Pedagogickí zamestnanci tým získali skúsenosti, ktoré doteraz využívajú vo svojej práci. Hlavne v dnešnej dobe „Covidu – 19“, kedy sme často odkázaní na dištančné vzdelávanie žiakov, každá dobrá myšlienka má veľkú cenu. Nám sa podarilo zrealizovať a úspešne naštartovať jednu z inovatívnych a progresívnych foriem vyučovania.

Nikto nepochybuje o tom, že najlepší spôsob vyučovania žiakov základnej školy je priamo v triede, osobným kontaktom žiakov a vyučujúceho. Zo skúsenosti vieme, že dištančné vzdelávanie prináša množstvo problémov. Preto sme hľadali možnosti, aby odlúčenie žiaka od kolektívu a učiteľa bolo minimálne. Našli sme spôsob, ako zabezpečiť, že keď bude žiak doma, bude súčasne vizuálne i hlasom v triede. Aby bol aktívne zapojený do vyučovacieho procesu, dokázal počúvať učiteľa i žiakov a rovnako reagovať aj na otázky a pokyny vyučujúceho. Na dosiahnutie tohto cieľa sme využili interaktívne tabule v každej triede, ktoré sme získali účasťou v európskych projektoch.
Každému pedagogickému pracovníkovi sme zakúpili notebooky. Bolo potrebné priviesť do každej triedy pevnou sieťou vysokorýchlostný internet aj wifi - sieť. (Tá wifi-sieť, ktorú máme k dispozícií od ministerstva školstva, nám slúži ako ozdoba na strope každej chodby, lebo svojou kvalitou nevyhovuje ani pre jednu triedu).
Okrem toho v každej triede je nainštalovaná kvalitná kamera a zariadenie na komunikáciu učiteľa so žiakmi, ktorí musia byť doma. Kameru ovláda učiteľ podľa toho, čo potrebuje pre žiakov, ktorí sú doma, zobraziť. Na zabezpečenie celého tohto procesu sme si zvolili aplikáciu Zoom.

Inak povedané, žiaci sú spolu, počujú sa aj vidia a môžu komunikovať, hoci niektorí z domu a iní z triedy. Tento spôsob vyučovania sa nebude využívať iba počas pandémie, ale aj v budúcnosti, keď budú niektorí žiaci v domácom prostredí z dôvodu choroby a rodičia požiadajú o prezentáciu vyučovania.
Uvedený spôsob vyučovania sa dá jednoducho upraviť aj opačne. Keď musí byť vyučujúci napríklad v karanténe a jeho žiaci sú v triede. S pomocou učiteľa, ktorý ho zastupuje a obsluhuje zariadenie v triede, dokáže učiteľ odborne odučiť aj z domu.
Nie všetko je ale ideálne. Aj my sa stretávame s problémami. Najväčším nedostatkom je vybavenie počítačovou technikou v rodinách žiakov. Hoci sa situácia už značne zlepšila, stále sú rezervy.
Dovolím si na záver apelovať na ministerstvo školstva, aby svoju pozornosť zameralo na vybavenie škôl digitálnymi technológiami, predovšetkým ide o vysokorýchlostný spoľahlivý internet. Nie každá škola má takých serióznych odborníkov - bývalých žiakov - ako my, ktorí dokážu v tejto oblasti pomáhať a nájsť spôsob, ako pomôcť rodinám školopovinných deti získať potrebnú techniku.
Anton Fekula, riaditeľ ZŠ s MŠ v Radošine