Vlak, ktorý tradične premával na trati Zbehy – Radošina, sa opäť vrátil. Odviezli sa ním deti ale i domáci, ktorí sa takto dlhé roky prepravovali do práce. Potenciál má trať i dnes a jej znovuobnovenie do plnej prevádzky by nemuselo byť minulosťou.

Posledný júlový deň sa Radošinskou dolinou premávala M152 ľudovo nazývaná ako „motorka“. Trasa vláčika sa začala v Trenčianskej Teplej smerom na Trenčín, Leopoldov, Zbehy až do obce Radošina s niekoľkými zastávkami na trase. Počet cestujúcich bol enormný.
Sprievodný program
Na krátky čas sa vlak zastavil aj vo Veľkých Ripňanoch v Komunitnom centre Zastávka, kde prebiehala výstava modelovej železnice žiakov Strednej priemyselnej dopravnej školy Trnava. Okrem modelovej železnice si cestujúci mohli pozrieť aj výstavu s názvom „U susedov v Radošine“ od autorky Márie Escherovej. V Radošine sa časť cestujúcich presunula degustovať rôzne odrody a ročníky vín vo vínnej pivnici a nadšenci starých áut a motoriek sa mohli pozrieť na veteránov.
Pohľad histórie
Trasa mala niekoľko rokov zaužívaný názov „Radošinka“ a pôvodný zámer bolo železničnú trať dobudovať až po Piešťany. Pre vysoké náklady sa však zámer nepodarilo realizovať a tak sa ukončila v obci Radošina. Využívaná bola na osobnú prepravu najmä v medzivojnovom období po skončení druhej svetovej vojny, kedy si veľa obyvateľov nachádzalo prácu v nitrianskych podnikoch, úradoch, porcelánke v Čabe, Ferentinke v Lužiankach a študenti sa prepravovali za vzdelaním. Nákladné vlaky tadiaľto premávali s obilím, cukrovou repou, drevom. Rozhodnutím vlády sa osobná doprava na trati zrušila v roku 2003 a nákladná doprava tiež poklesla.

Obnova spojení?
Kým ministerstvo dopravy a výstavby SR rozhodlo o zrušení spojenia, štatistiky prepravovanosti cestujúcich hovorili o opaku. „Záujem ľudí cestovať vlakom stále je a práve aj na tejto trase. Do Nitry prišlo niekoľko investorov a ľudia z okolia cestujú za prácou. My máme záujem na tejto trase prevádzkovať pravidelnú prepravu osôb a vlak, ktorý by premával by bol rentabilný. Dôležité však je aby to prevádzkovala súkromná spoločnosť s primeraným cestovným. Máme pripravené 4 varianty cestovného poriadku, priame spojenie do Nitry, prestupy v Zbehoch na rýchliky smerujúce do Nitry a späť, vlaky v rannej a popoludňajšej špičke cez pracovné dni a posledný variant je nahradenie väčšiny autobusových spojení.“ – informuje Pagáč. „My sme iniciovali aj stretnutie na Ministerstve dopravy a výstavby SR (MDaVSR), avšak na emailovú komunikáciu nám neodpovedajú. Iniciovali sme tiež aj ďalšie stretnutie s pánom Kubáčkom, ktorý na ministerstve pracoval a tvoril práve grafikony dopravy. Chceme sa stretnúť aj so starostami jednotlivých obcí a snažiť sa vlak na túto trať opäť vrátiť. Osobne si myslím, že ak by aj ľudia, ktorí v obciach pri trase bývajú podali petíciu výraznejšie by to vedelo dopomôcť. O spoluprácu sme oslovili aj Nitriansky samosprávny kraj (NSK), tiež ARRIVU Nitra a Trnava, ktorá prevádzkuje autobusové spojenie. Štatistiku prepravovanosti cestujúcich nám vraj poskytnúť nemôžu“ – pokračuje Pagáč.
Pripravili projekt ministerstvu
Na trase, kde by mohol vlak opäť premávať majú zástupcovia združenia pripravený projekt, v ktorom je všetko podrobne popísané. „Čakáme na stretnutie, aby sme tento projekt mohli predložiť ministerstvu dopravy a ich vyjadrenie. Máme navrhovanú aj cenovú kalkuláciu, na ktorej, ak by sme sa dohodli, tak ministerstvo by to nestálo nič naviac. Prevádzkovali by sme to ako súkromná firma PAT REGIONAL, ktorá ak by prerobila, tak prerobí z vlastných zdrojov. Dôležité je získať povolenie, pretože jediný, kto ho môže dať je práve MDaVSR ako objednávateľ. – dodal Pagáč.
Tomáš Bilik