Viac ako 80% pacientov má cukrovku 2. typu. V poslednom čase narastá jej výskyt medzi mladými ľuďmi Najčastejšou príčinou sú genetické faktory, prejedanie sa, nesprávne zloženie potravy, nedostatočný pohyb, stres. Cieľom liečby je odstránenie príznakov cukrovky a akútnych komplikácií a prevencia vzniku chronických komplikácií.
I. Nefarmakologická liečba:
Racionálna výživa, pravidelná fyzická aktivita a kontrola telesnej hmotnosti patria k základu úspechu liečby diabetu.
II. Farmakologická liečba:
Je prísne individuálna a závisí od veku pacienta, hmotnosti, poškodenia pečene a obličiek, srdcovo-cievnych ochorení.
- Metformíny – sú lieky prvej voľby, znižujú inzulínovú rezistenciu - pôsobia na pečeň, kde pod ich vplyvom dochádza k zníženiu tvorby glukózy a vo svalovom a tukovom tkanive sa zvyšuje jej využitie.
- Ak liečba metformínom nepostačuje, ďalšia liečba závisí od pridružených ochorení pacienta.
- Ak má pacient srdcové zlyhávanie, alebo má riziko jeho vzniku, preferované sú lieky označované ako SGLT2i /inhibítor sodíkovo-glukózového co-transporteru/. Ich účinok nezávisí od produkcie inzulínu, pôsobia v obličkách, kde blokujú zvýšenú reabsorbciu cukru. Sú spojené aj so znížením krvného tlaku. Lieky sa užívajú 1-2x denne a možným nežiadúcim účinkom – infektom močových ciest - sa dá predísť užívaním prípravkov obsahujúcich brusnice a vitamín C. Riziko hospitalizácie na srdcové zlyhávanie sa pri tejto liečbe zníži až o 35%.
- Pacientom s prítomnosťou srdcovo-cievnych ochorení sa odporúčajú lieky s kardio-vaskulárnym benefitom, a to zo skupiny označovanej ako GLP-1 /glukagónu podobný peptid/. Sú to hormóny, ktoré sa tvoria v bunkách čreva a sú zodpovedné za potravou stimulovanú sekréciu inzulínu a zníženú tvorbu glukagónu. Ďalšie odporúčané lieky sú zo skupiny SGLT2i. Obe skupiny liekov znižujú riziko srdcovo–cievneho úmrtia a riziko srdcovo–cievnych príhod. Lieky skupiny GLP-1 sa podávajú podkožne, len 1x týždenne, ich ďalším benefitom je znížená chuť do jedla a chudnutie.
- Pri ochorení obličiek je preferenčne odporúčaná skupina SGLT2i, pre ich ochranný účinok na obličky.
- Ak je prioritou liečby redukcia hmotnosti, najviac preukázaný efekt majú predstavitelia GLP1 skupiny.
- Ak uvedené lieky nemôžeme podávať, odporúčajú sa lieky zo skupiny označovanej DPP4i /inhibítory dipeptidyl peptidázy 4/. Tieto lieky zvyšujú hladiny GLP-1 tým, že bránia jej rýchlemu odbúravaniu, čím sa potencuje uvoľňovanie inzulínu a znižuje tvorba glukózy v pečeni. Farmaká sa dobre tolerujú, ale pozitívny vplyv na srdcovo- cievne ochorenia nemajú.
Pri už nepostačujúcom efekte vyššie uvedených liekov pridávame do liečby deriváty sulfonylurey, ktoré zvyšujú výdaj inzulínu z buniek pankreasu. Je pri nich riziko zvyšovania hmotnosti.
III. Inzulínová liečba:
Pokiaľ je cukrovka v pokročilom štádiu a už nie je postačujúca liečba liekmi, musí si pacient aplikovať inzulín 1 až 4x denne podľa glykémie. Pri liečbe cukrovky platí, že akákoľvek liečba nebude dostatočne účinná bez snahy pacienta o úpravu životosprávy – zníženie telesnej hmotnosti a zvýšenie fyzickej aktivity.
MUDr. Manduchová