Pre diabetikov 1.typu, to sú pacienti vyžadujúci celoživotne inzulínovú liečbu, sú na trhu okrem klasických humánnych inzulínov aj inzulínové analógy. Sú to inzulíny, ktoré majú rýchlejší, alebo rýchly nástup účinku, ich trvanie je kratšie, čo je veľmi výhodné v dnešnej uponáhľanej dobe, kde hlavne zamestnaní často nestíhajú v potrebnom čase konzumáciu jedla. Takto sa objavovali v priebehu dňa poklesy krvného cukru, hypoglykémie ,čo je pre pacienta nielen subjektívne veľmi nepríjemný stav, dokonca môže byť aj život ohrozujúci, ale hypoglykémia má aj na organizmus veľmi nepriaznivý účinok. Liečba inzulínovými analógmi je oveľa flexibilnejšia oproti klasickým humánnym inzulínom. Okrem aplikácie inzulínov perami, stále viac diabetikov 1.typu nastavujeme na inzulínové pumpy, ktoré do značnej miery uľahčujú život pacientom. Liečba inzulínovou pumpou aplikuje pacientovi 24 hodín naprogramované hodinové dávky inzulínu a pacient si pred jedlom podľa potreby pridáva ešte tzv.prandiálnu inzulínovú dávku, t.j.dávku potrebnú k spracovaniu aktuálne požívaného jedla, minimálne 3x denne. Od začiatku t.r.2022, v indikovaných prípadoch, zdravot.poisťovne plne hradia diabetikom 1.typu glukózový senzor. Pacient si tak, kedykoľvek v priebehu dňa môže kontrolovať aktuálnu glykémiu na displey vlastného mobilu a podľa výsledku sa riadiť.Tento selfmonitoring výrazné ovplyvní zlepšenie kompenzácie a compliance pacienta.
Nové možnosti v liečbe cukrovky majú hlavne diabetici 2.typu. Tí, ktorí vyžadujú inzulínovú liečbu majú k dispozícii rovnako kvalitné inzulíny ako vyššie spomenutí pacienti s 1.typom diabetu.
Najvýraznejší pokrok v liečbe 2.typu priniesli nové neinzulinové antidiabetické liečivá. Ich veľký význam je v tom, že majú vplyv nielen na zlepšenie kompenzácie cukrovky, ale ich efekt je komplexnejší. Priaznivo ovplyvňujú hlavne kardiovaskulárny systém a obličky. Okrem toho pomáhajú znižovaniu hmotnosti, zlepšeniu resp. stabilizácii krvného tlaku vo vyhovujúcom pásme aj úprave lipidového profilu.
Neinzulínové, injekčné liečivá na báze inkretínov sú priamy agonisty GLP-1 receptorov. Inkretíny sa uplatňujú v znižovaní krvnej glukózy po jedle. Ich aplikácia je veľmi jednoduchá, podávajú sa 1x do týždňa, vždy v ten istý deň subkutánne ako inzulín. Kombinujeme ich s denným používaním tabletiek-OAD-predovšetkým s desaťročia osvedčeným metforminom.
Pre vhodných pacientov sú k dispozícii GLP-RA v jednej injekcii s bazálnym- dlhodobe účinkujúcim inzulínom, podávajú sa 1x denne subkutánne. Takáto liečba je priam ušitá pre veĺké percento predovšetkým nadhmotných diabetikov 2.typu, ktorí tvoria viac ako polovicu našich pacientov. Celosvetovými štúdiami bol potvrdený kardioprotektívny-antiaterogénny efekt na koronárne srdcové arterie. Podobne priaznivo ovplyvňuju aj cerebrálne arterie a sú prevenciou CMP.Táto skutočnosť dáva spomenutým liečivám, pre tak vysoko rizikovú skupinu z hľadiska AS komplikácií ako sú diabetici 2.typu, obrovský benefit či už s prihliadnutím na prevenciu alebo stabilizáciu už prítomných komorbidít.
Efektívnou skupinou liečiv pre diabetikov 2.typu sú aj SGLT2 inhibítory, ktoré sú liekmi voľby u diabetikov-kardiakov v štádiu srdcového zlyhávania, alebo u „kandidátov“ na srdcové zlyhávanie (pacienti po rozsiahlych infarktoch myokardu,s hypetonickým srdcom, či s kardiomyopatiami).
Okrem toho SGLT2 inhibítory majú potvrdený nefroprotektívny efekt a je možné ich podávať aj do určitého stupňa obličkového zlyhávania. Kombinujú sa s inzulínom alebo s ďalšími OAD.
Konzumný spôsob života v súčasnosti privádza do našich ambulancií stále viac aj mladších pacientov. Sme povinní starať sa o zlepšenie kvality ich života sústavnou edukáciou a najnovšími liečebnými možnosťami, ktoré nám na trh prišli v posledných rokoch.
MUDr.Lucia Bíliková
Diabetologická amb. Nemocnica Svet zdravia
Partizánske