BOJNÁ. Dvojtisícová obec má svoje miesto na mape histórie nášho územia. Význam podčiarkujú archeologické výskumy a nálezy v piatich lokalitách.
Hradisko bolo dôležitým hospodárskym, mocenským a christianizačným centrom Nitrianskeho kniežatstva a neskôr Veľkej Moravy. Len nedávno tam objavili hroby pod mohylami z 8. až 9. storočia. Zážitkové sú repliky obydlí či vstupnej brány.
S ochranou kultúrneho dedičstva a jeho popularizáciou začínala obec na zelenej lúke. Pred pár dňami sa stala laureátom Ceny Slovenskej republiky za krajinu 2022. Uchádzať sa bude o európske ocenenie.
Veľkomoravské sídlo obklopili lesy
„Bojná je v súčasnosti najvýznamnejšou a najlepšie zachovalou archeologickou pamiatkou našich najstarších dejín, z obdobia Veľkomoravskej ríše,“ hovorí archeológ Karol Pieta.
V článku sa dočítate aj
- Ako v obci pokročili s archeoskanzenom.
- Akú novinku pripravujú v hradisku v lesoch.
- Ktoré historické artefakty preslávili obec za hranicami Slovenska.
Odborníci z Archeologického ústavu SAV sa sem vracajú 15 rokov na systematický výskum.
Úzko spolupracujú s obcou Bojná, kde spolu prevádzkujú aj miestne múzeum.
„Našli sa tu významné kresťanské nálezy, ako je náš najstarší zvon z 9. storočia či pozlátené figurálne plakety z oltára, ktoré videli návštevníci mnohých našich i európskych múzeí včítane Vatikánu,“ približuje ďalej význam lokality. Rozprestiera sa na ploche približne 12 hektárov v lesoch Považského Inovca nad obcou. Po približne dvadsiatich minútach chôdze do kopca sa návštevníci vrátia späť o niekoľko storočí.
Ako hovorí archeológ, na najväčšom nálezisku menom Valy môžu vidieť rekonštrukcie slovanských obydlí a opevnení včítane repliky monumentálnej drevenej brány do hradiska. Sprístupnili ju v roku 2018.

„V súčasnosti sa podarilo objaviť a preskúmať vzácne hroby pod mohylami, ktoré patria do 8. až 9. storočia. Vykopávky na piatich hradiskách v Bojnej a v ich okolí pokračujú,“ naznačuje uznávaný archeológ, ktorý bol aj vedúcim výskumu starokresťanskej osady na ostrove Failaka v Perzskom zálive.