TOPOĽČANY. Na hroboch svojich blízkych nachádzajú pozostalí trus škorcov. Niektorí sa snažia ochrániť ich igelitom.
S popadaným lístím a s holubmi mali v starom cintoríne problémy aj v minulosti. Teraz sa k nim pridali ďalšie vtáky. Usadili sa v korunách storočných stromov.
Ľudia sa ponosujú aj na to, že korene poškodujú hroby. Pred časom silný vietor polámal konáre. Zničili viacero náhrobných kameňov.
Cintorín spravuje mesto. Hovorí, že v boji s vtáctvom a trusom má zviazané ruky zákonmi. Chce ich aspoň eliminovať.

Stromy, ako chránený objekt, sú pod dohľadom pamiatkarov. Podľa nich ide o jedinečnú stromovú aleju, ktorú nám zanechali predkovia.
Škorce si našli nový domov
„Chodím na hroby do Nitry, Levíc aj Liptovského Mikuláša. Dvakrát do roka ich umyjem a pohrabem lístie. Takáto situácia, ako je v topoľčianskom cintoríne, tam nie je,“ porovnáva Katarína Jankovičová.
Topoľčianka na úvod rozhovoru ospravedlňujúco pridáva, že sa nezvykne sťažovať a nemá rada konflikty, ale situácia v topoľčianskom cintoríne sa za posledný mesiac a pol zhoršila.
Hovorí, že je to mienka aj ďalších jej známych a pozostalých, ktorí chodia na susedné hroby: „Ľudia frflú.“
V článku sa dočítate aj:
- Na čo sa sťažujú pozostalí, ktorí sem chodia k hrobom svojich blízkych?
- Pred pár rokmi staré stromy povolili pod tlakom vetra a poškodili náhrobné kamene. Aké opatrenia spravilo odvtedy mesto?
- Hovorí, že má zviazané ruky zákonom. Ako pomôžu nové stromy dostať vtáky z cintorína?
- Čím je táto historická aleja podľa pamiatkarov jedinečná?
Podľa jej slov sa v korunách stromov usadili škorce. Pred štyrmi týždňami vtáčí trus pokrýval hlavný chodník. V čase dažďov sa tu vytvorila mazľavá hmota, ktorá sa lepila na topánky.
„Je to nehygienické, smrdí to. Trus je aj na hroboch. Listy nevadia, tie sa pozametajú. Problém bol vždy s holubmi. Teraz sa k nim pridali škorce,“ opisuje situáciu.
V snahe ochrániť miesta posledného odpočinku si ich niektorí chránia igelitmi. „Fóliu už ani nevidíte,“ vraví.