba niečo s kaplnkou urobiť, pretože nám chátrala. Našu obec našťastie tvorí komunita ľudí, ktorej záleží na okolitom svete, starostlivosti o veci verejné a ktorá sa podieľa na organizovaní spoločných brigád, upratovaniach a aktivitách spojených s organizáciou akcií pre deti a dospelých. Tak sme sa rozhodli využiť náš potenciál aj na tento zámer – každý niečím prispel a dobrá vec sa podarila. Hlavnou myšlienkou celého projektu bola, samozrejme, renovácia sakrálneho priestoru a najmä vytvorenie tradície stretávania sa ľudí z Behyniec a Radošiny. Práve na tomto mieste sa historicky lámu katastre oboch obcí. Sme radi, že pán dekan zasvätil 15. septembra túto kaplnku k oslave spomínaného sviatku a zároveň sme si všetci prítomní urobili pekné posedenie s pohostením a záväzkom, že o rok sa opäť, minimálne v rovnakom počte pri kaplnke zídeme. Mám nádej, že sme započali peknú tradíciu do budúcnosti.
Aké práce sa na kaplnke vykonali?
V kaplnke bola olúpaná a opadaná omietka, niektoré miesta boli zatečené. A tak sme nanovo natiahli sanačnú omietku, opravili sme steny z vnútra aj z vonka. Nanovo sme celú kaplnku vymaľovali. Opravou prešla aj podlaha. Pri kaplnke sa nachádza kameninový základ, ktorý, ako som už spomínal, kedysi symbolicky oddeľoval chotáre obcí. Cez základ zatekalo, preto sme ho museli odizolovať a na hornú časť urobiť hydroizolačnú vrstvu. Spotrebovali sme dosť materiálu, všetko sme financovali z vlastných zdrojov a z darov menších sponzorov. Každý, kto prišiel pomôcť, tak niečím i prispel. Za to sme veľmi radi. Po renovácii je už pri kaplnke aj informačná tabuľa, ktorú nám sponzorsky vyrobila a povrchovo upravila firma zaoberajúca sa povrchovou úpravou kovov vo Veľkých Ripňanoch. Taktiež sme opieskovali a napráškovali pôvodné dvere, ktoré sme následne zasklili. Nový šat kvalitnou povrchovou úpravou dostala aj ozdobná kovaná lavička, ktorá bola pri kaplnke umiestnená dlhé roky, no zub času sa na nej podpísal. Novú sochu zakúpili taktiež sponzorsky dvaja členovia našej komunity. Zaujímavým doplnkom je ručne odliaty kríž z mosadze, ktorý sme umiestnili na priečelie. Odlial nám ho amatérsky remeselník z Radošiny. S týmto pánom sme už spolupracovali aj na výrobe a osadení zvona a zvonice, ktorú sme umiestnili do obce minulý rok.
Ako dlho trvali tieto práce a kto všetko sa zapojil?

V Behynciach máme ochotnú komunitu ľudí a som rád, že každý jeden člen podal pomocnú ruku. Kaplnku sme v podstate renovovali dva týždne čistého času, no nepracovali sme každý deň. Skôr to boli pracovné víkendy a robilo sa aj po poobediach. O túto kaplnku sa v minulosti starali ľudia z Radošiny a Behyniec, ale naposledy sa opravila strecha vari pred 25 rokmi. Aj preto sme sa rozhodli kapln-ku zveľadiť a vdýchnuť jej nový šat. K tomuto miestu vedie krásna stromová alej, ktorú vysadil náš spoluobčan pár rokov dozadu. Taktiež sme alej upravili a vykosili, dosadili sa nové stromčeky, aby ku kaplnke viedla krajšia a bezpečnejšia cestička. Od 1. decembra bude kaplnka v nočných hodinách osvetlená prostredníctvom led svietidiel s použitím fotovoltického panelu. Pri vysviacke sa zasadila aj jedna z pôvodných odrôd jabloní s príznačným názvom Matkino, ako pamätný strom k tejto udalosti.
Chcel by som veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na oprave, úprave kaplnky a okolia, ako aj príprave pohostenia na milé posedenie na tomto mieste. Tu sa len potvrdilo, že dobrá myšlienka podporená ochotou a zanietenosťou pre správnu vec, vie priniesť pekný výsledok a odkaz pre budúcnosť.