TOPOĽČANY. Väčšia čistota, vyššia estetika, nižšie riziko prenosu nečistôt a možných chorôb z odpadu.
Prvé podzemné kontajnery osadili pred šiestimi rokmi, ďalšie pribudnú v rôznych častiach mesta už v krátkom čase. Začalo sa vytyčovanie inžinierskych sietí.
Sídlu okresu patrí smutné celoslovenské prvenstvo - na jedného obyvateľa tu vyprodukujú najviac odpadu. Dopad to má na poplatok, ktorý Topoľčanci ročne platia.

Pribudnú v 17 lokalitách
Mesto tento rok vyčlenilo 530-tisíc eur na ďalšiu etapu osádzania polopodzemných kontajnerov.
“Negatívom môže byť väčší rozsah poškodenia v prípade vandalizmu, ako je podpálenie odpadu v nádobe a podobne.
„
Podľa hovorkyne Lenky Savarovej v tejto hodnote bude dodávaná aj služba prenosu údajov o množstve komunálneho odpadu uloženého na týchto stojiskách po dobu štyroch rokov.
Polopodzemné kontajnery sú umiestňované v meste od roku 2016. Doteraz namontovali trinásť stojísk, pribudne ďalších sedemnásť.
V článku sa dočítate aj:
- ZOZNAM lokalít, v ktorých do októbra osadia polozapustené kontajnery.
- Topoľčanci sú prví v smutnom rebríčku. Vyprodukujú takmer dvojnásobok celoslovenského priemeru odpadu na jedného obyvateľa. V čom môže pomôcť nový systém zberu odpadu?
- Kedy začnú nádoby osádzať?
„Hlavnými kritériami výberu lokalít boli najmä parametre obslužnosti – čiže veľkosť a vyťaženie stojísk. Sústredili sme sa na tie najvyťaženejšie,“ vysvetľuje, aký kľúčom vybrali sedemnásť miest.
Brali pritom do úvahy teritoriálne rozmiestnenie podľa obvodov, aby ich podľa možností budovali rovnomerne v každom obvode mesta.
Podľa jej slov mesto prihliadalo aj na komplexnosť revitalizácie územia v určitých zónach: „Napríklad na Ulici M. Benku prebehne rekonštrukcia miestnej cesty, parkovísk, chodníkov a osvetlenia a zároveň tu bude nahradené pôvodné klasické stojisko smetných nádob polopodzemnými kontajnermi.“