Múzeum v Topoľčanoch si pripomína 60 rokov založenia výročnou výstavou

Písal sa začiatok roka 1948, keď sa z iniciatívy niekoľkých záujemcov o regionálnu históriu združených v prípravnom muzeálnom výbore vedenom Emilom Vojtylom objavila snaha o založenie múzea v Topoľčanoch.

(Zdroj: Archív múzea)
Prečítajte si tiež Autobusy budú jazdiť ako cez prázdniny Čítajte 

Začali zhromažďovať prvé predmety, ktoré mali tvoriť základ zbierkového fondu novozaloženého múzea. Funkciou správcu bol poverený Jozef Porubský, profesor na topoľčianskom štátnom gymnáziu. V tomto školskom zariadení našli svoje umiestnenie aj prvé zbierky. Napriek snahe členov muzeálneho výboru a ich zbierkovej činnosti múzeum sa nevyvinulo do riadnej inštitucionálnej podoby.

V roku 1958 bol založený vlastivedný krúžok, ktorý zohral významnú úlohu pri vzniku múzea v Topoľčanoch. Členovia krúžku a ďalší záujemcovia o regionálne dejiny sa venovali aktívnej zberateľskej a výskumnej práci, a to predovšetkým v oblasti archeológie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K založeniu múzea v Topoľčanoch dochádza až roku 1961, kedy okrem spomínaných aktivít vlastivedného krúžku významnou mierou prispel aj nález časti čeľustí a klov treťohorného chobotnáča mastodonta. Členovia vlastivedného krúžku ho pod vedením Ernesta Opluštila objavili roku 1960 v Kuzmiciach. Vtedajší mestský národný výbor v Topoľčanoch vyčlenil vo svojich priestoroch v mestskej radnici miestnosť, kde bol tento unikátny nález uložený a zakonzervovaný. Po pridelení ďalších priestorov napokon múzeum 1. marca 1961 pod názvom Okresné vlastivedné múzeum v Topoľčanoch úradne vzniklo. Prvým riaditeľom múzea sa stal Vladimír Kedrovič.

Prečítajte si tiež Galériu idú rekonštruovať Čítajte 

Zbierková činnosť mala charakter viac-menej náhodného zhromažďovania vecí rôznej povahy, bez koncepčného zámeru primerane dokumentovať všetky oblasti vývoja prírody a spoločnosti. K dátumu založenia múzea zbierkový fond tvorilo vyše 5 000 predmetov, medzi ktorými prevahu mali archeologické nálezy. Zásluhu na rozvoji múzea majú nielen všetci riadiaci pracovníci, ale aj desiatky pracovníkov múzea, ktorí ho vo väčšej či menšej miere obohatili o svoj odborný, ale aj osobný prínos. Od samotného založenia im boli nápomocní zanietení nadšenci, súkromní zberatelia a priaznivci múzea.

SkryťVypnúť reklamu

Múzeum v Topoľčanoch počas svojej existencie viackrát zmenilo názov. Od 1. marca 1961 fungovalo ako Okresné vlastivedné múzeum v Topoľčanoch, od začiatku 70-tych rokov existovalo pod názvom Vlastivedné múzeum v Topoľčanoch. K 1. júnu 1996 sa múzeum stalo odborným organizačným útvarom Tribečského kultúrneho centra v Topoľčanoch pod názvom Tribečské múzeum v Topoľčanoch a od 1. apríla 2002 sa stáva rozpočtovou organizáciou Nitrianskeho samosprávneho kraja so samostatnou právnou subjektivitou.

Ako pamäťová a kultúrna inštitúcia sa riadi múzejným zákonom Ministerstva kultúry SR. Je členom siete slovenských múzeí - Zväzu múzeí na Slovensku. Jeho poslaním je prostredníctvom odborných múzejných činností – zbierkotvornej, evidenčnej, ochrannej, vedecko-výskumnej a kultúrno-prezentačnej uchovávať hmotné i nehmotné doklady o vývoji spoločnosti a prírody v topoľčianskom regióne. Poskytuje špecializované metodické a konzultačné služby s možnosťou bádania archívnych dokumentov zo svojho zbierkového a dokumentačného fondu. V roku 1982 mu bola pridelená špecializácia zameraná na dokumentáciu dejín chmeliarstva, sladovníctva a pivovarníctva na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Zbierkový fond v súčasnosti obsahuje vyše 90 tisíc predmetov zo spoločenskovedných a prírodovedných odborov a je základom pre realizáciu vedeckovýskumnej, prezentačnej, kultúrno-výchovnej, vzdelávacej, publikačnej a edičnej činnosti múzea. Tvoria ho originálne predmety, ktoré pred zaradením do múzejného fondu tvorili autentickú zložku prírodných a spoločenských reálií. Prostredníctvom zbierkových predmetov, autentických dokumentov vývoja prírody a spoločnosti, ponúka možnosť doplnkového vzdelávania formou vizualizácie v zmysle zásady „raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť“. Najcennejšími artefaktmi v zbierke sú fragmenty čeľuste mastodonta s klami, ktoré sa našli v okolí Kuzmíc. Významnou časťou fondu je i archeologická zbierka zo stredovekého a novovekého pohrebiska z lokality Krásno - Chríb.

Prečítajte si tiež Celý život zasvätil futbalu v Hrušovanoch. Dvakrát bojovali o tretiu ligu Čítajte 

Prakticky od svojho vzniku múzeum okrem zbierkových fondov budovalo aj fond knižničný. V súčasnosti obsahuje vyše 9 000 titulov z vedných odborov zastúpených v múzeu a regionálnej literatúry. Súčasťou knižnice sú aj rôzne zborníky, noviny a odborné časopisy. Prístupný je tiež fotoarchív obsahujúci viac ako 20 300 čiernobielych negatívov, 5 000 pozitívov a 40 000 digitálnych záberov dokumentujúcich prírodu, históriu, pamiatky regiónu s akcentom na mesto Topoľčany a aktivity múzea v jednotlivých oblastiach jeho odbornej činnosti. Pre návštevníkov a záujemcov je k dispozícii propagačný materiál a literatúra z vlastnej edičnej činnosti.

Pri príležitosti 60. výročia založenia múzea v Topoľčanoch bola vo výstavných priestoroch múzea pripravená výstava Čriepky času, ktorá predstavuje výsledky práce múzejníkov za obdobie rokov 1961 – 2021. Výstava dokumentuje činnosť múzea a prezentuje výber zbierkových predmetov získaných v predmetnom období do prírodovedných i spoločenskovedných zbierok.

V prírodovednej časti výstavy sú prezentované hlavne anorganické prírodniny geologického fondu sústredené v zbierkach paleozoológie, paleobotaniky, petrológie, mineralógie. Zoologický zbierkový fond je prezentovaný dermoplastickými preparátmi rýb, vtákov a cicavcov. Nechýbajú ani najnovšie prírastky, ktoré sú verejnosti prezentované po prvýkrát. Ide o dermopastický preparát kamzíka vrchovského, líšky hrdzavej, mláďat diviaka lesného či invázneho druhu psíka medvedíkovitého. Prírodovedné zbierky dopĺňa ukážka rezov ihličnatých a listnatých drevín, ktorá tvorí súčasť botanického zbierkového fondu.

Prečítajte si tiež Od zajtra platia nové opatrenia. Za ich nedodržiavanie hrozí pokuta 1000 eur Čítajte 

Zbierky spoločenských vied sú zastúpené exponátmi z archeológie, etnológie, histórie a numizmatiky. Nechýbajú ani zaujímavé predmety zo zbierky zbraní a militárií. Prezentované sú aj predmety dokumentujúce dejiny chmeliarstva, sladovníctva a pivovarníctva na Slovensku. Osobitnú pozornosť si zasluhuje kolekcia výrobkov zo zaniknutých uhrovských sklární, ktorým je venovaná samostatná výstavná miestnosť. Prezentované sú rôzne petrolejové lampy s tienidlami, karafy na víno, pálenku, krígle na pivo, poháre na víno a iné nápoje, úžitkové predmety ako cukorničky, misky, ale aj ozdobné predmety. Najkrajšími dominantnými kúskami sú petrolejové lampy, na ktorých prevláda secesný rastlinný ornament.

Napriek súčasnej pandemickej situácii, keď sú múzeá zatvorené, veríme, že čoskoro si túto výročnú výstavu budete môcť prezrieť naživo. Nateraz sa pripravuje online verzia výstavy, ktorá bude dostupná na webovej a facebookovej stránke múzea a na YouTube. Výstava bude predbežne sprístupnená do 15. mája 2021. Tešíme sa na skoré stretnutie so všetkými našimi fanúšikmi.

Ľubomír Opáth

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 129
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 105
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 898
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 985
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 682
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 166
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 025
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Ručne maľuje každý kus niekoľko hodín.


V hre je aj až päťročný zákaz vstupu na štadión.


Ilustračné foto.

Pri vyučovaní pomáha učiteľom aj žiakom.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu