
Počiatky topoľčianskej hádzanej siahajú do začiatku 50. rokov. Skupina nadšencov (Milan Blaško, Václav Marko, Erich Jedlička, Jozef Šellei, Vladimír Mokrý, Vladimír Machovič, Ivan Paulovič) začala hrať na hokejovom ihrisku Tatrana Topoľčany, neskôr na štadióne pri Sokolovni na dnešnej Obchodnej ulici.
Dobrovoľníci si upravili ihrisko, začali trénovať a hrať priateľské zápasy. Viedol ich Tomáš Zuzánek, ktorý dal v roku 1956 podnet k vzniku organizovanej hádzanej v meste a založeniu oficiálneho klubu Lokomotíva Topoľčany. Už v nasledujúcom roku 1957 sa hráči Lokomotívy Topoľčany stali majstrami Nitrianskeho kraja, vo finále zvíťazili nad Sláviou Nitra. Podarilo sa im postúpiť do II. ligy, v prvom zápase zvíťazili nad Novými Zámkami 19:14.
Výstava potrvá do 4. septembra 2021
V Tribečskom múzeu v Topoľčanoch môžete zhliadnuť výstavu (Ne)zabudnutí topoľčianski hádzanári, ktorá približuje jeden z najúspešnejších športových kolektívov z Topoľčian od jeho založenia začiatkom 50. rokov až po súčasnosť. Návštevníci môžu vidieť množstvo ocenení, pohárov, nechýbajú pravdaže majstrovské poháre z 90. rokov, keď klub získal 3x majstrovský titul a v roku 1994 sa stal aj víťazom Slovenského pohára. Z novšieho obdobia dominujú hlavne ocenenia získané žiakmi a dorastencami. K videniu je aj množstvo fotografií a dresy nášho úspešného hádzanárskeho klubu.
Začiatkom 60. rokov sa mužská hádzaná v Topoľčanoch nehrala, súťažilo družstvo žien a mládež. Žiaci sa stali v sezóne 1958/59 majstrami Nitrianskeho kraja. Trénovali ich Jozef Šellei a Ján Gergel. Zásluhou bývalých dorastencov v roku 1969 nastalo oživenie TJ TS Topoľčany. Prvé významnejšie úspechy dosiahli v roku 1972, keď postúpili do Slovenskej národnej ligy (dosiahli rekordné víťazstvo nad Lozornom 30:7).
Nová plocha
V rokoch 1971 až 1973 bola v priestoroch Sokolovne vybudovaná asfaltová plocha, tribúny, celkovo za 750 000 Kčs. Topoľčany sa umiestňovali na prvých priečkach v lige, v sezóne 1978/79 zvíťazili a postúpili do 1. celoštátnej ligy. Prvého marca 1971 sa dostali pod patronát Agrostavu Topoľčany. Dobrovoľníci pod vedením Ing. Štefana Uhlára vypracovali plán rozvoja hádzanej v meste a 1.júla 1978 sa Agrostav zmenil na Poľnohospodár Topoľčany.
Akcia Z

Sedemnásteho novembra 1976 bol výkop výstavby športovej haly. Začali ju stavať v akcii Z na dnešnej Bernolákovej ulici. Pri jej zrode boli E. Godál a Ing. Š. Uhlár. Výstavbu ukončili v roku 1979, slávnostne bola otvorená 25. 10. Spočiatku mala 850 miest na sedenie a 400 na státie. Po slávnostnom ceremoniáli sa muži Poľnohospodára stretli s maďarským prvoligovým družstvom ETO Raba Györ. V 80. rokoch sa pristavala ďalšia časť, šatne a kancelárie, kapacita sa zvýšila na 1500 divákov. Osemdesiate roky sa hralo so striedavými úspechmi. V ročníku 1981/82 sa podarilo vrátiť do Československej celoštátnej súťaže, vzápätí z nej ale vypadli. Návrat sa podaril v ročníku 1984/85. V celoštátnej lige bol najúspešnejší ročník 1987/88, keď po výhre nad Slaviou Praha 3:1 na zápasy skončili na celkovom 7. mieste. Trénerom mužstva bol v tom čase František Šulc.
Tri tituly
V samostatnej ére Slovenska od 90. rokov sa už v druhom ročníku 1994/95 podarilo získať prvý titul majstra SR, trénerom mužstva bol D. Porubský. V nasledujúcich troch rokoch získali 2x titul a 1x 3. miesto. Hráči HC VÚB Agro VTJ Topoľčany Meluš, Szegény, Vlnka, Galovič a M. Jančo hrávali v reprezentácii. Trénerom bol I. Hargaš, po ňom P. Hatalčík. Na medzinárodnej scéne bol pre Topoľčany najúspešnejší ročník 1997/98, keď v Pohári EHF skončili v semifinále po porážke od Splitu celkovým skóre 57:53. (V Splite prehrali 32:22, v domácom zápase si pripísali výhru 31:25).
V súčasnosti vystupuje klub v extralige iba s vlastnými odchovancami, primárne s hráčmi zo staršieho dorastu. V aktuálnom ročníku mali hrať baráž o zotrvanie v extralige, tá sa ale kvôli pandémii nehrala.
Bohuš Sasko, Tribečské múzeum v Topoľčanoch