TOPOĽČANY. Eurofondy sú dôležitou časťou financovia takýchto projektov, predstavujú hlavný nástroj investičnej politiky Európskej únie. Ale v prípade Topoľčian je to aj mestský rozpočet, ktorý pravidelne vyčleňuje nemalé financie na implementáciu projektov.
Koncepcia na päť rokov
Koncepcia zavádzania inteligentných technológií v Topoľčanoch zostavila projektová manažérka Katarína Polonská a definuje v ňom základné rámce rozvoja mesta v oblasti plánovania a implementácie projektov zameraných na moderné technológie, predovšetkým v oblasti Smart technológií a riešení.
Mesto má vypracovanú koncepciu na zavádzanie inteligentných technológií. Tá navrhuje systematickú a trvalo udržateľnú rozvojovú stratégiu v oblasti smart technológií a ich využitia pre čo najefektívnejšie poskytovanie všetkých služieb obyvateľom.
„Chceme sa posúvať dopredu. Napríklad aj ťuknutím do počítača si chceme zapnúť svetlo alebo zistiť poruchu na osvetlení. V podstate aj toto je jeden z príkladov, čo by sme mohli s týmto Smart City programom pre naše mesto získať,“ hovorí primátorka Topoľčian Alexandra Gieciová.
V meste sa zamerali na štyri oblasti
Projektom Smart City sa samospráva v Topoľčanoch zameriava na štyri oblasti – bezpečnosť v meste, inteligentné križovatky, verejné osvetlenie a nakladanie s komunálnym odpadom.
„Bezpečnosť v meste – to je hlavne rozšírenie inteligentného kamerového systému, pridaná hodnota má smart podobu, systém bude podľa naprogramovaných algoritmov upozorňovať na situácie v meste. Napríklad na nejakú bitku či poškodzovanie majetku,“ hovorí Maroš Kmeťko, náčelník mestskej polície v Topoľčanoch.
V prípade inteligentných križovatiek by program upozorňoval na miesta s hustejšou dopravou, na potrebu ich spriechodnenia tak, že systém nastaví zelené na všetkých semaforoch v rade.
„Osvetlenie ma priniesť úsporu energií, hlásiče naplnenosti kontajnerov by upozorňovali na potrebu vývozu, takto by sa vyvážal efektívnejšie. A v pláne sú aj ďalšie riešenia,“ dodáva Maroš Kmeťko.

Autor: JAŠ