TOPOĽČANY. V obci Mýtna Nová Ves sa pri príležitosti otvorenia zrekonštruovanej budovy úradovne konala aj výstava predmetov viazaných na históriu obce.
Šesť hodinové video plné fotografií
Nápad zmapovať históriu obce dostali manželia Beáta a Viliam Mokrý už pred pár rokmi. Začali zbierať fotografie a zaujímavosti o obci.
„Na prekvapenie sme boli veľmi úspešní. Zohnali sme nie len veľa fotografií, ale aj odborných informácii o histórii obce,“ objasňuje Viliam Mokrý.
Keď už videli, že materiálu je viac ako čakali, prizvali si na pomoc ďalších obyvateľov.

Získané fotografie spracovali do dvoch videí, ktoré majú dohromady neuveriteľných šesť hodín.
„Aby obyvatelia obce mali ľahší prehľad, spravili sme k videu aj sprievodnú knihu, ktorá obsahuje popis fotografií a jednotlivých kapitol vo videu,“ dodáva.
Video bolo premietané počas výstavy.
Obnova starej školy
Myšlienka stretávať sa napadla manželov Mokrých.
„Sme už trošku starší a chceli sme sa stretávať ako kedysi. Založili sme občianske združenie Novejsa a hľadali sme pre naše stretnutia priestor,“ objasňuje Beáta Mokrá.
Najvhodnejším miestom sa im zdala bývalá škola, postavená v roku 1906, do ktorej chodili nielen oni, ale aj ich rodičia. Táto myšlienka sa žiaľ nenaplnila. Obec im poskytla priestor v zrekonštruovanej úradovni.
„Budova kedysi bola využívaná krajčírkami. Ostala tu už len jedna a tak sme sa s ňou dohodli, že sa o budovu podelíme,“ pokračuje.

Jedinečná výstava
Pri organizovaní výstavy boli nápomocní všetci obyvatelia obce. Organizátori chceli obyvateľom cez starožitnosti a historické fotky prezentovať miestnu kultúru a niekdajšie zvyky.
Jej súčasťou bolo aj niekoľko skutočných rarít.
„Dušan Páleník nám zapožičal drevený kufor svojho dedka. Ten s ním išiel na front prvej svetovej vojny. V kufri je jeho meno a priezvisko a tiež roky, kedy na vojne slúžil,“ hovorí o už raritnom kufri Beáta Mokrá.
Návštevníci výstavy mali možnosť vidieť aj starožitné kroje, obrusy či unikátne ručné výšivky.
„Priniesla som sto rokov starú výšivku. Je to ručne vyšívaná konopná plachta, ktorá bola na obradnom stole, na oltári, počas omše. Brat môjho otca bol kňaz a toto je vzácna pamiatka naňho,“ vraví Viera Haydenová.
Z domáceho archívu prispela tiež skoro sto ročné vysvedčenie svojho krstného otca, ktorý túto školu navštevoval.

„Nehanbila som sa, pretože mal samé jednotky,“ dodáva úsmevne.
Na výstave boli prezentované aj vytlačené fotografie z videa, starodávna konvička na mlieko, keramická dolkáreň či raritné žehličky. Jedna z nich bola na uhlie a druhá sa nahrievala na sporáku.
Výstava mala podľa organizátorov ohromný úspech. Zúčastnili sa jej nie len obyvatelia obce, ale aj žiaci Základnej školy z Ludaníc a obyvatelia z okolitých obcí.