Všetky podujatia mali zábavný i náučný charakter, takže pre prítomných školákov bola návšteva podujatia v knižnici bez pochyby prínos.

Prišla bábkoherečka
V závere mája do Tribečskej knižnici v Topoľčanoch zavítala bábkoherečka Barbora Krajč Zamišková. Prostredníctvom výborného hereckého výkonu predstavila príbeh O Guľkovi Bombuľkovi. Vďačnými divákmi tohto predstavenia boli deti zo Základnej školy J. Hollého v Topoľčanoch. So záujmom sledovali príbeh rozprávkového hrdinu M. Ďuríčkovej, ktorý predstavoval príbeh o nezištnom priateľstve so zvieratkami na hospodárskom dvore a o rozdávaní sa. Milým momentom bolo, že hlavný hrdina Guľko Bombuľko bol skutočne stvárnený klbkom z vlny. Jedným slovom, deti predstavenie uchvátilo, čo bolo možné dedukovať z ich spontánnych reakcií. Z knižnice sa aktérka presunula do Základnej školy Tribečská v Topoľčanoch. Tu pred zrakmi žiakov tretieho ročníka spolu s hereckým kolegom z divadla TUŠ Martinom Kollárom, odohrali predstavenie Analfabeta Negramotná, ktoré je adaptáciou rovnomennej knihy Jána Uličianskeho. Barbora Krajč Zamišková ani tentokrát svojmu hereckému umeniu neostala nič dlžná. Inak povedané – predstavenie na jednotku.
Stretnutie s ekoaktivistom

Ďalším podujatím, ktoré knižnica pripravila v rámci podporeného projektu pre žiakov 3. ročníka ZŠ J. Hollého bolo stretnutie so slovenským ekoaktivistom a autorom kníh pre deti Matejom Zámečníkom. Do Topoľčian zavítal v pondelok – 7. júna 2021. Bola to ideálna príležitosť symbolicky si pripomenúť 5. jún – Svetový deň životného prostredia. Celému podujatiu fandilo i počasie, takže sa deti s pánom Zámečníkom stretli na čerstvom vzduchu, v letnej čitárni. Ich úlohou bolo byť nie len v pozícii pasívneho diváka a poslucháča. Práve naopak – stretnutie malo interaktívny charakter, takže deti dostali priestor s Matejom Zámečníkom spolupracovať a prejaviť svoje znalosti o ochrane životného prostredia. Témou bol napríklad zrod knihy ako takej od obsahového námetu, tlačiarenské spracovanie až po finálnu fázu, kedy sa knihy ocitnú v kníhkupectvách, knižniciach. Žiaci pozorne počúvali, komunikovali, mali možnosť ukázať, ako si počínajú pri triedení odpadkov. Triedenie odpadu, recyklácia, kompostovanie a ochrana prírody vo všeobecnosti neboli pre žiakov pojmy neznáme a stretnutie s ekoaktivistom zaiste obohatilo povedomie o environmentálnej problematike. Opäť možno konštatovať, že sa podujatie podarilo.
Ako namaľovať dúhu
Sériu podujatí pre deti ukončili herci Potulného divadla NAtraKY z Prievidze, kedy sa 23. júna do hľadiska na nádvorí knižnice usadili deti a netrpezlivo čakali, čo sa na pomyselnom javisku bude diať. Vraví sa, že kto si počká, ten sa dočká... A čakať sa oplatilo. Predstavenie pod názvom Ako namaľovať dúhu malo interaktívny dej, čo deti vopred ani len netušili. Znenazdajky sa stali súčasťou príbehu s pesničkami. Obsah predstavenia tkvel v pripodobňovaní farby dúhy cez prírodné zákonitosti v ríši včiel, rakov, žiab a moci slnečných lúčov. Takže okrem zábavy sa prítomní diváci i čo-to podučili.

Druhé prestavenie v podaní divadla NAtraKY sa odohralo v pobočke Tribečskej knižnice v ZŠ sv. Ladislava a bolo súčasťou osláv 30. výročia existencie školy. V telocvični sa zišli žiaci prvého stupňa a v okamihu sa ocitli v Rozprávkovom vláčiku. Cestovali, učili sa pravidlá slušného správania pre cestujúcich i základné pravidlá slušnosti, pretože spolucestujúce domáce zvieratká ich neovládali dokonale. Atmosféra bola výborná, hercom sa podarilo sto detí vtiahnuť do deja aby prežili úžasne zábavnú hodinku.
Tribečská knižnica v Topoľčanoch sa teší z toho, že má príležitosť napĺňať jedno zo svojich poslaní, ktorým je i práca s detským čitateľom. Avšak nie len formou strohého procesu vypožičiavania kníh. Naším cieľom je podieľať sa na intelektuálnom vývoji detskej osobnosti, takže práve náučno – zábavné podujatia sú nástrojom, ktorým možno takýto cieľ naplniť.
Knižnica personifikovaná do úlohy hospodára verí, že projekt priniesol dobrú úrodu, žatva bola výdatná a spoločne si zavinšujme mnoho ďalších podobných podujatí.
Spomenuté podujatia knižnica realizovala s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, ktorému ďakujeme.
Oľga Bujnová, riaditeľka TK