
Do MZT patria obce Práznovce, Krnča, Solčany, N. Streda, Čeľadince, Kovarce, Oponice a Súlovce.
„Uvedomujeme si zároveň skutočnosť, že nielen naši občania majú akýkoľvek pohyb mimo svojho domova podmienený (v prípade cesty do zamestnania, starostlivosti o blízku osobu a pod.) potvrdením o negatívnom teste nie starším ako 7 dní. Preto obce MZT ešte aj najbližší víkend (27. – 28. 2. 2021) zabezpečili pre svojich občanov „službu“ v podobe testovania a vyvinú maximálne úsilie, aby sa občania týchto obci mohli otestovať a získať „certifikát“ v mieste svojho trvalého bydliska,“ píše sa vo vyhlásení starostov obcí.
Samospráva nemôže nahrádzať zdravotnú starostlivosť
Systém testovania, kde samospráva nahrádza poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je neudržateľný. Odvolávajúc sa na médiami prezentované názory lekárov, vedcov, odborníkov z oblasti virológie a epidemiológie, je podľa starostov obcí MZT spôsob plošného testovania týmto typom testov neúčinný a nie je ním dosiahnuté avizované zlepšenie krízovej situácie. Skôr naopak – podporuje mobilitu, spôsobuje stretávanie sa zdravých ľudí s infikovanými, vytvára v ľuďoch pocit istoty o negativite, pričom podľa slov ministra zdravotníctva sa jedná o test s „nejasným výsledkom“ a nie negatívny test.

Zachytili sto prípadov
Toto plošne (skríningové) testovanie vyčerpáva zdravotnícky personál a taktiež aj finančné prostriedky. „Piate kolo testovania v okrese Topoľčany organizované mestom a obcami zachytilo celkovo 100 pozitívnych z 21 134 testovaných občanov, na čo bola potrebná suma 105 670 Eur zo štátu a celková suma za päť kôl testovania predstavuje zatiaľ 601 650 EUR. Tieto financie bolo možné využiť racionálnejšie,“ pridávajú starostovia obcí MZT a zároveň apelujú na predsedníctvo TIR-u, ZMOS-u, Okresný úrad Topoľčany, Úrad verejného zdravotníctva Topoľčany, aby vyvinuli maximálne úsilie na zastavenie nevhodného a neúčinného spôsobu testovania.