Na základe určitých charakteristických znakov a vlastností, spojitostí s inými organizmami, či základov slov, uvádza príklady druhov, ktorých spája spoločné pomenovanie.

Druhové názvy rastlinných a živočíšnych organizmov bývajú odvodené podľa rozličných kritérií. Často to býva zafarbenie tela alebo jeho časti, ako napr. líška oranžová, líška hrdzavá, medveď hnedý. Pomenovanie vyplývajúce z tvaru a výzoru tela má napr. sova dlhochvostá, rosička okrúhlolistá, chochlačka vrkočatá. Názvy niektorých druhov rastlín, húb a živočíchov odrážajú ich ekologické vlastnosti, ako je príslušnosť k biotopu (kukučka lúčna, srnec lesný, syseľ pasienkový, jarabica poľná). Iným kritériom pri tvorbe názvov živých organizmov je ich rozšírenie, napr. lyžičník tatranský či kamzík vrchovský tatranský.
Zásady binomickej nomenklatúry umožňujú v botanickom aj zoologickom názvosloví použitie rodového mena, ktoré má v terminológii iných odborov odlišný význam. Takýmto spôsobom mohli vzniknúť rovnaké pomenovania pre rastlinu, hubu aj živočícha.

Príkladom je huba plamienka letná (Flammulina fennae), ktorej pomenovanie vzniklo z latinského slova flamma, čo v preklade znamená plameň. Jej „dvojníkom“ je sova plamienka driemavá (Tyto alba), ktorej názov je odvodený od charakteristického žltočerveného sfarbenia peria pripomínajúceho plameň. Okrem dermoplastických preparátov jednotlivých druhov živočíchov a sušených rastlín sú prezentované aj preparáty húb, pochádzajúce zo zbierok Vlastivedného múzea v Hlohovci. Dominantnou časťou výstavy je imitované prírodné prostredie s lesnými druhmi cicavcov a vtákov dotvorené prírodným materiálom. K najatraktívnejším exponátom patria dermoplastické preparáty jeleňa lesného, srnca lesného či kamzíka vrchovského.
Výstava potrvá do 9. 11. 2021.
Lenka Krošláková, Tribečské múzeum v Topoľčanoch