TOPOĽČANY. „Mesto sa do tejto kampane pravidelne zapája už od roku 2016, tento rok to bude už siedma účasť nášho mesta. Počas kampane sa vo viacerých mestách zistilo, že keď určitá časť obyvateľstva začne čoraz viac používať na prepravu bicykel, tak v uliciach pribudne viac voľného miesta, čo je v konečnom dôsledku benefit pre nás všetkých,“ hovorí Lenka Savarová, referentka pre komunikáciu, vonkajšie vzťahy a propagáciu z MsÚ v Topoľčanoch.

Pomôcť majú cyklotrasy
Samospráva v Topoľčanoch chce modernejšie mesto bez áut. „Pevne veríme, že aj v Topoľčanoch sa bicykel stane plnohodnotný dopravný prostriedok, a preto iniciujeme veľa aktivít. Budeme radi, ak bicykel sa u viacerých ľudí stane hlavným dopravným prostriedkom pri presune do práce tak, ako je to v iných európskych krajinách,“ hovorí Lenka Savarová.
Aj z tohto dôvodu pokračuje v Topoľčanoch budovanie cyklotrás. Tá prvá vedie od autobusovej stanice až po priemyselný park pri ceste pred Práznovcami a na jej oboch koncoch sú vytvorené uzamykateľné prístrešky pre bicykle.
„Cyklistiku v našom meste nechceme brať ako rozvoj športu, ale hlavne ako pohodlný a rýchly presun z jedného miesta na druhý,“ dodáva Savarová.

Mesto má výborné podmienky
V Topoľčanoch sú výborné podmienky pre cyklistiku, pretože ide o rovinaté mesto, kde sú len minimálne prevýšenia a vzdialenosti sú pomerne krátke.
„Do kampane som sa zapojil už v minulom roku a teraz si to zopakujem,“ hovorí Michal z Topoľčian, ktorý to má do práce presne sedem kilometrov.
„Novú cyklotrasu nevyužívam, pretože je podľa mňa zbytočná. Na viacerých miestach dokonca vedie cez hlavné križovatky a každý jeden cyklista vie, ako vodiči bývajú neohľaduplní voči nám – cyklistom. A tiež sa mi nepáči, že cyklochodník vedie prakticky nikam, pretože pred Práznovcami sa musíte len otočiť a ísť nazad,“ dodáva.
Pribudnú ďalšie
Samospráva v Topoľčanoch plánuje v blízkej budúcnosti aj ďalšie cyklochodníky, napríklad aj popri rieke Chotina.
„Cyklochodníky by mali viesť miestami pomimo hlavných ťahov, vtedy budú mať význam. A nebudeme sa báť zobrať na bicykle aj svoje deti,“ hovorí dôchodkyňa Mária, ktorá využíva aj cyklomost na sídlisku Východ.
„Len tá trať je príliš krátka, no deťom sa páči najmä výhľad z mosta do rieky. Uvítala by som však hlavne lepšiu prehľadnosť na cyklochodníku pri „Smrťke“. Vodiči tam lietajú na autách a skoro nikto vás nepustí...,“ dodáva.
V minulom roku 12500 kilometrov
Aj v minulom roku sa kampaň Do práce na bicykli konala počas celého júna. „V roku 2021 sa nám zatiaľ zaregistrovalo najviac spoločnosti, keď z 36 firiem sa nám prihlásilo až 107 zamestnancov a tí dokopy najazdili takmer 12 500 kilometrov,“ dodáva Savarová.
„Účasť a rovnako aj počet kilometrov nám každým rokom stúpa, čo mu sa veľmi tešíme. Latku sme nastavili veľmi vysoko, verím, že sa nám ju podarí v tomto roku opäť prekonať.“
Každý tím sa skladá z dvoch až maximálne štyroch členov. „Zapojiť sa môžu zamestnanci akejkoľvek spoločnosti, občianske združenia, či ďalšie organizácie, ktoré sídlia v meste Topoľčany. Z každej jazdy si tímy budú viesť evidenciu, ktorú na záver kampane sa vyhodnotí.“
Najlepší Kopec
V rámci SR sa Topoľčany v minulo roku umiestnili na 38. mieste spomedzi 91 zúčastnených samospráv.
Spomedzi tímov si najlepšie viedol tím Batovany Warriors spoločnosti Brueckner Slovakia a Žeravé šublery z firmy Kompozitum. V súťaži jednotlivcov dosiahol najlepší výsledok Miloš Kopec zo ZKW Slovakia, ktorý počas júna najazdil do a z práce neuveriteľných 831 km. ZKW malo zároveň najvyšší počet zapojených zamestnancov (23).
V počte najazdených km má prvenstvo firma Brueckner Slovakia. Mestský úrad v Topoľčanoch sa umiestnil na treťom mieste medzi zamestnávateľmi.
Zapojiť sa môžu aj chodci
Prihlásení súťažiaci nemusia každý deň do práce jazdiť na bicykli, stačí ak na bicykli absolvujú aspoň dve tretiny jázd.
„Nemusí ísť priamo o bicykel, ale prihlásení môžu využiť kolobežky, korčule i elektrobicykle, pričom sa vyhodnocujeme nielen počet najazdených kilometrov, ale aj počet jázd, pretože nie všetci majú pochopiteľne rovnakú vzdialenosť do práce. Dokonca je súťažná kategória aj pre peších, pretože aj títo ľudia sa podieľajú na znížení emisií oxidu uhoľnatého,“ hovorí Lenka Savarová.