
Aj my sa tak snažíme meniť naše environmentálne správanie, čím prispievame k zmierneniu nášho vplyvu na životné prostredie a klimatické zmeny. Možno si kladiete otázku, či má zmysel konať v tejto oblasti a či bude naše kroky vidieť. Situácia je však natoľko vážna, že našej Zemi pomôže akýkoľvek čin každého z nás. Snažme sa preto o to, aby sme my i deti premýšľali a konali ekologicky.
V škole svoj prístup zmeníme aj dodržiavaním týchto rád: namiesto jednorazových plastových fliaš dávajme deťom fľaše, ktoré možno umývať, napríklad cyklistické fľaše. Nepoužívajme na zabalenie desiatej igelitové vrecká. Desiatu možno zabaliť do papiera alebo potravinovej dózy. Vymeňme igelitové tašky, v ktorých nosia naše deti papuče, úbor a pod. za látkové tašky.
Redukujú odpad
V škole sa snažíme o redukciu odpadu a každodennými krokmi chceme zmeniť naše správanie na viac ekologické: žiaci sú poučení o význame a správnom triedení odpadu – na chodbách visia informačné nástenky a v rozhlase si žiaci príležitostne vypočujú tematickú reláciu. V triedach, na chodbách a v jedálni máme farebné smetné nádoby na separovaný zber. Odpad, ktorý v škole vyprodukujeme, pravidelné vážime. V škole funguje ekohliadka, ktorá kontroluje čistotu tried a správne separovanie. Žiakov zapájame do rôznych environmentálnych súťaží a olympiád.
Žiaci 3. a 4. ročníka sa zapojili do súťaže Les ukrytý v knihe v online prostredí. Žiaci na 2. stupni riešili olympiádu o globálnych problémoch našej planéty.
V apríli v Kovarciach jednu vyučovaciu hodinu venovali vyučovaniu o význame medzinárodného Dňa Zeme. Pred vyučovaním si žiaci o tomto dni vypočuli rozhlasovú reláciu.
V škole taktiež realizovali aktivitu Týždeň farebných tričiek – na každý deň sme vyčlenili jednu farbu podľa farby smetných nádob na separovaný odpad. Nielen žiaci, ale i učitelia a nepedagogickí zamestnanci tak mali v daný deň niečo oblečené v takejto farbe. Následne si žiaci ráno vypočuli krátku reláciu o tom, čo sa dáva do kontajnera v danej farbe a ako vec, ktorú nevyseparujeme a nevhodíme do správneho kontajnera, škodí životnému prostrediu. O uvedenom odpade sa v priebehu dňa žiaci s učiteľmi zaoberali na vyučovacích hodinách.
Neprehliadnuteľnou a úctyhodnou aktivitou, do ktorej sa naši žiaci v rámci svojho voľného času zapojili, bolo jarné upratovanie okolia v obci. Úlohou žiakov bolo vyčistiť prírodu od odpadkov v obci, v lese alebo na svojej ulici. Žiaci, ktorí sa do aktivity zapojili, sa odfotografovali a fotografiu nám poslali. Účasť na akcii bola dobrovoľná a potešilo nás, že svoje deti pri čistení prírody spoločne podporili aj ich rodičia.
Tieto deti si zaslúžia obrovské ďakujem, pretože využili svoj voľný čas, aby ukázali najmä dospelým, že ku globálnym zmenám môže prispieť každý malými činmi; pretože tieto deti sa odhodlali k aktivite, ktorou možno mnohí pohŕdajú, no ony boli odvážne, vyšli von a čistili obec a jej okolie od smetí, ktoré tam nechali iní.

Žiaci vyrábali výrobky z odpadového materiálu
V rámci medzipredmetových vzťahov na rôznych hodinách sme realizovali aktivity spojené s environmentálnymi myšlienkami. Žiaci tvorili projekty, vyrábali výrobky z odpadového materiálu, pripomínali si významné ekologické dni. Napríklad na technike žiaci rozvíjali svoje zručnosti šitím tašiek zo starých tričiek a látok. Tieto tašky používajú ako vrecko na papuče. V Školskom klube detí pri Základnej škole, Kovarce 164 tvorili žiaci zo štuplíkov rôzne morské živočíchy ako symbol plastom znečistených oceánov a morí. Rovnako sme pravidelne zverejňovali spotrebu vody a elektrickej energie.
Na konci školského roka sa uskutočnil zber papiera, do ktorého sa zapojilo 80 žiakov. Spolu vyzbierali takmer 6000 kg odpadu. Žiakov učíme, že separovaním odpadu prispievajú k ekologickej ochrane našej planéty.
Veríme, že sa nám bude naďalej spolu dariť pristupovať k životnému prostrediu s rešpektom a úctou v zmysle hesla: Mysli globálne, konaj lokálne.“
Kolektív Základnej školy Kovarce 164