Tí trénujú pravidelne, v klube už majú pripravené aj tri rôzne varianty na trénovanie.
Ako dlho sa už venujete trénovaniu mládeže a vôbec, ako ste sa vy dostali k hádzanej?
Hádzanej sa venujem celý život. Spočiatku ako hráč, ktorý si prešiel klubmi na Slovensku aj v zahraničnom Maďarsku a v Českej republike. Posledný čas sa hádzanej venujem skôr ako mládežníčky tréner, ktorý vyhľadáva talenty pre hádzanú. Pracujem s hráčmi od 8 do 17 rokov a pripravujem ich postupne do kategórie dospelých. Od malička som chcel hrať skôr hokej, ale nemal som takú možnosť, a tak som si vybral hádzanú, ktorá mala popularitu v našom meste Stupava. Hádzanú hral aj môj otec, a keďže som mal rád kontakt a tvrdú hru, tak som sa v tomto športe našiel a som za to vďačný. Tento šport ma vyformoval nielen po športovej stránke, ale naučil ma nikdy sa nevzdávať.
Ktoré kategórie ste v Stupave prihlásili do nového súťažného ročníka a koľko máte členov?
V klube HC Tatran Stupava sme prihlásili v mužskej a v ženskej zložke celkovo 14 kategórii. Ďalej máme kategórie v prípravke, ktorá hrá minihádzanú - tam prihlasujeme bežne okolo 15 družstiev. Celkovo máme cez 500 aktívnych hádzanárov, okolo 25 trénerov a ďalších dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú so zabezpečením nášho klubu HC Tatran Stupava.
Majú deti v Stupave a v okolí záujem o hádzanú? Chce sa im trénovať?
V mladšom veku máme veľký záujem o hádzanú a naši hráči majú možnosť navštevovať triedy Golden Teamu na prvom stupni ZŠ Stupava a hádzanárske triedy Handball Academy na druhom stupni ZŠ Stupava. Práve tieto triedy nám pomáhajú zabezpečiť trénovanie v rámci školského vyučovania a poobede väčšinou v miestnej školskej hale. Všetko rodičom ponúkame v jednom balíku a odpadnú im starosti s vozením detí na tréningy a podobne. O Golden Team sa stará pán Prokeš a o Handball Academy pán Popluhár.
Taktiež nemôžem zabudnúť na učiteľov základnej školy, ktorí taktiež pomáhajú, či už v športových triedach, ale aj v klube a to sú: Janka Sirotová, Veronika Rumpelová, Ľuboš Hepner, Ľuboš Weiss, Soňa Štofová, Michal Baboľ.
V žiackych kategóriách, keď sú hráči spolu, majú veľký záujem trénovať. Trochu máme problém v dorasteneckých kategóriách, lebo vtedy hráči prestupujú na stredné školy a tam nastáva prvé sito. Tento rok sme prekopali trochu filozofiu a nastavili nový smer v dorasteneckých kategóriách a veríme, že aj tu sa nám podarí poblázniť hráčov. Práve v doraste sa počet tréningov zvyšuje a nie každému sa to chce absolvovať. Tu chceme zapracovať na strednej škole a hádzanárskych triedach. Takže vízie sú.
Kvôli korone sú prerušené všetky mládežnícke súťaže. Akou formou sa pripravujete?
Už máme nachystané tri varianty. Prvá je, keď sa dá trénovať normálne, druhá je v počte 5 hráčov a 1 tréner a tretia je formou individuálnych plánov. Aj vďaka korone sme sa naučili byť znova flexibilní a sme už pripravení na všetko. Momentálne všetky žiacke, dorastenecké a dospelé kategórie trénujú kombinovanou formou a to po skupinkách s kombináciou individuálnych tréningov. Čo sa týka Golden Teamu, tá ma tréningy iba individuálnou formou. Sme radi, že môžeme aspoň takto trénovať a tešíme sa na normálny režim a zápasy.
Aké úspechy ste dosiahli pri mládežníckej hádzanej v Stupave? Ktorý si vy najviac ceníte?
Môj osobný úspech, ktorý si najviac cením je vicemajster v kategórii mladšieho dorastu v sezóne 2016/2017. Túto kategóriu v mládeži hodnotím ako najsilnejšiu, lebo tu majú všetci rovnaké podmienky a družstvá sú ešte pokope, čo sa týka hráčskeho zloženia. Tu sa nám so skvelou partiou v spoločnom družstve HC Tatran Stupava – Strojár Malacky podarilo získať striebornú medailu. Prvý bol Tatran Prešov.
Ďalej sme sa stali v kategórii starší žiaci stali vicemajstri Slovenska, a podarilo sa nám vyhrať školské majstrovstvá Slovenska. Tie by som tiež vyzdvihol.
Ďalej by som pripomenul aj úspechy mojich kolegov v klube HC Tatran Stupava. V sezóne 2014/2015 tréneri Roman Vígh a Peter Kuklovský vybojovali bronzovú medailu v celoslovenskej lige mladších dorasteniek. S kategóriou starších dorasteniek sa to podarilo aj Dáriusovi Rusnákovi v sezóne 2017/2018. Ďalej naši minihádzanári z Golden Teamu sa stali majstrami v sezóne 2018/2019 v kategórii prípravka. Netreba zabudnúť, že v kategórii mladších dorastencov sme sa stali vicemajstri Československa v sezóne 1992/1993 a v sezóne 1993/1994 prví majstri samostatného Slovenska. V obidvoch sezónach bol tréner Ladislav Pšenko.
Ešte pripomeniem, že naši muži posledné roky vyhrali trikrát 1. ligu mužov. V sezóne 2016/2017 pod vedením Miroslava Fukača a pod Dáriusom Rusnákom v sezónach 2018/2019 a 2019/2020.
V neďalekom Lábe ste založili nový klub Rudar. Na čo sa v klube zameriavate?
V prvom rade sme chceli otvoriť jeden satelit mimo Stupavy, aby sme našli vhodných hráčov pre hádzanú, ktorí budú konkurencie schopní v žiackych kategóriách a budú mať potenciál napredovať v hádzanej. Tu vyberieme iba najlepších so silnou vnútornou motiváciou na sebe pracovať a budeme prihliadať aj na fyzické parametre. Takto výnimočných jedincov, ktorí sa budú chcieť venovať hádzanej, posunieme časom do nášho klubu. Keďže v klube Sport Club Rudar Láb sa venujeme zo začiatku všestrannosti, hráči majú tak možnosť si vyskúšať okrem hádzanej aj iné športy, ako napríklad futbal a florbal. Venujeme sa atletike, gymnastike a korčuľovaniu, aby hráči mali dobrý pohybový základ. Berieme to tak, že pomáhame miestnemu futbalovému klubu a základnej škole, aby sa deti hýbali. Ak budú mať deti záujem, môžu prejsť do nášho klubu. Zo začiatku sa zameriavame na dievčatá, ale môžu do budúcna prejsť aj chlapci, ktorí si šport ešte nevybrali. Záujem o náš projekt Rudar je v Lábe veľký. Celkovo tam máme 41 hráčov.