SOŠ Agrotechnická Topoľčany nevychováva deti pre úrady práce

História Strednej odbornej školy agrotechnickej v Topoľčanoch siaha do roku 1966. Vznikla zlúčením Stredných poľnohospodárskych technických škôl v Bánovciach nad Bebravou a v Beladiciach.

Už od začiatku bola zameraná na poľnohospodárske a strojárske učebné a študijné odbory, ktoré sa udržali až do súčasnosti.

Hlavným cieľom školy je vychovávať zdatných odborníkov, ktorí si nájdu uplatnenie na trhu práce v oblasti agrosektora a strojárstva. Aktuálne v tomto školskom roku študuje na škole 243 žiakov v 4 študijných odboroch – agropodnikanie so zameraním na farmárstvo a pestovateľstvo, programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, záhradníctvo – sadovníctvo a krajinárska tvorba, veterinárne zdravotníctvo a hygiena, v štyroch učebných odboroch agromechanizátor – opravár, nástrojár, záhradník a poľnohospodárska výroba a v nadstavbovom štúdiu v odboroch mechanizácia poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a strojárstvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rastúci záujem o štúdium

Posledné štyri roky rastie záujem žiakov nielen o strojárske odbory, ale aj o poľnohospodárske. SOŠ agrotechnická sa stala školou s nadregionálnym charakterom, ktorú navštevujú žiaci nielen z Topoľčian a okolia, ale aj z Trnavského regiónu, z okolia Nitry, Piešťan a Trenčína, ojedinele aj z Prievidze a Oravy. Cezpoľným poskytujeme ubytovanie v školskom internáte.

PONÚKAME ROKMI OVERENÉ ŠTUDIJNÉ A UČEBNÉ ODBORY

Študijný odbor 4211 M 26 Záhradníctvo – sadovníctvo a krajinárska tvorba

- je 4-ročný študijný odbor určený na vzdelávanie a výchovu kvalifikovaných odborníkov s ekonomickými znalosťami, so znalosťou odborných prác spojených s tvorbou, zakladaním a údržbou záhrad, parkov a krajiny.

Uplatnenie absolventov

• súkromný podnikateľ v záhradníctve a záhradnej architektúre

SkryťVypnúť reklamu

• v súkromných spoločnostiach so zameraním na tvorbu záhrad a ich údržbu

• v mestskej a štátnej správe na oddeleniach rozvoja, plánovania a údržby zelene

• v oblasti životného prostredia

• vo výskume a šľachtení

Študijný odbor 4336 M 02 Veterinárne zdravotníctvo a hygiena – hygienická a laboratórna služba

– je 4-ročný študijný odbor určený na vzdelávanie a výchovu kvalifikovaných odborníkov pre odvetvie veterinárnych činností a služieb v poľnohospodárstve a na úseku veterinárneho zdravotníctva a hygieny.

Uplatnenie absolventov

• vo veterinárnych liečebných zariadeniach

• na úseku hygienickej a veterinárnej kontroly

• vo veterinárnom výskume

• v podnikoch poľnohospodárskej výroby a služieb

• v podnikoch potravinárskeho priemyslu

• v predajniach drobnochovu

SkryťVypnúť reklamu

• v špecifických kvalifikovaných službách

Študijný odbor 2426 K programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení

– je vhodný pre žiakov, ktorí majú vzťah k počítačom a programovaniu. Počas štúdia sa učia vytvárať programy pre CNC stroje pre automobilový, lodný, letecký aj potravinársky priemysel.

Prvé dva roky pracujú v školských dielňach, kde získajú základy obrábania kovov, frézujú, sústružia. Tí najlepší už od 2. ročníka praxujú v zmluvných podnikoch – kde sú odmeňovaní vreckovým podľa výkonu. Počas praxe im zamestnávateľ poskytuje rôzne benefity.

V zmluvných podnikoch majú špeciálne učebne, učia ich programovať špičkoví odborníci. Podniky im poskytujú bohaté technické a strojové vybavenie. Na škole nadobúdajú zručnosti z programovania Edge CAM, SINUMERIK a v programe ROBOT STUDIO.

V rámci štúdia môžu získať zváračský kurz platný v celej EÚ a tým sa môžu uplatniť buď v oblasti programovania alebo zvárania. Uplatnenie nachádzajú aj v podnikoch, v ktorých praxujú. Po ukončení štúdia absolventi získavajú nielen maturitné vysvedčenie, ale aj výučný list. Táto profesia je stále žiadaná aj v zahraničí.

V tomto odbore sa žiaci vzdelávajú aj v duálnom systéme vzdelávania.

Študijný odbor 4210 M agropodnikanie

V rámci tohto odboru otvárame študijné zameranie 4210 M 16 pestovateľstvo alebo 4210 M 04 farmárstvo.

Vhodné sú pre žiakov, ktorí majú vzťah k prírode a pôde. Absolventi nachádzajú uplatnenie na prosperujúcich poľnohospodárskych podnikoch. Pracujú ako súkromní farmári, môžu sa zamestnať aj v súkromných pestovateľských firmách. Učia sa pestovať záhradné plodiny, okrasné rastliny, viazať a aranžovať, ale venujú sa aj chovu hospodárskych zvierat, chovu kožušinových zvierat či včelárstvu. Majú možnosť dokončiť si vzdelanie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

Učebný odbor 4524 H agromechanizátor, opravár – je 3-ročný učebný odbor pre chlapcov ukončený záverečnou skúškou a výučným listom s možnosťou pokračovať v nadstavbovom štúdiu. Absolvent je kvalifikovaný pracovník pri údržbe, opravách a diagnostike mechanizačných prostriedkov ( traktory, nákladné automobily, samohybné stroje). Má možnosť získať zváračské oprávnenie platné v krajinách EÚ, osvedčenie na obsluhu obilných kombajnov aj vodičský preukaz na nákladné auto. Absolvent je teda pripravený na profesiu opravára, šoféra aj zvárača. Uplatnenie nachádza nielen v poľnohospodárskych družstvách, ale aj v automobilovom priemysle.

V tomto odbore sa žiaci vzdelávajú aj v duálnom systéme vzdelávania.

Učebný odbor 2423 H nástrojár – je 3-ročný učebný odbor pre chlapcov ukončený záverečnou skúškou a výučným listom. Absolvent je kvalifikovaný pracovník ovládajúci kovoobrábanie – sústruženie a frézovanie, opravy a údržbu kovoobrábacích a tvárniacich strojov, tvarovanie materiálov, zhotovenie technických náčrtov a skíc. Absolvent má široké uplatnenie v strojárskych podnikoch a v automobilovom priemysle.

Učebný odbor 4571 H záhradník – je 3-ročný učebný odbor ukončený záverečnou skúškou a výučným listom. Absolvent je kvalifikovaný pracovník schopný vykonávať základnú údržbu, nastavovanie a obsluhu strojov a zariadení používaných pri príprave pôdy, výsadbách, pestovaní, ošetrovaní a zbere záhradníckych plodín. Absolvent sa môže uplatniť v záhradníckych a vinohradníckych podnikoch a predajniach, v oblasti parkových úprav, vykonávať viazačské a aranžérske práce.

Úspechy našich žiakov

Žiaci učebných odborov obhájili 6 – krát prvé miesto na majstrovstvách Slovenskej republiky v orbe. Úspešne sa zúčastňujú súťaže Mladý zvárač v Tlmačoch. Študenti sa aktívne zapájajú do stredoškolskej odbornej činnosti. Máme niekoľko úspešných riešiteľov v krajských aj celoslovenských kolách. Zapájame sa do Matematického klokana, Olympiády ľudských práv, jazykových olympiád.

Veľkou tradíciou našej školy je súťaž Mladý ekofarmár, ktorá vznikla práve u nás ako Súťaž o mlieku. Študenti súťažia v odborných vedomostiach o mlieku, v strojovom dojení, v degustácií mlieka a v jeho chemických laboratórnych rozboroch. Úspešne postupujú aj do celoslovenského kola súťaže. Bodovali sme aj v súťaži Naj agro dievča v Nitre. Pod záštitou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v areáli Agrokomplexu v Nitre sa zúčastňujeme stretnutia stredoškolskej mládeže a pedagógov, spojené s výstavou výrobkov stredných škôl, ktoré vytvorili žiaci počas praktickej prípravy a mimoškolskej činnosti pod vedením svojich pedagógov. K úspechom prispieva aj každoročná výstava ovocia a zeleniny z produktov záhrad našich žiakov a zamestnancov. Úspechy získavame aj v športových súťažiach vo volejbale, floorbale, basketbale, stolnom tenise a futbale.

Modernizácia školy

SOŠ agrotechnická sa zapája do projektov, v rámci ktorých získava množstvo nových učebných pomôcok. V projekte Škola nového milénia boli zmodernizované odborné učebne, zvýšila sa frekvencia používania didaktickej techniky a tým sa vyučovanie jednotlivých predmetov stalo pre žiakov názornejšie, pútavejšie a vytvoril sa väčší priestor pre samotnú kreativitu žiakov. Vyučujúci v jednotlivých predmetoch skvalitňujú vyučovací proces tvorbou nových učebných textov, prípravou prezentácií a pracovných listov, zavádzaním projektového vyučovania. Škola využíva možnosti zapojenia do projektov, financovaných zo zdrojov ESF, napr.: Grafické systémy v odbornom vzdelávaní a Moderné vzdelávanie – brána poznania. Na modernizáciu vyučovania odborného výcviku sme zakúpili zváracie agregáty, programovacie moduly, dva CNC stroje – frézu a sústruh, zvárací robot. Zrekonštruovali sme dielenské priestory a vybavili sme ich novými modernými strojovými zariadeniami. Rovnako aj priestory pre teoretické vyučovanie sme zrekonštruovali, vybudovali nové chemické laboratórium a modernú špeciálnu učebňu pre veterinárstvo.

Krúžková činnosť, SOČ

Krúžková činnosť na škole je zameraná na aktívny oddych, vzdelávanie sa, napr. v cudzích jazykoch, ale aj na výchovu. Z ďalších krúžkov, z ktorých si žiaci môžu vybrať, sú to napr. drevomodelársky, tvorivé dielne, mladý technik, turistický krúžok, či krúžky podporujúce odborné zručnosti.

Na prostredí nám záleží

Keďže škola bola postavená ešte v roku 1966, prešla rozsiahlou rekonštrukciou zahŕňajúcou výmenu okien, zateplenie budov, zrekonštruovali sa nové toalety a sprchy pre žiakov v zázemí praktického vyučovania a telesnej a športovej výchovy. Túto rekonštrukciu sme realizovali v súčinnosti s naším zriaďovateľom Nitrianskym samosprávnym krajom. S rekonštrukciou budov pokračujeme aj v súčasnom období, robí sa rekonštrukcia školského internátu.

Prax žiakov motivuje

Odborný výcvik, ako súčasť profesijnej prípravy budúcich odborníkov, absolvujú žiaci prvých ročníkov v dielňach školy, v druhom až štvrtom ročníku už na pracoviskách podnikateľských subjektov, s ktorými má škola podpísané zmluvy.

Odborný výcvik vo firme sa uskutočňuje pod vedením vyškolených inštruktorov priamo z radov zamestnancov. Žiakom poskytujú stravu a pracovné oblečenie, navyše ak nemajú absencie, poskytujú im niektoré firmy mesačne finančnú odmenu. V prípade, ak vykonávajú produktívnu prácu – dostávajú ďalšiu odmenu zvlášť. Spolupráca školy s firmami je obojstranne prospešná.

V rámci dňa otvorených dverí, ktoré škola organizuje 2-krát ročne ( v októbri a v marci), nám firmy, s ktorými spolupracujeme, poskytujú modernú techniku a zástupcovia týchto firiem (poľnohospodárskych aj strojárskych) sa usilujú podchytiť mladú generáciu a predstaviť im agrosektor i strojársky priemysel ako moderné dynamicky napredujúce odvetvia, ktoré majú budúcnosť. Žiakov prax baví, menej absentujú, pretože sa učia v reálnom pracovnom prostredí.

Nevychovávame pre úrady práce

Po skončení štúdia, veľká časť našich absolventov nájde uplatnenie na trhu práce a mnohí tiež pokračujú v štúdiu na vysokých školách rôzneho zamerania. A teda môžeme konštatovať, že škola nevychováva žiakov pre úrady práce. Svedčí o tom fakt, že v rámci topoľčianskych škôl sme v poslednom období boli školou s najnižším počtom žiakov evidovaných na úradoch práce. Podľa prieskumu inštitútu INEKO sme medzi strednými odbornými školami v Topoľčanoch skončili na 1. mieste aj so zreteľom na uplatnenie absolventov v praxi a v rámci Nitrianskeho kraja sme obsadili 6 miesto a v rámci Slovenska sme sa umiestnili na 24. mieste.

Príďte sa presvedčiť, radi Vás privítame!

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 991
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 559
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 156
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 283
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 344
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 139
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 981
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 800
  1. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  5. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  6. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  7. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 738
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 817
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 598
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 135
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 124
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 488
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 143
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 659
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Jeho súčasný pobyt nie je známy.


Nehoda pri Bošanoch.

K úniku prevádzkových kvapalín nedošlo.


Nehoda v Bánovciach nad Bebravou.

Nehoda sa zaobišla bez zranení.


Ilustračná snímka.

V okrese Bánovce nad Bebravou stúpla.


TASR
  1. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  2. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  5. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  6. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  7. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 738
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 817
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 598
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 135
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 124
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 488
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 143
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 659
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu