TOPOĽČANY. Najstarším nálezom, ktorý doteraz našli na území mesta, je časť kla mamuta. Tieto zvieratá žili v dobe ľadovej, vyhynuli približne pred 11-tisíc rokmi. Nájdená časť zubu dokazuje, že sa pohybovali aj na miestach dnešných Topoľčian.
Archeológovia sa do lokality vracajú znova. V novom cintoríne sa napĺňa kapacita, voľných je len niekoľko desiatok miest na pochovávanie. Po rozšírení bude postačovať na ďalších 15 až 20 rokov.
Prácam predchádza nariadený archeologický výskum. Jeho prvá etapa z úvodu tohto týždňa preukázala prvé výsledky.
Zdržiavali sa tu lovci mamutov
„Poloha nový cintorín patrí svojím významom medzi najvýznamnejšie paleontologické a archeologické náleziská v areáli Topoľčian,“ hovorí Michal Gróf, archeológ a odborný pracovník Krajského pamiatkového úradu Nitra.
V článku sa dočítate aj:
- Pod cintorínom našli v minulosti stredoveké osídlenie.
- Tento týždeň vykopali 13 sond, archeológovia majú prvé nálezy.
- Výskum bude pokračovať na väčšej ploche.
- Cintorín v Topoľčanoch je pred naplnením kapacity, na pochovávanie ostáva pár desiatok miest.
- Začína sa 1. etapa rozšírenia. Pribudne cca 2500 miest, kolumbárium, rozptylová lúka a ďalšie vybavenie.
Záchranný výskum tu vykonal Ernest Opluštil v novembri 1971.
Práve v priestore súčasnej prístupovej cesty do nového cintorína bol pri hĺbení základov pre novostavbu rodinného domu zachytený najstarší archeologický nález na území Topoľčian, časť mamutieho kla. Podľa odborníka nesie stopy opracovania.
„Tento fragment z obdobia mladého paleolitu spolu s nálezmi uhlíkov z ohniska poukazujú na existenciu sezónnej paleolitickej stanice lovcov mamutov,“ naznačuje historický význam.

Plocha, kam plánujú rozšíriť cintorín, je v bezprostrednej blízkosti evidovanej archeologickej lokality Kalvária s nálezmi z obdobia pliocénu, pleistocénu, paleolitu a včasného stredoveku.
Nálezy sú dôvodom na ďalší výskum
Mozaiku archeologických prameňov z lokality nový cintorín dopĺňajú hrobové nálezy z obdobia včasného stredoveku, čo je 8. až 9. storočie.