Na poschodí pracoval ešte prednosta súdu Adam Horodyzský. O pár minút i on ukončil robotu, zamkol hlavný vchod a pobral sa domov.

Nasledujúci deň ráno ako prvý došiel do budovy súdu zriadenec Ján Cibulka. Jeho úlohou bolo vyhriať kachľami niektoré miestnosti. Vzal triesky na rozkúrenie, keď si na hornom poschodí všimol nápadne veľa prachu a popola. Skúsil otvoriť kanceláriu s pokladňou a tá, aj napriek tomu, že mala byť uzamknutá, sa otvorila. V okolí pokladne sa nachádzalo väčšie množstvo popola a keď pristúpil bližšie, zistil, že pokladnica bola vykradnutá (popol sa používal často ako výplň medzi oceľovými stenami trezorov). Odišiel pre zriadenca Mlýnka, spolu upovedomili dozorcu väzňov Konstantína Hrehora, prednostu Horodyzského a miestnu žandársku stanicu.
Kancelária s pokladňou bola zaprášená od popola, ten sa vo väčšom množstve nachádzal vedľa nej. Na stole aj po zemi ležali porozhadzované spisy. Po obhliadke činu žandármi bolo zistené, že pokladňa bola otvorená pomocou nebožiecu a hasáku, vo vnútornej pokladni boli vyrezané 2 otvory, ktorými páchateľ vybral obsah trezora. Tu bolo v obálkach spolu 2270 Kč, 1 kanadský dolár a 1 dámske náramkové hodinky. Išlo o predmety zaistené súdom ako doličné predmety.
Odtlačky prstov zistené neboli, zlodej pracoval zrejme v rukaviciach. Jedinou zachytenou stopou bol odtlačok topánky o dĺžke 32 cm, pravdepodobne výrobok firmy Baťa a gumový krúžok odtrhnutý z tejto podrážky. Páchateľ po čine zišiel na prízemie, a vyskočil oknom smerujúcim na Mudroňovu ulicu (ČS Armády). V tom čase ráno robil pochôdzku obecný strážnik Ján Kučera. Pri budove súdu sa stretol s nočným strážnikom Jánom Čepkom. Obaja počuli buchnutie okna, nevenovali tomu ale pozornosť, keďže už začínalo svitať.
Ráno o pol šiestej sa miestny hájnik pohyboval v okolí rieky Nitry, spozoroval v diaľke aj neznámeho muža, nevšimol si ale, či niesol aj nejakú batožinu, ani či zabočil smerom na Solčany alebo Nitriansku Stredu.

Ďalšiu stopu, ktorá ale nemusela súvisieť s prípadom, poskytol strážnik Štefan Žembera. Ten videl 6. apríla 16.30 neďaleko cesty vedúcej do Chrabrian pri stohu ležať neznámeho muža v bledých nohaviciach, dlhšom kabáte a kockovanej čapici. Mohol mať asi 20 rokov, nižšieho vzrastu. Keď sa začal približovať, neznámy sa ale otočil a nevidel mu do tváre. Prešiel však okolo neho bez toho aby ho legitimoval. Siedmeho apríla bol podľa popisu tento muž videný na železničnej stanici v Topoľčanoch, kúpil si lístok do Bošian.
Podľa zistení v Bošanoch ale nikto nevystupoval. Tu sa taktiež stráca jeho stopa. Boli vykonané dve domáce prehliadky u Jozefa Nechalu a Gustáva Schwarza, avšak bez výsledkov. Páchateľ zostal neznámy.
Bohuš Sasko, Tribečské múzeum v Topoľčanoch