Kultúrno-komunitný priestor chcú OZ a iniciatívy vytvoriť v budove číslo 61 v areáli ZDA, ktorá je v súkromnom vlastníctve. Aby tam centrum mohlo fungovať, priestor je potrebné zrekonštruovať.

„Myslíme si, že Baťovo dedičstvo je veľkou hodnotou pre mesto Partizánske a mesto by sa malo k týmto hodnotám aj takto stavať. Tamojšie budovy sú mementom histórie," načrtol Radovan Mik z OZ Fabrika umenia.
Aby bol projekt podľa neho úspešný, iniciatívy chcú do procesu zapojiť i verejnosť prostredníctvom štúdií, diskusií a prieskumov, aké projekty by podľa nich mali v regióne fungovať. "Podľa ich výsledkov chceme tvoriť architektonickú štúdiu a následne hľadať vhodných nájomcov alebo realizátorov tých služieb, ktoré ľudia chcú. Nie naopak," doplnil Mik.
Realizácia centra si vyžiada nemalé finančné náklady, združenia chcú preto pripraviť kvalitný projekt, prostredníctvom ktorého by sa mohli uchádzať o cezhraničné zdroje, financie z Plánu obnovy a odolnosti, Plánu na spravodlivú transformáciu alebo nórskych fondov, ozrejmil ďalej Mik. Na projekte participujú i odborníci z rôznych oblastí, združenia sa inšpirovali aktivitami v Zlíne či iniciatívou Čierne diery.

Vytvorenie kultúrneho a inovačného centra podporí i samospráva mesta a Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), ktoré plánujú spolu so združeniami iniciovať memorandum o porozumení a do neho zapojiť Zlínsky kraj i mestá Zlín, Otrokovice a Svit, priblížil primátor a podpredseda TSK Jozef Božik.
„Chceme ísť do veľkej vízie, ktorá by mohla znamenať, že v roku 2030 takéto kultúrno-inovačné centrum v areáli bývalých závodov vznikne," skonštatoval Božik. Cieľom je podľa neho uchovať funkcionalistickú architektúru s priemyselným charakterom a zároveň prepojiť túto architektúru na komerčné a nekomerčné využitie a realizovať tam veľké množstvo aktivít, ktoré sú príznačné pre mesto.